Recenze

Lvářka

Díváte se rádi do plamenů? A co tam vidíte? Vavřínka vidí útržky věcí, které se stanou… Vzhledem k tomu, že žije v 16. století, se jí toto umění spolu v kombinaci se znalostí bylin, stane nevyžádanou a neodmítnutelnou pozvánkou na popravčí hranici. Naštěstí se stane zázrak (nebo zasáhne Perun, kterého při věštění mladinká bylinkářka vzývá?), Vavřínka pomocí ohně  překročí propast času a vstoupí do našeho 21.století… Pusťte magii do svého života a nechte Vavřínku autorky TEREZY JANIŠOVÉ z románu LVÁŘKA naplnit svůj Osud.

Název: Lvářka

Autor: Tereza Janišová

Ilustrace: Barbora Kyšková

Nakladatelství: Lirego

Počet stran:

Rok: 2019

Oficiální anotace

Román z prostředí současné a rudolfínské doby, ve kterém se setkáváme s architektem Josefem a bylinkářkou Vavřínkou. Oba žijí ve stověžatém městě, každý v jiném století, přesto se jedné noci potkají na pražském vrchu Petříně. Když je správná konstelace, dá se totiž skrz oheň cestovat labyrintem času… V příběhu Josefa a Vavřínky se setkáme se střípky tajemných pražských legend i některými známými postavami našich dějin, které jsou však představeny v o něco méně známém světle.

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Autorka o sobě svými slovy

Narodila jsem se 30. května 1989 v Praze. Hradčany, Petřín a křivolaké uličky Malé Strany byla místa, kde jsem prožila dětství, a dodnes jsou pro mě velkým zdrojem inspirace. Po výtvarném gymnáziu jsem vystudovala Fakultu architektury ČVUT, poté jsem strávila nějaký čas v Londýně, kde jsem pracovala v místním architektonickém ateliéru. Největší radostí ale pro mě vždy bylo psaní. Jsem autorkou čarodějné trilogie Erilian a historického fantasy románu Lvářka. Kromě psaní knih se věnuji architektonické žurnalistice, miluji tanec, kočky a cestování. (Foto: autorka, zdroj: terezajanisova.cz Text zdroj: terezajanisova.cz )

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

„… „Co prosím?“

„Tvoje kámoška se vrátila do svý rodný doby.“

„Kam, že se vrátila?“ Josef s úžasem sledoval houmlesáka, jak z vnitřní strany saka vytáhl maličký papírový kalendář a něco v něm usilovně hledal. „Hm, hm, hm … Strávila tu čtyři roky… Čas ubíhá stejně , smyčka je dlouhá 428 let … Takže 1589, jestli to chceš vědět přesně. Z tohohle místa, když je Všehomír ve správném rozpoložení, dá se skrz oheň cestovat do různejch časů. No a když si jeden nedá pozor…  … „

Summa summarum

Kniha nakladatelství Lirego se čtenářům jistě zalíbí na první prolistování: má šitou vazbu s barevně ilustrovanými, pevnými deskami. Černobílé, velice zdařilé ilustrace Barbory Kyškové doprovází celý příběh, vždy „vypíchnou“ to nejpodstatnější z děje a hlavně „netrápí“ oči: jsou to líbivé, realisticky pojaté obrázky, žádný modernistický abstraktní děs – moc se mi líbí. Příběh je psaný v er-formě a je určený teenagerům. Dovoluji si tvrdit, že se román bude líbit všem kteří, bez ohledu na věk, „trpí“ na cestování časem, kouzla, atmosféru časů minulých a lásku nerespektující  žádná pravidla. Námět děje není nijak komplikovaný a proto se celý příběh krásně čte: nepotřebujete si „hlídat“ žádné složité dějové smyčky, jednoduše si užíváte návštěvu Prahy v 16. století po boku osiřelé, tvrdě pracující služtičky Vavřinky, která se orientuje v bylinné medicíně a pohanských obyčejích a v 21. století ve společnosti studenta architektury Josefa, který si v naší digitalizované době užívá bezstarostnou jízdu životem s kamarády, pivem a „travkou“.  Líbí se mi, jak se autorka „poprala“ s rudolfinskými reáliemi – jistě šťoural by si něco našel, ale vzhledem k tomu, že se jedná o YA fantasy román, jde o podružné maličkosti. I díky vhodně volené stylizaci krásně vyznívá rozdíl v jazyce postav z minulosti a současnosti (např. přepis smskové konverzace). Autorka čtenářům poskytne zajímavou exkurzi do rudolfínské Prahy, seznámí je jak s denními činnostmi, které museli lidé 16tého století zvládnout, tak s pověrami, pověstmi, pražskou mytologií a renesanční Prahou. V knize se po boku fiktivních hrdinů vyskytují i osoby, které známe z historie. Knihu o kouzlech, skocích v čase a lásce doporučuji, předpokládám, že ji – stejně jako já –  „zhltnete co – by – dup“ a budete se k ní rádi vracet.

Hodnocení: 99%

Za ohnivou jízdu děkuji  nakladatelství Lirego .

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *