Recenze

Nevědomé fantazie ve vztazích

„… Pokusím se ukázat, že naše vztahy se nedějí „náhodou“, že učení je jistě důležité, ale lidé jsou schopni korigovat své chování také vědomým a nevědomým „myšlením“ a obyčejným rozhodnutím, pokud chtějí věci změnit. Lidem nechybí „informace“, ale život jim komplikují obrany proti uvědomění si nevědomých afektů. Chci ukázat, že pro každého z nás je „správně“ něco jiného a žádné univerzální recepty na život a vztahy nejsou, protože nikdo druhý (žádný kouč, poradce ani „jiný odborník“) nemůže vědět za nás, co právě potřebujeme pro dobrý život. …“

                                                             Slavoj Titl (in Nevědomé fantazie ve vztazích, Portál, 2023)

Název: Nevědomé fantazie ve vztazích

Autor: Slavoj Titl

Nakladatelství: Portál

Rok: 2023

Počet stran: 288

Oficiální anotace

Naše hluboké, nevědomé fantazie ovlivňují naše prožívání i naše činy. Někdy nám brání, abychom dosáhli toho, pro co jsme se vědomě rozhodli, jindy nás vedou do situací, které naše rozumná část odmítá. Určují, do koho se zamilujeme a komu se vyhneme, kdo a za jakých podmínek pro nás bude sexuálně vzrušující, a kdo naopak spadne do koše „zoufale nudný/á!“ Nevědomí vztahu je pak vždy tvořeno interakcí obou partnerů. Chce-li terapeut páru nebo rodině účinně pomoci, musí rozumět právě tomuto vztahovému nevědomí a fantaziím, jež daný vztah řídí. Během terapie hledá nevědomé fantazie, které propojují partnery nebo rodinu. Z těchto společných nevědomých fantazií vychází tzv. „nevědomé vztahové přesvědčení“, které určuje, jak bude fungovat celý vztahový systém – pár, rodina, ale i jiné skupiny. Na základě své více než třicetileté praxe představuje autor kořeny fantazií ve vývoji člověka, fantazijní životy lidí, jejich sny a touhy a představy o partnerských vztazích v kontextu moderní párové a rodinné psychoanalýzy.

„… I nejlepší rodič se stane někdy pro dítě „zlým“, nebezpečným, všemocným bohem, děsivým obrem, matka svůdnou Venuší, Sirénou nebo nebo pohlcujícím a dusícím vodním vírem Charybdis (dusící matka nerespektující autonomii dítěte), děsivou bohyní Kálí, která ve svém hněvu může všechno rozdupat, nebo uklidňující (nepodmíněně milující, asexuální) Pannou Marií apod. …“

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

Slavoj TitlSlavoj Titl. Klinický psycholog a psychoanalytik. Vystudoval FF UK – psychologie. Psychoanalytický výcvik absolvoval v psychoanalytickém institutu ČPS Praha, jejímž je členem; přímý asociovaný člen mezinár. psychoanalytické spol. IPA; je také členem České spol. pro psychoanalytickou psychoterapii.  V Portálu vyšla jeho kniha Psychoanalytická párová terapie . (Foto a text zdroj: www.psychologie.cz)

Summa summarum

Kniha pana doktora Slavoje Titla vychází v edici Spektrum u nakladatelství Portál s měkkými deskami bez přebalu. Na ilustraci desek vidíme zámek ve tvaru srdce, což je více než výmluvné: kniha čtenářům odpoví na mnoho „tajuplných“ otázek a odpovědi, které dostaneme jsou to natolik zásadní, že se nás nejen dotknou, ale pokud si je připustíme k srdci, mohou nám doslova zachránit vztah či zdravý rozum. 

Samotný text publikace je rozdělen do jedenácti kapitol s podkapitolami:

Výběr z obsahu

 1. „Srdce má své důvody, o kterých rozum nic neví“
 2. Šest řádů fantazií
 3. Fantazie o pudovém uspokojení a obraně proti uspokojení
 4. Čtyři vývojové předpoklady k vytváření zdravých vztahů
 5. Sexualita v partnerském vztahu
 6. Druhy partnerského sexu podle nevědomé fantazie
 7. Nenávist ve vztahu
 8. Truchlení
 9. Tanec boha Šivy. My dva a naše nevědomé fantazie kolem nás
 10. Nevědomá fantazie ve vztahu – nevědomé vztahové přesvědčení
 11. Jaké jsou naše kořeny? Nevědomá transgenerační transmise

Kniha se mi četla velice hezky. Autor se snažil o text dostupný široké čtenářské veřejnosti, což se mu, podle mne, povedlo. Většina cizích termínů má v závorce uvedený český překlad a pokud je třeba i vysvětlení. Moc se mi líbilo, že na konci každé kapitoly je uvedeno „PRO INSPIRACI“, kde autor čtenářům nabízí další texty, knihy či filmy, aby se o právě přečtených faktech dozvěděli více. Kniha s názvem Nevědomé fantazie ve vztazích může v někom evokovat představu, že se jedná o text věnovaným sexuálním fantaziím mezi partnery a jejich rozbory, ale není to pravda. Jakmile knihu otevřete, autor vám vysvětlí, že „fantazie“ (ať zvědomělá či nevědomá) ovlivňuje doslova celý život jedince. Od způsobu jeho přemýšlení, světonázoru, vyrovnávání se s traumaty a jsou stěžejním momentem zejména v mezilidských vztazích, jimž se titul věnuje především (autor je párový psychoanalytik).

„… Výsledkem je paradigmatická fantazie – vzor, podle kterého posuzujeme vnější okolnosti. Proto stejnou situaci může jeden člověk prožívat jako příjemnou, kdežto jiný (protože situaci prožívá s jinou fantazií) jako ohrožující a může reagovat panickou úzkostí nebo psychotickým zhroucením. Právě z tohoto důvodu musí analytik zaměřit pozornost na fantazie, podle nichž lidé hodnotí určitou situaci. Fantazie buď zobrazují lidské potřeby a pokusy porozumět na jisté vývojové úrovni světu kolem sebe, nebo jde o obranné fantazie, které nás mají chránit před děsivými afekty, které mohou být důsledkem konfrontací s realitou. … „

V knize si osvěžíme základy vývojové psychologie a seznámíme se mj. se základy teorie vývoje jednotlivých stupňů fantazie. Kniha mě bavila, i když se jedná populárně – naučnou knihu, četla se mi snadno. Zejména proto, že autor v ní uvádí mnoho kazuistik a konkrétních příkladů z praxe, ale i mýtů a pohádek. Jsem přesvědčená, že každý, kdo se chytá do vztahových pastí, potřebuje porozumět sobě či druhému, knihu skutečně ocení. Stejně tak i lidé pracujících v pomáhajících profesích. Knihu doporučuji ❤.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ?

Za obrovsky zajímavé nahlédnutí  do světa zákonitostí fantazie děkuji ❤nakladatelství Portál❤.

 

UKÁZKY Z KNIHY ZDE

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *