Recenze

Odložené případy: Nezvěstná

Vzkřísit dávno zapomenutý případ nezvěstné Anniky se rozhodne inspektorka Tess. Za doprovodu ničivé vichřice odkrývá tajemství, které zůstalo skryto dlouhých šestnáct let. Detektivka ODLOŽENÉ PŘÍPADY: NEZVĚSTNÁ je inspirována skutečným případem pohřešované dívky…

Název: Odložené případy: Nezvěstná

Autor: Tina Frennstedt

Nakladatelství: Jota

Rok vydání: 2020

Počet stran: 400

Inspektorka Tess Hjalmarssonová pracuje u policie na oddělení odložených případů. Snaží se vyřešit staré zapomenuté vraždy, které nedají spát nejenom ji, ale hlavně příbuzným obětí. Nyní se v Malmö objevil vrah, který přepadává ženy u nich doma a znásilňuje je. Celé modus operandi nápadně připomíná jiný nevyřešený případ dánského vraha z Valby. Když se ještě navíc najdou další indicie ukazující na šestnáct let starý případ zmizelé Anniky, Tess se pouští do nesnadného pátrání po pachateli. Pomáhá ji její parťačka Marie a k případu je také povolán slavný expert na profilování zločinců a odborník na muže z Valby Carsten Morris. Podaří se Tess dopadnout vraha znásilněných žen? A opravdu vše souvisí s případem Anniky?

§  §  §  §  §  §  §  §  §  §  §  §  §  §  §  §  §  §  §  §  §  §  §  

Detektivka Odložené případy: Nezvěstná je prvním dílem ze série Odložené případy Švédsko. Mělo by se jednat o sérii inspirovanou skutečnými nevyřešenými případy a ani tento úvodní díl není výjimkou. Jde o reálný případ pohřešované Heleny Anderssonové, která se ztratila v Mariestadu roku 1992. V noci 13. června byla Helena nejprve na večírku a poté si šla zatančit do hotelu v Mariestadu. Těsně před zavírací dobou zavolala sestře, že je na cestě domů, ale zapomněla si klíče. Její sestra jí řekla, aby si vzala taxi a že za to zaplatí. Helena se nikdy nedostala domů. Dva její prsteny a její boty byly nalezeny v lesním porostu, pár set metrů od jejího domova. Její zmizení dodnes nebylo objasněno…

Kniha je napsána er-formou a její děj je situován do současnosti. Sledujete pátrání Tess, ale i kroky ostatních postav případu a díky tomu tak můžete nahlédnout do všech zákoutí zapeklitého vyšetřování. Sporadicky je do příběhu vsunuta další dějová linka psaná ich-formou, která spadá do roku 2002 a vy se stáváte součástí zápasu Anniky o své přežití.

Lidská tajemství, pomyslela si. Jediné, co člověk může říct s jistotou je, že o druhých nikdy nevíme všechno. Neznáme jejich myšlenky, pocity ani pohnutky. Jisté je ve skutečnosti jen to, že nikdy nemůžeme doopravdy pochopit, jak věci vnímají ostatní, jelikož málokdo přemýšlí stejně jako my. Všichni se pohybujeme ve vlastní bublině.

Tato detektivka má všechny aspekty severské krimi. Jedná se o pozvolně plynoucí vyšetřování, kde znáte všechny známé i neznámé, které jsou doprovázeny rozvětvenými popisy jak prostředí, tak samotného vyšetřování. Autorka velmi autenticky zobrazuje práci vyšetřovatelů i pohled z perspektivy pozůstalých. Svižnějšího tempa se dočkáte až v poslední třetině knihy. Kromě rozvětveného popisu pátrání zabodne autorka svůj pohled i do osobních životů hlavních protagonistů příběhu. Nejvíce pozornosti se dostane Tess, která je v práci za hvězdu, zato v oblasti osobních vztahů je nemožná. Dokonale tak poznáte všechny knižní hrdiny a získáte k nim důvěrný vztah, takže si nakonec tyhle policisty z oddělení odložených případů zamilujete, ale vede k tomu delší cesta plná odboček, hutné omáčky i volného tempa příběhu.

zdroj

Tina Frennstedt je jednou z nejuznávanějších švédských krimi reportérů, expertkou na nevyřešené a odložené případy a autorkou románů, kde autenticky zobrazuje policejní práci. Pracovala pro periodika Svenska Dagbladet, Dagens Nyheter a Expressen. V současnosti je manažerkou vysílání Crime Central. Její oceněné kriminální reportáže slouží jako východisko pro první díl thrillerové série Odložené případy: Nezvěstná, za nějž získala ocenění Crimetime Awards za nejlepší debut roku 2019. Žije v Södermalmu ve Stockholmu.

Pokud umíte ocenit precizně odvedenou práci vyšetřovatelů a pozvolné tempo příběhu, které vás vede spletitými cestami k závěru, pak sáhněte po nové severské krimi Odložené případy: Nezvěstná.

Hodnocení: 80 %

Za příběh inspirovaná skutečným případem zmizelé dívky děkuji Knihcentrum.cz, na jejichž stránkách si můžete knihu Odložené případy: Nezvěstná pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] velmi bavila, líbila se mi a doporučuji . První díl ze série Odložené případy s názvem Nezvěstná četla moje druhá polovička Veru a já si ji budu muset vypůjčit ? […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *