Recenze

Módní salon

Román MÓDNÍ SALON je příběhem o snech, svobodě, lásce a samozřejmě i o módě. Vyprávění tří osudem zkoušených žen vás zavede do dvou světových válek i do období květinových dětí. Tyhle ženy se života rozhodně nebály…

Název: Módní salon

Autor: Julia Kröhnová

Nakladatelství: Beta – Dobrovský

Rok vydání: 2019

Počet stran:464

Fanny Seidlová žije ve Frankurtu a rok 1914 s sebou přináší i 1. světovou válku. Jejím velkým snem je stát se úspěšnou módní návrhářkou, ale válka jí touhy překazí. Její manžel je odveden na frontu, a když se po válce vrátí, je z něho jiný člověk. Módní salon, který vlastní, chce vézt jenom jedním směrem a k novým nápadům Fanny je nepřístupný. Fanny se svých snů ale tak lehce nevzdává a odjíždí do Paříže, kde doufá, že se její touhy konečně naplní. Ale všechny začátky jsou těžké a naděje se pomalu rozplývají v nekonečném moři neúspěchů. Jediné co si ze svých cest přiveze je malá dcera Lisbeth.

Lisbeth v roce 1946 usiluje o záchranu i holé bytí módního salonu svých předků, ale 2. světová válka za sebou zanechala spoušť. Lisbeth si ještě donedávna myslela, že se svými dětmi Rieke a Martinem zůstala úplně sama, ale i s ní si osud zahrál po svém a postaví ji před životní rozhodnutí.

V roce 1971 se stará o rodinný podnik Martin, ale ten k němu nikdy neměl žádný vztah, proto se s lehkým srdcem rozhodne všechno opustit a začít cestovat. Na Rieke nyní přešla veškerá starost o módní podnik, který pomalu ale jistě míří ke svému zániku. Podaří se jí zachránit rodinné dědictví nebo dá přednost lásce?

I kdyby člověka touha po svobodě a lásce vrhla do neštěstí, tak by přitom na sobě měl mít aspoň hezké šaty.

♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣

Román Módní salon vypráví příběh tří žen, které měly svoje sny i tužby, ale ne každé z nich se podařilo vyplnit svůj život štěstím, úspěchem a láskou. Všechny tři ženy žily v době, kdy se emancipace zrovna nenosila a prosadit se v mužském světě nebyl zrovna jednoduchý úkol.

Příběh je vyprávěn z pohledu tří žen – babičky, matky a dcery (Fanny, Lisbeth, Rieke). Pravidelně se tyto jednotlivé pohledy střídají a kapitoly jsou přiměřeně dlouhé, takže se vám nebude stávat, že jen co si zvyknete na jedno vyprávění, už se skáče do druhého. Ne, tady si pěkně vychutnáte časová údobí a autorka pro jistotu ještě ke každé hrdince vždy napsala dataci, abyste opravdu byli v obraze.

Celý obsáhlý román je sporadicky proložen jemným, lehkým humorem, který jistě každý ocení. Hlavně tedy ženy.

Jedna z Fannyiných spolužaček tvrdila, že ženě se narodí dítě, když se muž dotkne její nahé kůže.

„Nesmysl,“ nesouhlasila Fanny, „musí si po něm sednout na stejnou židli, dokud je ještě teplá.“

Vyprávění o ženách několika generací se nezaměřuje pouze na osudy tří žen, ale přibírá k tomu i tety, sestry, matky a široké příbuzenstvo. Tím se chvílemi stává z románu genealogická změť, která si bude vyžadovat vaši zvýšenou pozornost, ale naštěstí s postupujícími, přečtenými stranami se začnete víc a víc orientovat v této rozvětvené rodině a autorka později zaměřuje svůj pohled převážně na hlavní hrdinky příběhu.

Na tento román si musíte udělat čas, nejde ho číst v „letu“ ani v dopravních prostředcích. Jediné vyrušení vám pohltí vaši soustředěnost a vy se začnete ztrácet. Pokud si ale najdete svůj klidný prostor, román se vám odvděčí příběhem tří silných žen, které si nesou na svých bedrech rány osudu, ale přesto se dokáží zdvihnout a nést svůj úděl se statečností, s kterou se my ženy snad už rodíme. 😉

„To jsem si tenkrát po válce říkala taky – že nemám na výběr a že se musím o salon postarat. Ale tak to není. Vždy máme na výběr. Klidně jsem mohla složit ruce do klína a umřít hlady. Jenže v naší rodině nemáme ženy, které by skládaly ruce do klína a všechno nechaly být. A na to můžeme být hrdé.“

Všechny tři ženy přinesly do rodinného podniku nejen své ojedinělé nápady, ale i soukromé oběti. Fanny vytvořila v Paříži návrh na známé malé černé šaty, chtěla ženy osvobodit od zbytečných volánků, ale sebe z nenaplněného manželství osvobodit nedokázala. Lisbeth po válce šila šaty ze starých županů nebo deštníkových potahů a obětovala svou jedinou lásku. Rieke se pustí do módní emancipace, chce ženám ukázat, že můžou spojit starost o domácnost společně s kariérou, ale i jí se díky salonu začne manželství rozpadat. Stojí láska za to, abyste přestali myslet na uskutečnění svých snů, nebo raději jste typ hrdé, vzdorovité ženy, která si prostě jde za svým? A nemáme náhodou právo na obojí???

I když je to román, který má v názvu módu a děj se kolem módních kreací točí v jednom kuse, přesto autorka vysunula do popředí hlavně život a osud hlavních hrdinek. Móda pouze stylisticky doplňuje celý děj a dodává mu glanc.

Román Módní salon je spíše čtivem pro ženy, a pokud ho budete vnímat plnými doušky, odvděčí se vám milým příběhem, který ve vás zanechá své stopy.

Hodnocení: 80 %

 

Děkuji nakladatelství Beta – Dobrovský za recenzní výtisk, který mi umožnil nahlédnout do osudů tří silných žen, které se života prostě nebály.

Mohlo by se vám také líbit...

4 komentář

 1. Julia Kröhn says:

  Díky za pěknou recenzi

  1. Veronika Esserová says:

   Nemáte za co. To mě taková četba těší. Už se těším na další vaši knihu 🙂

 2. Julia Kröhn says:

  Doufám, že to bude znovu přeloženo do češtiny.

  1. Veronika Esserová says:

   Budu doufat s Vámi 🙂 ať se Vám daří…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *