Recenze

Okrsek VIII

OKRSEK VIII je jedním z míst v Maďarsku, kde se vám během minuty může stát cokoliv, a připletete se k věcem, o kterých byste raději vědět nechtěli. Skoro to vypadá, že Maďarsko je „prožrané“ skrz naskrz, od nicotných chmatáčků, přes zkorumpované četníky až po významné představitele vlády, kteří mají stále málo…

Název: Okrsek VIII

Autor: Adam Lebor

Nakladatelství: Beta – Dobrovský

Rok vydání: 2019

Počet stran: 368

Být romským detektivem v Budapešti není žádné terno a své o tom ví i Balthazar Kovacz. Rodina ho ze svého středu téměř vypudila a společnost ho přijmout nechce. Je to zkrátka nechtěné ocejchování, které si Balthazar táhne s sebou, ale někdy mu otevře dveře do podsvětí, kam se žádný jiný detektiv nedostane. A toho se snaží využít i jednoho zářijového dne roku 2016, kdy obdrží tajemnou sms s fotografií mrtvého třicetiletého muže. Ale ne všechny složky, které mají za úkol nás chránit, vždy spolupracují a tak pátrání Balthazara nejde tak úplně pod nos četnictvu, které mu dá jasně najevo („zmuchláním celého člověka“), ať nestrká nos, kam nemá. Ale Balthazar není jediný „čmuchal“ v Budapešti a první kdo je vždy u případu jsou novinářské hyeny. Mezi nimi i novinářka a bývalá přítelkyně Balthazara v jednom – Enikö. Nakonec mezi sebou uzavřou křehké spojenectví a jejich společné pátrání začíná odkrývat věci, které vedou až k předním činitelům země a s ním vyvstáváí i spousta otázek. Kdo je ta žena s nahnědlými blond vlasy staženými do ohonu, co se pořád motá kolem Východního nádraží? Co a proč četníci tak zuřivě střeží?

∇∇∇∇∇∇∇∇∇∇∇∇∇∇

Na knihu Okrsek VIII jsem byla hodně zvědavá. Ve smršti všech krvavých thrillerů a severských detektivek se tato kniha jevila jako čistý, svěží závan klasické detektivní práce. No, nakonec mě čekalo něco trochu jiného, ale zklamaná jsem nebyla.

Začátek knihy je trochu náročnější. Nejen, že se musíte vyznat v nastolené, politické situaci v Maďarsku, ale ještě se na vás vyhrne vlnobití typicky maďarských jmen, ve kterých jsem se malinko ztrácela, ale s ponořením se do příběhu je už začnete vnímat jako každé jiné jméno. Musím přiznat, že první polovina knihy mě moc nebavila a nebýt toho, že jsem byla zvědavá, kdo za vším stojí, asi bych se hodně rozmýšlela, zda dočíst. A to by byla věčná škoda, jak se nakonec ukázalo. V okamžiku, kdy se příběh překulí do jeho druhé poloviny a vy už se konečně začnete orientovat v obsazení a situaci, začíná děj dostávat tempo a zbytek knihy už jsem přečetla na jeden zátah. A musím zkonstatovat, že i když jsem čekala něco jiného, realita nakonec předčila mé očekávání.

Celým příběhem prostupuje politická korupce, která je prohnilá a prolezlá červi na samé její jádro. Až máte pocit, že v Maďarsku je „koupené“ snad úplně všechno. Od špinavého podsvětí až po elegantní vládnoucí kruhy.

Byla tu většina budapešťského podsvětí. Tomi bácsi, rumunský Maďar z Transylvánie, který šéfoval kapsářům a kabelkářům z centra a Budínského hradu; Lájos, absolvent Harvardu provozující luxusní nevěstince v okrscích II a XII prošpikované odposlechy a skrytými kamerami, které byly údajně napojené přímo do kanceláře ministerské předsedy; kousek za nimi Rita, Maďarka původem ze Slovenska, která měla pod palcem žebráky na Velkém bulváru a kolem pětihvězdičkových hotelů.

Jedním z nejdůležitějších prvků celého příběhu je umístění děje do období uprchlické krize a autorovi se tento transfer, který putoval přes Maďarsko, podařil dokonale popsat. Nejen, že sledujete celou migrační otázku pohledem z venku, ale autor vám díky životním osudům několika migrantů zprostředkuje i pohled do vnitra samotného problému i jednotlivých lidí.

Dalším velkým lákadlem příběhu je etnická příslušnost hlavního vyšetřovatele Balthazara. Nahlédnete do mentality romské komunity a poznáte z blízka jejich život i uvažování. A díky autorovi ho možná budete vnímat trochu jinýma očima. Mně tyto „cikánské“ návštěvy bavily asi nejvíc.

ADAM LEBOR

Celá kniha je kombinací politikaření, krimi i romantiky (vztah Balthazara a Enikö) a spisovatel Adam Lebor tento kulinářský výrobek namíchal ve správném poměru, který vás neznudí, ale upoutá svou atraktivitou a jedinečností v moři detektivního žánru.

Hodnocení: 70 %

 

Za ostrou maďarskou návštěvu, napínavý příběh i recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta – Dobrovský, kde si knihu Okrsek VIII můžete pořídit.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *