Recenze

Návrhářka z Paříže

Působivý román NÁVRHÁŘKA Z PAŘÍŽE v sobě ukrývá silný příběh ženy, která i přes rány osudu dokázala jít za svým snem a dobýt srdce mužů i velký svět módy. Některé životní rány se ale nikdy nezacelí a některé s námi zůstávají po celý život…

Název: Návrhářka z Paříže
Autor: Georgia Kaufmann
Překlad: Robert Čapek
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2022
Počet stran: 392

Rosse bylo teprve šestnáct, když ji znásilnil nacistický důstojník dohlížející na její rodnou jihotyrolskou vesničku. Za pomoci místního odboje utíká do švýcarského St. Gallennu a postupně začíná odhalovat talent pro střihy, návrhy a módu. Dokonce opustí svého novorozeného chlapečka, se slibem, že se pro něj jako už zavedená návrhářka vrátí. Jenže i když se v Paříži stane múzou samotného Diora, život málokdy dává druhé šance. Od Paříže přes Brazílii až po New York buduje Rosa své impérium, ale její srdce dostává jednu ránu za druhou. Podaří se jí nakonec najít mír a znovu se shledat se ztraceným synem? Strhující román o módě, nezdolné vůli a citech, které lze možná odložit, ale nikdy zapudit…

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ 

Román Návrhářka z Paříže je poutavým a dojemným čtením, které vás vtáhne do svého příběhu a připoutá k hlavní hrdince vyprávění. Její životní osud vás nenechá chladnými a s nedočkavostí budete vyhlížet její další životní eskapády naplněné ztrátami, bolestí i úspěchem a láskou.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Rossy. Bude vám vyprávět svůj životní příběh, jenž formovaly nejen skromné rodinné podmínky, ale hlavně 2. světová válka a životní rozhodnutí, která ji postavila před osudovou volbu. Romantické eskapády této odolné ženy jsou významnou součástí a důležitým mezníkem v jejím životě poznamenaném slávou i četnými ztrátami.

„Jsi krásná“ – rozhodila ruce v gestu, kterým chtěla poukázat na samozřejmost krásy – „a klidně jsi mohla ten kapitál využít, ačkoli ti musím říct, že ani to není úplně jednoduchá cesta. Ty sis vybrala jiný boj. Nejdřív jsi díky svým schopnostem a úsilí dostala práci u mě, a pak jsi nevídaným způsobem vzbudila zájem pana Diora. Má dost manekýnek na to, aby tvou krásu nepotřeboval. Krása je jen třešnička na dortu.“
Tímto dnem začala doba, kdy jsem vůbec poprvé od chvíle, co jsem odjela ze St. Gallenu, necítila v každé volné chvíli stesk a smutek.

Čtivé a rozvětvené vyprávění vás přenese do světa módy, v kterém musíte mít ostré lokty a velkou troufalost, abyste došli uznání. Autorka jeden takový příběh předložila čtenářům a do popředí vysunula životní peripetie uznávané návrhářky. Rozpačitý začátek velmi záhy vystřídá poutavé čtení, které vás dokáže zaujmout. Mám ráda vedlejší odbočky z hlavní dějové linie, ale musím přiznat, že tady jich na mě bylo o něco víc, než bych si dokázala představit a ne vždy byly zajímavé. Autorka ale ví, jak své čtenáře opět vrátit do centra dění a o dramatické zápletky a překvapivé zvraty, které napsal sám život, není nouze.

G. Kaufmann se příliš nepouští do srdceryvného vyprávění, které by vstupovalo do hlubších sfér emocí. Strohé konstatování skutečností vás na jednu stranu bude fascinovat a i když se několikrát podaří dostat z vašeho srdce emotivní odpověď, mně v silném příběhu hloubka citů zkrátka scházela. Co se jí ale podařilo skvěle zachytit je atmosféra oděvního průmyslu a lesklého třpytu slávy. Hlavně v postavě Diora se odráží velký svět módy a tvoření, které vás bude fascinovat a přitahovat.

Román Návrhářka z Paříže se bude líbit všem čtenářům, kteří mají rádi velké osudové příběhy, jenž v sobě ukrývají životní pravdy, dramata, nezvratná rozhodnutí, ale i lásku a smíření. Postava Rossy je rozhodně hodna vašeho zájmu.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za působivé vyprávění Rossy, s kterou si osud opravdu pohrál, děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Návrhářka z Paříže můžete pořídit na stránkách Knižního klubu.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách knihkupectví Luxor.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *