Recenze

Ne je moje superschopnost: jak vylepšit svůj život jedním slovíčkem

Kanárkově žlutá kniha autorky Annette Lies je určená všem, kteří se opakovaně „svou zásluhou“ ocitají v situacích, které jsou jim nepříjemné, stojí je hodně (duševních / fyzických) sil, času či peněz a přitom by jim ke klidnějšímu životu stačilo jediné – naučit se říkat NE. Pokud patříte k této početné skupině lidí i vy, pojďte udělat zásadní změnu ve své existenci a naučte se odmítat – asertivně, klidně a bez výčitek svědomí. Kniha z nakladatelství Portál bude vaším nejpovolanějším učitelem.

Název: Ne je moje superschopnost: jak vylepšit svůj život jedním slovíčkem

Autor: Annette Lies

Nakladatelství: Portál

Rok: 2023

Počet stran: 183

Oficiální anotace

„ … Smyslem toho, že se naučíte říkat ne, není odepřít tchyni nošení nákupů nebo nedopřát nejlepší kamarádce při stěhování slíbené chilli con carne – nýbrž suverénně, rozhodně a přitom zdvořile odmítnout věci, jejichž uskutečnění by natolik poškodilo váš osobní pocit komfortu, že by to pro vás nebo pro bytosti vám blízké … znamenalo utrpení. …“

Kdybych matce řekla, že na to nemám čas, tak se mnou už v životě nepromluví! Podobná prohlášení důvěrně znají mnozí z nás. Potýkají se s kulturně podmíněným vzorcem chování, kvůli němuž jsou přesvědčeni, že musejí za každých okolností všem vycházet vstříc na úkor vlastních potřeb. To vede k pocitům úzkosti, ztráty identity, k potlačovanému vzteku a někdy i k vyhoření. Kniha odlehčeným, zábavným způsobem pomocí nově vytvořené humorné terminologie uvažuje o příčinách tohoto postoje a nabízí řešení spočívající v různých aspektech respektování vlastních hranic a potřeb. Zabývá se důvody, proč je tak obtížné něco odmítnout, zejména blízkým osobám, tělesnými projevy odmítnutí a spouštěči tohoto rozpoložení. Analyzuje různé druhy „ne“ a jednotlivé oblasti, v nichž je potřeba jednoznačně odmítnout. Jedná se například o vymezení vůči dětem, žadatelům o finanční příspěvek, rodičům, bývalým partnerům, sousedům, přátelům nebo zvířatům. Pojednává také o rizicích a vedlejších účincích odmítnutí a nabízí celou typologii osob, vůči kterým je potřeba si nastavit funkční hranice. Věnuje se též špatnému svědomí po odmítnutí. „Lékárnička odmítání“ v závěrečné části knihy obsahuje: pomoc při rozhodování, vhodné odmítací formulace, jak získat čas, kdy je potřeba zalhat a návod, jak si vést „odmítací deník“ či „vision board“, kde si stanovíme, proti čemu je třeba se vymezit. Každá kapitola je doplněna testy.

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Annette Lies je původní profesí ekonomka, která později vystudovala dramaturgii. Je autorkou několika úspěšných románů a mnoha scénářů. Žije v Německu. (Fotografie: Annette Lies, zdroj: merkur.de)

„… NE DO RUKY

Ne není jen slovo, je to výraz toho, že …

• máte vnitřní svolení se vymezit

• seberete odvahu ho vyslovit

• disponujete verbálními, energetickými a fyzickými vlastnostmi sdělit to svému okolí tak, že se ochráníte, ale nikomu neublížíte.

NE JE TEDY VÝKON

A NA KAŽDÉ SVOJE NE MŮŽETE BÝT HRDÉ! …“

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Summa summarum

Žlutá kniha v brožované vazbě patří mezi „kabelkové formáty“ a na obalu vás na první pohled upoutá velké žluté „NE“, slovo, kolem kterého se bude točit celý knižní obsah. Ten je rozdělen do 6 částí:

Vítejte v Neváně! 

Malá nenásobilka

Velká nenásobilka 

Rizika a žádoucí účinky

Lékárnička plná ne

Nemasté – zavrťte nad sebou hlavou

V části pojmenované Vítejte v Neváně! , která nahrazuje úvod, se dozvíte, proč je pro většinu lidí tak těžké se vymezit, ale proč je tato schopnost vyloženě životně nutná pro zdravý a šťastný život.

“ … Raději jedno nehezké NE, než zkažený život. …“

Autorka má atraktivně lehký styl psaní a díky nadsázce, množství metaforám a mnohým příkladech za života se jí do knihy povedlo nenásilnou, čtivou formou Ilustración e imagen sin negativo gratiszakomponovat „psychologické minimum“, které je dobré znát, abychom pochopili, jak a proč je říkat „ne“ tak ošidné. Zároveň „vymazlila“ text úžasným způsobem tak, aby čtenářům dodával sebevědomí a energii na trnité cestě sama k sobě. Ve své knize se věnuje mnoha životním situacím, kde se zdá vyřčení „ne“ téměř nemožné , autorka je nazývá „choulostivá ne“ (např. řekněte ne finančním darům, dětem, sešívané rodině …) a najdete je v části knihy nazvané Velká Nenásobilka. Kniha se čte lehce a bez přehánění mohu přiznat, že jsem v ní  našla návod „jak na to“. Doporučuji ❤ všem, kteří bojují sami se sebou a se slůvkem „NE“.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤  👏

Za čtivou a vtipnou „učebnici“ pro všechny chronicky ochotné a povolné děkuji ❤ nakladatelství Portál❤.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *