Recenze

Rozhněvaná žena: Objevte potenciál uvolněné energie

„Nemrač se, nebo ti to zůstane!“, „Hodná holka by se takhle nevztekala !!“, „Nevztekej se a netrap maminku, děláš mi jenom ostudu!“. Je vám některá z těchto vět povědomá? „Odnaučili“ vás doma projevovat pocity hněvu a v dospělosti cítíte, že agresi obracíte proti sobě nebo ji jinak nezvládáte? Sáhněte po knize z nakladatelství Portál a o „vztekání se“ zjistíte všechno podstatné, co vám doma jistě neřekli, protože všechny ženy „s řádnou výchovou“ doma přece slýchávaly: „Hodná holka se nevzteká…“, že? 😉

Výsledek obrázku pro rozhněvaná žena

Název: Rozhněvaná žena

Podtitul: Objevte potenciál uvolněné energie

Autor: Almut Schmale-Riedel

Nakladatelství: Portál

Počet stran: 168

Rok vydání: 2019

Představme si situace, že máme vztek, uvědomujeme si tuto emoci a zjistili jsme i její příčinu. K čemu je nám pak vztek ještě dobrý, jaký je jeho smysl a užitek? Mahátma Gándhí v této souvislosti klade otázku: „Jak co nejlépe využít hněv, který právě cítíš?“

Hněv je u žen stále považován za cosi nepatřičného. Pro většinu lidí je přijatelný pouze u „silnějšího“ pohlaví. Proto mají mnohé ženy sklon v sobě hněv potlačovat a fungovat jako jakési „usmiřovatelky“ nebo „trpitelky“, což ve svém důsledku může vyvolat řadu  duševních i tělesných poruch nebo jejich negativních symptomů. Německá autorka Almut Schmale-Riedel se ve své knize zabývá jednak teoretickým vymezením pojmů hněv, vztek a zároveň se zamýšlí nad typickými vnitřními přesvědčeními souvisejícími s hněvem, nad potlačením a hromaděním hněvu, zástupnými emocemi (smutek místo hněvu), agresivními fantaziemi, zahořklostí a pocity viny a nad psychosomatizováním hněvu. Kniha čtenáře seznámí s užitečnými technikami, jak získat k vlastnímu hněvu zdravý postoj a jak s ním konstruktivně nakládat. Závěrečná kapitola je určena mužům a zabývá se jejich představami o ženském hněvu, o navyklých mužských vzorcích řešení konfliktů, o vymezování v partnerství a o prevenci eskalace domácího násilí.

(Obr. zdroj: Portal.cz)

I když si vztek uvědomíme a známe jeho příčinu, může se stát, že ustrneme v pocitu „zlobím se, protože ty…“ Abychom v myšlenkách neskončili u druhého, je dobré zaměřit se na vlastní neuspokojenou potřebu. Zlobíme se na druhého, protože nenaplnil některou z našich potřeb. Jak důležitá pro nás tato potřeba v této chvíli je? Je tak důležitá, abychom ji vyslovili a zasazovali se o ni? Je k tomu tato situace vhodná? Nebo můžeme tuto potřebu odložit (aniž bychom si do sešitku nalepili další kupon vzteku)?

 

Summa summarum

U publikací z nakladatelství Portál jsem si již zvykla, že jejich obálky nepatří mezi nejhezčí, ale na druhou stranu je jistě lepší kniha, která vás navzdory nepříliš atraktivnímu přebalu velice příjemně překvapí svým obsahem (než, aby tomu bylo naopak …). Mezi takovéto knihy patří i „portálovská“ novinka Rozhněvaná žena. Brožovaná publikace o rozsahu 168 stran možná na první pohled nevypadá jako „TA KNIHA“, kterou „musíte mít“. Pokud  ale patříte mezi ženy (ke kterým autorka promlouvá, a kterým je tato kniha primárně určena) s problémy ve vztazích s bližními doma, v širším rodinném kruhu či v práci, pokud se potýkáte s pocity bezmoci, frustrace či ničivými tendencemi „umenšování se, uskromňování se, obětování se, ubližováním si“, pak věřte, že je tento titul určený právě vám. Díky svému rozsahu vám nebude trvat bůhví jak dlouho jej přečíst a hlavně, autorka do knihy zařadila praktická cvičení (která kupodivu fungují a nejsou nudná), jak si sama pomoci ze svízelných myšlenkových stereotypů.

Mně osobně v knize zaujalo zejména vysvětlení, proč se u dívek v mnohem větší míře projevují problémy ve vztazích (profesních/ rodinných) a v oblasti sebeprosazování, které pramení v sebehodnocení, sebelásce a umění „bránit se“. Dočteme se, že je to mj. díky výchovným stereotypům, které stále (třeba podvědomě) holčičky nutí do submisivity, pasivity a tlačí je do role obětí. Autorka uvádí i terapeutické techniky, kterými lze danou „výchovu“ překonat a pomoci se tak osvobodit od svazujících předsudků, že hezká a hodná holka musí každému ustupovat, pomáhat a uhýbat, jinak ji nikdo nebude mít rád…

Kniha bude určitě zajímavá i pro maminky holčiček/ dívek, které nechtějí opakovat chyby svých matek a potřebují poradit, jak zacházet se vztekem svých dětí.

Kniha se čte hezky, je vidět, že autorka má pedagogickou praxi, teoretické základy k pochopení konceptu „hněvu“ ořezala na nutné minimum, aby čtenáře nenudila a naopak převažují „čtivé“ příklady ze své praxe a „života“, které jsou pro čtenáře vždy atraktivnější.

Osobně knihu vřele doporučuji všem ženám, které neví , „jak z bludného kruhu blbých pocitů ven“, které se cítí stále „zpruzené, naštvané, otrávené, nedopečené, flaksaté“. Jednoduše chtějí změnu, ale neví jak na ni…

Almut Schmale-Riedel je pedagožka, psychoterapeutka a psycholožka (transakční analýza), koučka EASC a lektorka rodinných konstelací. Věnuje se gestalt terapii, terapii traumatu, integrativní psychoterapii a energetické psychoterapii. Vystupuje na mezinárodních psychoterapeutických kongresech.

( Foto, text (upraveno KM) zdroj: Portal.cz)

Konečně mi někdo dovolil se pořádně vztekat 😉 ! Za inspirativní knihu a cvičebnici v jednom, která se navíc velmi hezky čte, děkuji nakladatelství Portál. A také za recenzní výtisk.

Moje hodnocení (jako ve škole): 1Související obrázek

V procentech: 100%

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *