Recenze

Učedník – Deník invokátora

Fantasy spisovatele Tarana Matharu, která na první pohled v lecčem připomíná Harryho Pottera, potěší svou originalitou i promyšlenou strukturou fiktivního společenství nejen teenagery. Mně udělala radost také 🙂 .

Název: Učedník – Deník invokátora

Autor: Taran Matharu

Nakladatelství: Alpress

Rok: 2019

Počet stran: 224

V anotaci ke knize „Učedník“ se dočteme, jinými slovy řečeno, následující: schopnost invokovat se dědí krví, ale přesto se („pro jistotu“)  testují i děti neurozených. Tímto způsobem inkvizitoři našli také Jamese Bakera (syna pekaře) a odvedli ho na Votanskou univerzitu, kde začal studovat magii a po ukončení studia se měl stát jedním z válečných mágů ve válce Homina (lidé) proti orkům.

Maran Matharu (zdroj obr.: Google)

Autor pochází z Londýna, narodil se v roce 1990, po otci je napůl Brazilec a po matce napůl Ind. Říká, že knížky začal psát jako devítiletý.  V létě 2013 pracoval v nakladatelství Penguin Random House a seznámil se s moderní nakladatelskou praxí. Vzápětí se pustil do svého díla Učedník. Díky účasti v systému Wattpad.com a také díky každodenní aktualizaci díla jeho popularita bleskurychle narůstala. Za necelý půlrok jeho text četlo přes tři miliony lidí. Poté se definitivně rozhodl pro dráhu spisovatele. (Zdroj text: Alpress )

Tato knížka z nakladatelství Alpress ( jako jedna z mála vydaných knih ze všech možných nakladatelství v poslední době) je vizuálně stejně hezká v českém překladu jako v originálním vydání. Je tištěna na novém papíře (žádný paperback), na přebalu knížky vidíme symbol pentagramu a vyobrazení jednoho z démonů Aetheru. Kniha je psaná jako  deník ( jak ostatně vyplývá z názvu 🙂 ). Kapitoly jako takové tedy v knize neexistují, jednotlivé zápisy jsou od sebe odděleny číslem ( 67. den apod. ). Součástí knihy jsou poznámky „madam Fairhavenové„, která náhodně objevený deník “ přepsala, protože jí o to poprosil lord Scipio ( ředitel univerzity), podle jehož názoru měl obsah deníku nesmírnou hodnotu pro všechny budoucí invokátory….“ (str.: předmluva). Během vyprávění se James zmíní o tom, že deník dostal od své maminky a tak, aby vizuální podoba knížky více odpovídala „starému zápisníku“, mají stránky „vintage“ hnědavou barvu – jakoby patinu… Knížka obsahuje přílohy: kompletní průvodce démonologií, který je opravdu nádherně ilustrovaný. A základní seznam zaklínadel válečných mágů. Celkově je první dojem z výtisku velice pozitivní.

Hlavní hrdina příběhu James Baker je popisovaný jako sympaťák, dříč, který v životě nemá nic zadarmo a musí se o vše, co chce, přičinit úplně sám. Je tedy vytrvalý, odvážný, cílevědomý, inteligentní, ale i skromný. Postupně si v sobě vybuduje hrdost a zdravou sebeúctu, zároveň nezapomíná na své rodiče ani na svůj prostý původ. Jednoduše řečeno:  má všechny vlastnosti, které by kladný hrdina měl mít… Naproti tomu „urozenci“, invokátoři ze šlechtických rodin, tyto vlastnosti postrádají. Jamesovým hlavním odpůrcem bude James Fitzroy a jeho „neurozená“ přítelkyně – taktéž invokátorka a Jamesova spolužačka – jménem Juno. V podstatě se celé své studium James s nikým více nesblíží, samota mu nakonec přestane vadit, protože se zcela ponoří do studia démonologie, zaklínadel a trpasličích run. Jeho píle a nadšení si povšimnou někteří profesoři, jmenovitě: sir Carder, Elektra, lord Cavendish a lord Etherington. Poslední jmenovaný a Elektra budou v dalším Jamesově osudu hrát hlavní roli. Zasvětí ho do tajného plánu, díky kterému by mohlo Hominum vyhrát krvavou, vlekoucí se válku a zvítězit nad orky. James nakonec ukončí studium ještě dříve než za 2 roky a ihned je poslán jako válečný mág do přímých bojů lidské armády s orky,  tím se Osud Jamese Bakera začne naplňovat … (Obr.: Ork, zdroj obr.: deviantart.com)

Summa summarum

Knížka se mi líbila – to, že Taran Matharu je celosvětově velice populární si lze jednoduše ověřit, tím že do vyhledávače napíšete hesla jako např.: “ Taran Matharu orcs deamons“ apod. Uvidíte a vaše srdce milovníka zaplesá (pokud tedy máte rádi fantasy 🙂 ) ! A rozhodně vás to pořádně navnadí otevřít jeho knížky . „Deník“ se mi četl velice snadno, děj měl spád a lehce pochopitelnou linku, ale rozhodně ne stupidní, takže jsem byla zvědavá na každý „další den“ Jamese Bakera, byť (díky datu narození) jistě nespadám do cílové skupiny čtenářů. Pan spisovatel si nepotrpí na rozvláčné popisy, což oceňuji. Jeho styl vyprávění je založený spíše na originalitě děje, ale pokud si něco zaslouží více pozornosti, autor si s popisy také hravě poradí a čtenáře jimi rozhodně neznudí. V deníku vystupuje v podstatě jen pár postav, ale tento fakt za sebe hodnotím kladně, protože si o to lépe zapamatujete jména a text se stává čitelnějším. Taran Matharu mi svým stylem a popracovaností příběhu připomíná tvorbu J. Rowlingové a J. R. R. Tolkiena. Jsem přesvědčena, že řady jeho fanoušků se budou bleskurychle rozrůstat geometrickou řadou.( Obr.: Bitva lidí a orků, zdroj obr.: ArtStation)

V procentech: 97%

Za příběh plný magie, elfů a trpaslíků děkuji nakladatelství Alpress. A samozřejmě také za recenzní výtisk.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *