Recenze

Pod africkým sluncem

Horkem sálající země, v které se POD AFRICKÝM SLUNCEM odehrává příběh rodinného klanu Trevertonových. Kdysi vyřčené prokletí šamanky Wachery má nad nimi už několik let moc a Debora se vrací po stopách svého rodu, aby odkryla tajemnou minulost. Poutavý román vás přenese mezi domorodé obyvatele Afriky i bílé osadníky a nabídne vám rozmanitý příběh naplněný kletbou, spletitými vztahy i romantikou.

Název: Pod africkým sluncem
Autor: Barbara Woodová
Překlad: Kristýna Kučerová
Nakladatelství: Alpress
Rok vydání: 2021 (1. vydání – 1996)
Počet stran: 568

Debora se vrací do exotického prostředí kávových plantáží v Keni, kde prožila dětství. Dozví se o dávném, pečlivě střeženém tajemství, které poznamenalo její předky i jednu domorodou rodinu. Při vzrušujícím pátrání odhaluje příběh zapovězené lásky, vražednou nenávist a sílu místních kouzel. Debora najde odvahu navštívit umírající šamanku, ale co všechno musí udělat, aby zrušila starou kletbu?

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Román Pod africkým sluncem se dočkal od svého prvního českého vydání v roce 1996 už několik reedicí. A není se čemu divit. Epický příběh je postaven na silné dějové lince, v které dojetí i malebné kouzlo Afriky spolu s domorodými obyvateli lákají magickou silou své čtenáře ke svým stránkám.

Příběh je vyprávěn er- formou, v které chronologicky sledujete ságu rodiny Trevertonových. V prologu se okrajově seznamujete s posledním článkem této dynastie Deborou, která se vrací zpět do Afriky, a společně odhalujete první krůčky jejich rodinných předků, jež se rozhodli spojit svůj život s touto nádhernou zemí. Píše se rok 1919 a lékařka Grace se svou sestrou Rose poprvé vstupují do Keni. Ani ve snu by je nenapadlo, že od této doby bude jejich život spojen s vyřčeným prokletím, které na ně uvalí domorodá šamanka Kikujů – Wachera.

„Dokud se tato zem nevrátí Dětem Mumbi,“ pokračovala smrtelně vážným hlasem, „tvé děti budou pít rosu.“
„A co má, k sakru, znamenat zase tohle?“
„To je kikujské rčení. Pít rosu znamená zmizet.“
„Dobrá,“ řekl Valentin a povstal. „Už toho mám dost. Vypadni z mého domu.“
„Thahu!“ křičela Wachera. „Proklínám tebe i tvé potomky až do chvíle, kdy se tato zem vrátí Dětem Mumbi!“

Propracovaný příběh, v jehož středu stojí rodinná sága a horkem sálající Afrika. Tento malebný kout planety je autorkou popsán naprosto dokonale a vy vstupujete do země domorodých obyvatel a poznáváte nejen její krásu, ale i odvrácenou tvář. Přes hlavní dějovou osu se vine problematika politického uspořádání této země, v kterém sledujete osídlování Keni britskými obyvateli a jejich související rozbroje s domorodými kmeny, jež s pokrokem přicházeli o staletími udržované tradice. Seznámíte se s jejich způsobem života, zvyky i pověrami a budete svědky střetu dvou civilizací, v kterých láska nehledí na příslušenství ani rody. Historickým předělem se pak stává povstání Mau Mau.

Ačkoli anotace staví Deboru do hlavní role příběhu, více prostoru se dostává celé široké rodině Trevertonových v čele s Grace a Rose. Jejich životní osud je naplněn dramatickými okamžiky i významnými mezníky, které jim navždy změní život. S napětím budete očekávat další jejich kroky na cestě za svými sny a láskou. Kulisu vám bude dotvářet atmosféra afrického kontinentu, kterou, díky této knize, poznáte podrobněji a oceníte autorčinu lásku k této zemi.

Autorka Barbara Woodová píše s citem pro vyprávění a dokáže vás bez problémů vtáhnout do svého děje. Ačkoli je román protkán popisnými informacemi, čtivý a velmi záživný styl psaní vás těmito odbočkami provede bez sebemenšího zaváhání. Společenský román s intenzivním přesahem vás vtáhne do svého rozmanitého děje, v kterém se to dramatickými zápletkami jenom hemží a vaše emoce nebudou stát stranou. Košaté popisy i spousta záživných vedlejších odboček vám budou dělat společnost po celou dobu.

Obsáhlý román budete mít přečtený v rekordním čase. Silná dějová linka vás nenechá knihu odložit a na konci budete rozčarováni realitou, že se musíte loučit. Pokud máte rádi poutavé vyprávění rozprostřené do více směrů, v kterých láska a osudové okamžiky splétají své životní příběhy, pak sáhněte po jedinečném románu Pod africkým sluncem. Budete spokojeni. 🙂

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za ojedinělé vyprávění situované do horkem rozpálené Afriky děkuji nakladatelství Alpress, na jejichž stránkách si můžete knihu Pod africkým sluncem pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy najdete zde, na stránkách nakladatelství Alpress.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] Odkaz na celou recenzi knihy Pod africkým sluncem Přejít do e-shopu Category: RecenzeOd Miroslava Ruprechtová1.3.2022Tags: Dobrodružný román Sdílet tento příspěvek Share on FacebookShare on Facebook […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *