Recenze

Ochráním tě

Studený vítr vanoucí ze severu, mokřady, rašelina i pakomáři vás přivítají na ostrově Lewis. Objevte krásy tohoto ostrova a rozklíčujte neočekávanou vraždu v knize OCHRÁNÍM TĚ. Skotský spisovatel Peter May se v novém detektivním románu opět vrací na známé místo, které mu přineslo světový věhlas, na ostrov Lewis.

Název: Ochráním tě

Autor: Peter May

Nakladatelství: Host

Rok vydání: 2019

Počet stran: 415

Manželé Niamh a Ruairidh Macfarlaneovi jsou na služební cestě v Paříži, aby dojednali další úspěšný obchod své luxusní oděvní značky Ranish Tweed, kterou vybudovali doslova od základů. Jejich doposud šťastné manželství dostává trhliny, když se Ruairidh začne chovat nezvyklým způsobem a určitě k tomu nedopomůže ani email od neznámého dobrodince o jeho nevěře, který Niamh obdrží. Vypadá to, že si její manžel našel milenku v podobě ruské módní návrhářky, a ačkoli tomu Niamh odmítá věřit, semínko pochybností už vzklíčilo. Snaží se zachránit poslední zbytky jejich vztahu, a když vyběhne z hotelu, aby svého manžela připoutala zpět k sobě, je svědkem výbuchu auta, v kterém Ruairidh se svou milenkou odjeli.

Niamh se během jedné vteřiny převrátí celý život vzhůru nohama a znavená žalem se vrací zpátky do svého domova na ostrov Lewis. Vyšetřování dostane na starost detektivní vyšetřovatelka Braqueová, která je sice nadějná policistka, ale také je máma od dvou dcer a její neustálá nepřítomnost doma, v ní vyvolává rozporuplné pocity, čemu dát ve svém životě přednost. Obě dvě ženy se snaží odhalit neznámého vraha. Niamh se vrací do svého dětství, pátrá ve své minulosti a snaží se najít odpovědi, které by ji přivedly na stopu pachatele. Braqueová pracuje s osvědčenými policejními metodami a obě se tak postupně přibližují k odhalení neznámého pachatele.

Paní Macfarlaneová ji zavedla z obývacího pokoje na verandu. „Rozloučit se s ním přišly doslova stovky lidí,“ řekla. „Je to neustálý proud členů rodiny a přátel a taky dobrodinců z celého ostrova.“

Dobrodinců. Jaká ironie. Jak by Ruairidhova matka mohla tušit, že právě takové přízvisko si zvolil vrah jejího syna. Neznámý dobrodinec. Ať už měl pro Ruairidha uchystané cokoli, žádné dobro to nebylo.

Začátek knihy se odehrává v Paříži a až teprve v polovině příběhu se přesunete na ostrov Lewis. Pokud si někdo oblíbil toto větrné místo a není příliš nadšen ze zasazení děje do Francie, nemusí smutnit, protože celým příběhem se jako nit prolíná retrospektivní vyprávění Niamh vracející se do svého dětství, k seznámení s Ruairidhem i do nedávné minulosti právě na tento skotský ostrov.

( spisovatel – Peter May )

Příběh je vyprávěn ze dvou pohledů a to očima Niamh a policejní vyšetřovatelky Braqueové. Niamh se nimrá ve své minulosti a předkládá čtenáři možné indicie k odhalení vraha, naproti tomu Braqueová jde po stopě se zmatenou hlavou plnou svého selhání v roli matky.

Peter May je spisovatel, který má už za sebou úspěšnou bestsellerovou trilogii Ostrov Lewis, ale také detektivní sérii Akta Enzo nebo sérii Čínské thrillery. Četla jsem Ostrov Lewis i Akta Enzo a mohu je opravdu doporučit. Tento autor kromě skvěle vystavěné detektivní zápletky je navíc ještě mistrem vypravěčských popisů prostředí, ve kterém se děj odehrává. Jeho rozvětvené popisy prostředí, přírody i výstižně vykreslené charaktery místních obyvatel patří k tomu nejlepšímu, co může tento autor čtenáři nabídnout.

V jeho poslední knize Ochráním tě je to bohužel to jediné, co se vám od této detektivky dostane. Hlavní osa detektivního příběhu se zde dostává spíše do pozadí a v ději převažuje vzpomínková minulost hlavní postavy Niamh. Začátek knihy se pomalu rozjíždí, své tempo nezvyšuje ani v polovině příběhu a konec, ačkoli má jisté náznaky gradování, se uzavře tak nepochopitelným a za vlasy přitaženým závěrem, který celý děj zahodí navždy do propadliště dějin. Navíc pachatele odhalíte za polovinou knihy. Ačkoli u některých detektivek vám brzké odhalení zase až tolik nevadí a stejně s napětím čtete dál, tady vám to vezme veškerý vítr z plachet a vy už se jenom probíráte minulostí Niamh. Toto se mému oblíbenému autorovi opravdu nepodařilo.

Vlastně kromě již zmiňovaných excelentních popisů ostrova, jeho mokřadů, zrádných útesů a kouzelných panoramatických výhledů tato kniha nemá čtenáři, co nabídnout. Pro tentokrát Petr May mé očekávání nenaplnil a kniha Ochráním tě je pro mě velké zklamání.

Hodnocení: 40 %

 

Recenze primárně zpracována pro portál https://www.chrudimka.cz/. Tímto děkuji za možnost převzetí.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *