Recenze

Marie Curie-Skłodowská

Životní osud výjimečné osobnosti světové vědy zpracovává román MARIE CURIE-SKLODOWSKÁ: ODVAHA SNÍT. Poznejte vědou zaslepenou i láskou zkoušenou ženu, která jako vdova vychovala dvě děti, určila atomovou hmotnost polonia, založila na Sorbonně Ústav pro radium, získala dvě Nobelovy ceny a prožila milostnou idylu ve fyzikální laboratoři.

Název: Marie Curie-Skłodowská
Podtitul: Odvaha snít
Autor: Susanna Leonardová
Překlad: Jaromíra Borecká
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2022
Počet stran: 336

Snít nestačí, je třeba si sny i plnit. Tímto heslem se řídila Marie Curie-Skłodowská (1867–1934), která už v dětství toužila studovat na univerzitě, ale v 19. století musela jako dívka, která navíc pochází ze skromné rodiny polského učitele, za svůj sen tvrdě bojovat. Marie však ví, co chce, a nakonec se jí podaří získat stipendium na francouzské Sorbonně. Když v Paříži potká uznávaného fyzika Pierra Curieho, otvírá se před ní nový život. Biografický román zpracovává zrození výjimečné osobnosti světové vědy.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Biografický román Marie Curie-Skłodowská je dalším knižním skvostem z edice Významné ženy a i tentokrát se jedná o emotivní a jemné vyprávění, které vás seznámí s další výjimečnou hrdinkou. Vlastenectví, vášeň pro vědu, touha po poznání i po jedinečném objevu – to vše najdete v tomto jímavém příběhu, který doplňuje romantická linka.

Příběh je vyprávěn er-formou ve dvou dějových liniích. První se odehrává v roce 1926 a její hlavní postavou, stejně jako i u druhé linie, se stává Marie Curie-Skłodowská. Žije poklidným životem v Paříži a lidem, kteří se ocitnou v její společnosti, vypráví svůj životní příběh. A právě ten je hlavním torzem druhé dějové linie, v které se vracíme do minulosti. Sledujeme Mariino dětství, jež je spojeno s Polskem pod bedlivým dozorem ruských okupantů, i její pouť za svým snem studovat milovanou matematiku. Do popředí se dostávají jak její lásky, tak i společenská situace, jež je nevlídná ke studujícím ženám a jejich právům.

„Mamá má pravdu, paní profesorko,“ ozve se znovu mladá matka. „Tolik žen mé generace se vydalo na cestu vědy jen díky vám. Šla jste nám příkladem. A všechny kolegyně, které znám, vás obdivují. Jistě pro vás ale nebylo snadné prosadit se mezi pány tvorstva, že?“
„Pány tvorstva,“ pronese polohlasem paní Curie-Skłodowská a letmý úsměv, který se jí přitom mihne ve tváři, v sobě nemá nic veselého.

Marie Curie-Sklodowská (zdroj)

Jemný a citlivý příběh představuje čtenářům, oproti ostatním dílům věnujícím se výhradně vztahům hlavních hrdinek, komplexní návštěvu u této chytré ženy. Autorka vypodobňuje Marii jako velkou polskou patriotku, milující ženu i vědkyni bažící po poznání i vědění a nezapomíná ani na její velký objev, jež ji vynesl celosvětové uznání. Mistrně spojuje její život s vědou, psychickými problémy i manželstvím, z kterého autorčinou rukou sálá neuvěřitelná propojenost, oddanost i láska.

Společným jmenovatelem této edice je pozvolné tempo vyprávění, v kterém nechybí emoce ani silná vůle žen, a i tento díl jede ve stejné, přednastavené fazóně, jež dává vyniknout ústřední postavě. Atraktivní a nenáročnou formou seznamuje čtenáře s významnými osobnostmi ženské populace a nahlíží na ně nejenom jako na úspěšně ženy, ale proniká i do jejich nitra, v kterém objevuje štěstí, nadšení i bolest a ztráty. Intenzívním bodem vyprávění se kromě samotné Marie stává i otázka postavení žen ve společnosti, potažmo jejich studia v ryze mužském světě poznání.

Já byla s poutavým a dojemným vyprávěním Marie Curie-Skłodowská velmi spokojena. Čtivý román letem světem vypíchnul ze života této jedinečné postavy ty nejdůležitější momenty a poodhalil čtenářům její osobní karamboly i trápení a dal nahlédnout pod pokličku ojedinělé lásky. Pokud máte rádi zbeletrizované životopisy, tady rozhodně nesáhnete vedle. Doporučuji!

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za další výjimečnou ženu a nádherné čtení o její životě děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Marie Curie-Skłodowská si můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *