Recenze

Osvobození od lpění

V tomto útlém, precizně vyhotoveném titulu nakladatelství MAITREA s názvem OSVOBOZENÍ OD LPĚNÍ rozhodně nehledejte zjednodušený, „buddhistický“ návod či postup „v bodech“, jak se osvobodit od samsáry a dosáhnout nirvány. Známý tibetský učitel Čhögjal Namkhai Norbu ve své knize sice vysvětluje, jakým způsobem se odpoutat od „čtyř lpění“, ovšem připravte se na to, že u knihy budete muset přemýšlet a soustředit se. A po čtení je nutné praktikovat 😉 . Na druhou stranu, pokud to autorovi dovolíte,  pomůže vám začlenit vaši meditativní praxi do každodenního života a získat náhled na vše, co se děje ve světě kolem vás i ve vašem vlastním nitru. Otevřete knihu a zjistěte vše, co potřebujete k klidnému a šťastnému bytí.

Název: Osvobození od lpění

Podtitul: Klasické buddhistické rady z pohledu dzogčhenu

Autor: Čhögjal Namkhai Norbu

Nakladatelství: Maitrea

Rok: 2020

Počet stran: 110

Oficiální anotace

Description of the Dzogchen Thangka | The Tretyakov Gallery MagazineNelpění (či nepřipoutanost) je cesta, po které můžeme projít územím všeobecné nejistoty a vlastních i cizích strachů do cíle, kterým je svoboda.
Osvobození od lpění nedávno zesnulého dzogčhenového mistra Namkhai Norbua může být velmi obohacující odpovědí na otázky lidi upřímně hledajících vyšší smysl všeho okolo i
uvnitř nás. Ocení ji především ti, kteří jsou připraveni převzít zodpovědnost za svůj život do svých rukou. Celá kniha je komentářem ke čtyřem veršům – esenciální nauce, kterou obdržel na počátku 12. století velký tibetský mistr Sačhen Künga Ňingpo. (Obr. Description of the Dzogchen Thangka, zdroj: Tretyakov Gallery Magazine).

Summa summarum

Na pohled „úzkou“ knihu vydává nakladatelství Maitrea v brožované vazbě a fotografií Buddhy na měkkých deskách. Samotný text je založen na učeních, která předal Čhögjal Namkhai Norbu v Argentině 20. – 24. 1. 2012, podobu knižního vydání schválila Vydavatelská komise Komunity dzogčhenu, překlad ověřila členka Fijalka Jitka Turzíková: tato informace by měla uspokojit každého „nevěřícího Tomáše“ a utvrdit ho v tom, že koupí této knihy nedělá chybu a nepořizuje si „slátaninu“ 🙂 . Samotný text je rozdělen do 3 částí a přílohy:

ČÁST PRVNÍ: Tři cesty

ČÁST DRUHÁ: Odpoutání od čtyř lpění

ČÁST TŘETÍ: Komentář Džecün Tragpa Gjalcena

Každá z nich obsahuje 7 – 10 samostatných kapitol. 

Jádrem celé knihy jsou 4 verše (viz. níže), které čtenáře vyzývají, aby se učil nelpět na tom, co znamená a čemu sám věří, na svých zájmech (byť by byly sebealtruističtější) ani na životě samém – a dokonce ani na svých příštích životech.

„1. Jste-li připoutání k tomuto životu, pak nejste praktikující,

2. jste-li připoutání ke třem říším samsáry, pak vám chybí odříkání,

3. jste-li připoutání k vlastním zájmům, pak vám chybí bódhičitta,

4 vyvstane-li připoutanost a konceptualizace, pak vám chybí nadhled.“

Podle mne je nejdůležitější při čtení textu dobře pochopit a zejména „pořádně vstřebat“ první část knihy, kde Namkhai Norbu předkládá strukturu východního učení, bez které není západní člověk – vycházející z dualistického konceptu světa (dobro x zlo, Bůh x Ďábel) – schopný na cestu „k osvobození“ vůbec vykročit. Kniha se mi nečetla lehce, ale to je „můj problém 🙂 “ ,protože nejsem v učení dzogčhenu nijak „kovaná“.  Na druhou stranu věřím, že pokročilejší praktikující čtenář z ní bude doopravdy nadšený: kniha mu napomůže najít přímou cestu k osvícení a hlavně k pochopení toho, že naše trápení a smutky zažíváme kvůli naší připoutanosti a lpění na všem možném – ať materiálním či nehmotném. Knihu ♥ doporučuji.

Hodnocení: 92%

Za knihu věnovanou dzogčhenu děkuji nakladatelství Maitrea .

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *