Recenze

Světem bylin s Romanem Pavelou – zažívací potíže

Milujete bylinky, věříte v jejich léčivou sílu? A znáte publicistickou činnost mezinárodně uznávaného a oceňovaného botanika doc. Romana Pavely? Pokud ano, víte, že další kniha nakladatelství Lirego ze série Světem bylin s Romanem Pavelou vám opět přinese mnoho dalších zajímavostí, tipů, receptů a zejména vysoce odborných informací týkající se léčivek. Pokud jste se knihami tohoto pana autora ještě nesetkali, neváhejte a pojďte ji se mnou prolistovat: věřím, že budete nadšeni :). 

Název:  Světem bylin s Romanem Pavelou –  zažívací potíže

Autor: Roman Pavela

Série: Světem bylin s Romanem Pavelou

Díl: II.

Nakladatelství: Lirego

Rok: 2022

Počet stran: 176

Oficiální anotace

Druhý díl z nové oblíbené série publikací Světem bylin s Romanem Pavelou nabízí čtenářům podrobné seznámení s Taza, Tee, Porcelana, Bebida, Decoración, Descansodalší řadou užitečných, často i napohled krásných rostlin, které nám nabízí naše štědrá příroda. Tentokrát je jejich výběr zaměřen na pomoc při nejrůznějších zažívacích potížích. Zkušený a respektovaný autor, známý i z populárního televizního pořadu Polopatě,  předává praktické rady a osvědčené recepty, jež pomáhají například při zánětech ústní dutiny, při četných problémech s trávením i se složitějším onemocněním žláz. V knize, opět vybavené množstvím názorných fotografií, nechybí ani jednoduché návody jak si některé vzácnější byliny vypěstovat.

Summa summarum

Jakmile se vám kniha  Světem bylin s Romanem Pavelou – zažívací potíže z nakladatelství Lirego dostane do rukou, okamžitě dostanete chuť na heřmánkový čaj a v klidu si titul prostudovat 🙂 .  Nakladatelství Lirego do světa pustilo dokonale řemeslně vyvedenou knihu: má líbivé pevné desky bez přebalu, šitou vazbu, záložku a titul je vytištěn na kvalitním papíře. Samotný text je doplněn množstvím barevných, hezky popisných fotografií a je graficky velmi hezky řešený.

Výběr z  obsahu

Úvod

Slovo kmotra

1. Trávicí soustava

Dutina ústní

Žaludek

Enzymatická vsuvka

Dvanácterník

Tenké střevo

Tlusté střevo

Žlázy trávicí soustava

2. Choroby trávicí soustavy člověka

Běžné choroby trávicího ústrojí, které lze léčit pomocí bylin

Dutina ústní

Afty

Zápach z úst

Zánět dásní (a bolest zubů)

Žaludek

Překyselení (pálení žáhy)

Gastritida

Náhlá nevolnost

Střeva

Průjem

Zácpa

Nadýmání

Onemocnění žláz

Zánět slinivky břišní

Nemoci jater

Co jíst aneb Zásady správné výživy

3. Byliny

4. Recepty na léčbu nejběžnějších chorob trávicí soustavy

O autorovi

První příjemné překvapení mě čekalo již při zběžném pročtení obsahu: autor čtenářům v knize věnoval prostor pro krátké, ale zcela dostatečné seznámení (opakování) s trávicí soustavou, jejími chorobami a zásadami správné výživy. U jednotlivých diagnóz se dočteme symptomy nemoci,  příčinu vzniku a způsob léčby. Poté přichází „na řadu“ samotné bylinky 🙂 . Autor se jim věnuje v abecedním pořádku – od anděliky po zeměžluč. U každé byliny zjistíte její český a latinský název a botanické zařazení, popis, tipy a rady pro úspěšné pěstování, sklízení a sušení. Dále se docent Pavela věnuje aktivním léčivým látkám obsaženým v rostlině a jejímu léčebnému využití. Mě osobně velmi baví zajímavosti spojené s jednotlivými bylinkami, které autor v textu uvádí. Kniha mě nadchla, i když se nejedná o žádnou „bichli“, je „nabušená“ informacemi, které jsou pro každého, kdo se zajímá o sběr léčivek a alternativní léčby bylinkami, zásadní. Doporučuji ❤. Rozhodně by kniha neměla chybět v knihovničce žádné bylinkářky 🙂 . 

Hodnocení:   ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Doc. Ing. Roman Pavela, Ph.D. (* 14.4.1970 Opočno) je český botanik. Je mezinárodně uznávanou autoritu v oblasti výzkumu biologicky aktivních látek získávaných z léčivých a aromatických rostlin. Vystudoval Českou zemědělskou univerzitu v Praze, a od roku 1994 pracuje ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby, v.v.i. v Praze Ruzyni, na pozici vedoucího týmu: Sekundární metabolity rostlin v ochraně plodin. Specializuje se na výzkum biologicky aktivních látek získaných z rostlin a jejich využití jako tzv. účinných látek environmentálně a zdravotně bezpečných botanických pesticidů, farmářských přípravků anebo základních látek. Jeho tým vyvinul řadu nových, a zcela unikátních (patentově chráněných) přípravků na ochranu rostlin, se kterými se v současnosti můžeme setkat nejen v hobby marketech, ale které se také používají v systémech integrované ochrany rostlin. Mezi jeho hlavní vědecké zájmy patří: vývoj botanických pesticidů, výzkum interakcí rostlina-hmyz (patogen), výzkum fenoménu protipožerové aktivity rostlinných sekundárních metabolitů proti fytofágnímu hmyzu, vliv letálních a subletálních dávek sekundárních metabolitů na cílové a necílové organismy, účinnost pesticidů na cílové i necílové organismy. V posledních letech se také zabývá možnostmi využití rostlinných sekundárních metabolitů v potravinářství, díky čemuž vzniklo několik nových potravin s přídavkem rostlinných biologicky aktivních látek, které mohou prospěšně působit na lidské zdraví. Spolupracuje s mnoha českými i zahraničními firmami a vědeckými institucemi na vývoji nových přípravků bezpečných pro životní prostředí a zdraví obyvatelstva. Je členem redakčních rad vědeckých časopisů: Industrial Crop and Production, Acta Tropica, Entomologia Generalis, Journal of Biopesticides, Biopesticides International. V současnosti je koordinátorem nebo odpovědným řešitelem několika výzkumných projektů. Dosud získané výsledky projektů jsou vysoce hodnoceny našimi i zahraničními odborníky. Některé výsledky výzkumu jsou uvedeny na trh ve spolupráci se soukromými výrobci. Za svou vědeckou kariéru publikoval více jak 350 odborných a vědeckých prací či jejich kapitol, z čehož dosud více jak 130 původních vědeckých prací ve vědeckých periodikách s IF. Vědu a výsledky své vědecké práce popularizuje v pořadech České televize (např. v pořadu Polopatě, Snídaně s Novou, Jak na to, Receptář atd.), v odborných časopisech a novinách určených pro širokou veřejnost. Přednáší problematiku botanických pesticidů, základních látek a využití rostlin v potravinářství, lékařství a kosmetice jak na různých akcích pro veřejnost, tak v rámci školení zemědělských specialistů a agronomů, pořádaných různými zemědělskými svazy (např. Svaz ekologických pěstitelů, Asociace soukromého zemědělství ČR atd.).
Problematiku botanických pesticidů přednáší v rámci vybraných předmětů na zemědělsky zaměřených univerzitách, aktivně se podílí na výchově studentů jako odborný konzultant jejich diplomových a doktorských prací. (zdroj životopisu:www.cs.wikipedia.org , foto: Roman Pavela, zdroj: Wikidata)

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *