Recenze

Ostrov čarodějnic

Tři dcery, odlehlý skotský ostrov a tajemství, která se derou na povrch… Román OSTROV ČARODĚJNIC je plný napětí, magie i historie o čarodějnických procesech odehrávajících se na ostrově Lon Haven. Nenáročná oddechovka zaujme všechny milovníky majáků, tajemství a nadpřirozených jevů.

Název: Ostrov čarodějnic
Autor: C. J. Cooke
Překlad: Jakub Marx
Nakladatelství: Dobrovský – Fobos
Rok vydání: 2023
Počet stran: 328

Tři dcery. Osamělý ostrov. Odhalená tajemství… Na útesech odlehlého skotského ostrova Lon Haven stojí maják. Maják, který již přestál víc než jen bouře. Na tomto ostrově vždycky docházelo k záhadným a děsivým událostem. Začalo to honem na čarodějnice. A teď, o stovky let později, začali obyvatelé ostrova bez vysvětlení mizet. Může za to náhoda? Nebo snad kletba? Liv Stay prchá na ostrov se svými třemi dcerami, aby našla nový domov. Nevěří na čarodějnice, na zlověstná znamení ani na strašidla. Za necelé dva měsíce však z rodiny zůstane jen její dcera Luna. O dvacet let později se Luna musí vrátit na místo, kde její rodina zmizela. Zbyla jako jediná ze tří sester a je na ní, aby zjistila pravdu… Co se však před lety v majáku skutečně odehrálo?

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Román Ostrov čarodějnic je lehkým thrillerem, který má v pozadí atraktivní téma čarodějnických procesů a ovládá ho magie, přísně střežené tajemství i lidské předsudky. Čtivý příběh vám nabídne dostatek překvapivých zvratů i skvěle vystavěnou atmosféru.

Příběh je vyprávěný ve dvou dějových liniích. V roce 1998 se ocitáme s mladou matkou Liv a jejími třemi dcerami na skotském ostrově, kde ji čeká zhotovení nástěnné malby ve starém majáku. Ten ji od první chvíle nahání trochu hrůzu, a jak by také ne, když jeskyně ukrytá pod majákem kdysi sloužila jako vězení pro ženy obviněné z čarodějnictví. Vše se vyhrotí, když se ztratí její dvě dcery a místní podivíni z ostrova se jí snaží přesvědčit o magické moci, která mění děti v tzv. pláňata. Druhá linie nás zavádí do roku 2021, v které se prostřední dcera Luna snaží najít stopy po svých zmizelých sestrách. Vrací se zpátky na ostrov, k majáku a vzpomínkám, které má až nápadně zamžené mlhou zapomnění. Podaří se jí přijít na kloub podivnému tajemství, které obklopuje tento maják i jeho obyvatele?

„Abych byla naprosto upřímná, většina zdejších se bojí ke Stesku vůbec přiblížit.“
„A proč?“
„Je v něm kus historie.“
Vzpomněla jsem si na návštěvu muzea neolitu. „Doslechla jsem se, že dostal jméno podle lidí, kteří k němu chodili truchlit.“
Isla si založila ruce a semkla rty. Bylo poznat, že zvažuje, jak přeskočit nedůležité části historie. „Před dávnými časy tady lidé upálili velký počet žen nařknutých z čarodějnictví. A než proběhl soud, věznili obviněné ženy v místech, kde teď stojí Stesk.“

Autorka píše čtivou, jednoduchou formou, v které dominuje dějová zápletka. Ta je obklopena tajemnem a magií, která prostupuje celým románem. Trochu jsem se obávala, abych v příběhu nepostrádala dostatek čarodějnické historie, ale autorka naštěstí zabředla i do této atraktivní sekce a trochu svým čtenářům poodhalila tyto strastiplné dějiny, v kterých hlavní roli hrály neprávem obviněné ženy. Já bych sice zkousla i větší množství informací, ale společně s tajuplnou atmosférou a výživným skotským prostředím se mi dostalo celkem záživného vyprávění.

Svým příběhem autorka trochu připomíná Barbaru Erskinovou jenom v oddechovějším, nenáročnějším módu. Příliš se nepouští do podrobností, klouže pouze po povrchu svého vyprávění a i zápletka by potřebovala více vybrousit a doladit. Tady mě opravdu nejvíce bavila stísněná atmosféra, zmínky o čarodějnických procesech a úchvatné skotské prostředí včetně uhrančivého majáku.

Románu Ostrov čarodějnic se nedá upřít čtivost a atraktivita čarodějnictví, ale pokud už máte pár podobně laděných knih načtených, budete toto vyprávění brát s rezervou a mírným nadhledem. 😉 Kniha mě nenudila a ráda jsem se dozvěděla nové informace o skotském honu na čarodějnice. Ačkoliv je ostrov Lon Haven fiktivním místem, autorka se nechala při psaní inspirovat jiným skotským ostrovem Bute i jeho čarodějnickou hrdinkou Amy Hyndmanovou. Příběh se nejspíš bude líbit nenáročným čtenářům, kteří se s tímto tématem teprve seznamují a hltají každou zmínku o těchto neblaze proslulých procesech a nádavkem nepohrdnou ani stísňující lehce mrazivou atmosférou.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 🤍 🤍

Za čtivé, čarodějnické vyprávění, které má v sobě napětí i magii, děkuji KNIHCENTRUM.CZ, na jejichž stránkách si můžete knihu Ostrov čarodějnic pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *