Recenze

Omluva nestačí

Někdy jenom samotná OMLUVA NESTAČÍ. Propletené osudy několika lidí spojuje jedno léto, ztracená dívka a mlha tajemství. Pocit viny, odhalení i smíření budou vašimi průvodci v poutavém románu, v kterém nechybí napětí ani emoce.

Název: Omluva nestačí
Autor: Jane Baileyová
Překlad: Markéta Polochová
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2023
Počet stran: 344

Příběh hlavní hrdinky Stephanie Townsendové se odehrává ve dvou rovinách – v době jejího dětství, kdy dojde k tragédii a beze stopy zmizí Stephaniina kamarádka Dawn, která s ní manipuluje a ponižuje ji, a v době dospívání a dospělosti Steph, kdy jí nešťastnou náhodou umírá malá dcera a ona je přesvědčená, že je to daň za smrt Dawn. Působivý a poutavý román o lidské síle a o několika náhodně propletených osudech, který je radost číst.

⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓

Román Omluva nestačí je zajímavým čtením o nelehkém dětství i komplikované dospělosti. Někdy je těžké vymanit se z osidel rodinných vzorců a hlavní hrdinka tohoto příběhu vás vezme do svého soukromí, aby vám odtajnila všechna zákoutí složitého dětství i dramatu, jež ji ovlivnilo následující život.

Příběh vyprávěný ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Stephanie se odvíjí ve dvou dějových liniích, které nás zavedou do současnosti i dětství této zvláštní postavy. Větší část vyprávění se odvíjí v jejích devíti letech a autorka svůj jazyk přizpůsobila myšlení této malé osůbky, která má problémů dostatek a okolní svět ji zrovna pomocnou ruku nepodává.

Omluvím se, jenže maminka řekne: „Omluva nestačí.“ Vytáhne to na mě pokaždé, když se za něco omlouvám, ale nikdy jsem nesebrala odvahu a nezeptala se jí, co by teda stačilo. Nejhorší je, že mi tatínek znovu zakáže hrát si s Dawn, protože na mě má „špatný vliv“. A maminka s ním souhlasí.

Autorka píše čtivým a přesně vymezeným stylem psaní, který proplétá hlavní dějovou osu důležitými i popisnými částmi. Nijak nezahlcuje svůj děj, spíše se snaží vtáhnout vás do prostředí, které zavání šikanou, maloměstem i narušenými rodinnými vazbami. A daří se jí to. Ocitnete se v uzavřeném životním prostoru, v kterém se chvílemi dusíte nespravedlností a pobouřením z nedostatku okolní empatie a chvílemi jste dojatí hloubkou bezprostředních citů malého dítěte.

Temné tajemství kolem dětství hlavní hrdinky autorka uvolňuje velmi pozvolna a nutí vás tak k dalšímu otáčení stránek. Napětí dokáže držet pod pokličkou velmi dlouho a pouhé náznaky, které vám občas hodí, dávají neomezený prostor vaší fantazii. A ta se projevuje v jednom kuse. Každou chvíli se vám honí hlavou možné zápletky a velmi často je musíte převrátit a vytvořit tak prostor pro úplně nové a neotřelé. Ve druhé polovině knihy dojde k mírné ztrátě tempa. Autorčino napínání a vyhlížení konce celé zápletky začíná být okoukané, ale stále vám dokáže hodit pár zvratů, které vás znova vrací do hry.

Autorka si pro svůj román Omluva nestačí zvolila nevšední téma a musím říct, že i pro mě to bylo originální čtení, v kterém moje zvědavost dostávala pořádně na frak. Ačkoliv poslední třetina knihy trochu pokulhávala za zbytkem, já byla spokojena a musím zkonstatovat, že dlouho jsem nečetla tak neotřelý příběh, který vás dokáže udržet v pozornosti po celou dobu a několika okamžiky vás dojmout do hloubky srdce.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za velmi originální a zajímavé čtení o „velkém“ dětském tajemství děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Omluva nestačí můžete zakoupit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *