Recenze

Pověz mi

Vydejte se po stopách zločinu spáchaném na trase Pacifické hřebenovky a odkryjte společně s Reni a Danielem pachatele děsivých vražd mladých dívek. Detektivka POVĚZ MI v sobě skrývá dramatický příběh plný nebezpečí, komplikovaných vztahů i děsivé reality sociálních sítí.

Název: Pověz mi
Autor: Anne Frasierová
Překlad: Jana Vlčková
Nakladatelství: Euromedia Group Kalibr
Rok vydání: 2023
Počet stran: 280

Reni Fisherové a detektivovi Danielu Ellisovi není zlo cizí. Oba se stále potýkají s traumatickou minulostí. Právě ta je spojuje – stejně jako zločin, který musí vyřešit, než zemře někdo další. V kempu na kalifornské Pacifické hřebenovce je zavražděn průvodce a beze stopy zmizí tři mladí turisté. Jediným vodítkem je děsivé video z místa činu, které se objevilo na sociálních sítích. Dívku, jež ho zveřejnila, se nedaří najít. Jde o virální hoax, nebo se v lese děje něco zlověstnějšího?

⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ ⇓ 

Detektivka Pověz mi je druhým dílem ze série Kalifornské zločiny, a pokud jste četli předchozí díl Najdi mě, už jistě tušíte, kudy se bude ubírat autorčina cesta. Hlavní hvězdy příběhu se potýkají nejen s podivným zločinem, ale ani jejich minulost jim stále nedá spát. Tentokrát se z pouště přesuneme o něco výš do hor, kterou protíná Pacifická hřebenovka a na jehož trase se spáchal zločin.

Příběh je vyprávěn er-formou a sleduje dění kolem dvou hlavních postav. Detektiv Daniel dostane na stůl nový případ a opět si k němu přibírá samotářku Reni. Na trase kalifornské Pacifické hřebenovky se objevilo mrtvé tělo ve stanu. Velice záhy se zjistí, že se pohřešují další tři mladé dívky, které byly s obětí na výletu. Všichni se „léčí“ v Kaleidoskopu – zařízení pro závislost na sociálních sítích a jejich zmizení je možná hoax určený k větší sledovanosti a možná se v lese stalo cosi děsivého…

„Drž se zpátky,“ varoval ji. „Podívám se do toho stanu.“
Polkla a přikývla. Třeštila oči a zdála se ve střehu. Takovou ji dlouho neviděl.
Možná je to vtip. Někdo to na ně nastražil a teď je filmuje. Něco jako ve filmové sérii Záhada Blair Witch.
Zip stanu nebyl zatažený, čímž se vysvětlovalo, jak se hmyz dostal dovnitř. Jordan natáhl roztřesenou ruku, aby dosáhl na zip, a zároveň se držel co nejdál od stanu. Stáhl jezdec úplně dolů, plastové zuby se od sebe zvolna oddělovaly, dokud se plachta zcela neotevřela. Osvobozené mouchy se vznesly do vzduchu a obličej mu zahalil černý mrak.

Čtivý a zajímavý případ vás čeká na turistické trase, a pokud nemáte rádi dlouhé „okecávačky“ ani rozvětvené popisy čehokoli, tady budete spokojeni. Autorka je ve svém vyprávění strohá. Na mě až příliš, nepotřebuje se vydávat na cestu popisů a jedinou výjimku tak dělá v případě okolí a přírody. Vyšetřování je vedeno v odměřené formě a občas má pouze informativní charakter oproštěný od jakýchkoli emocí a právě ty mně tady asi chybí nejvíce. Vše se odehrává bez vyhrocení a s jakousi nastavenou poker face. Naštěstí to ale zachraňuje zajímavá krimi zápletka, která má punc napětí i zvyšující se tempo.

Intenzivním námětem v knize bude určitě téma sociálních sítí, jejich nebezpečí, závislost i oddanost. Autorka realisticky ukazuje zdvižený prst směrem k virtuální skutečnosti a nebojí se do toho šlápnout pevnou a důraznou nohou. Poselství, které se z příběhu vyloupne, vám roztančí ledový mráz po těle a zahrne vaše myšlenky temným stínem nevěřícnosti.

Už první díl této série mě zaujmul, ale stále jsem si nebyla na 100% jistá, zda je to až taková dělovka. 😉 Druhý díl Pověz mi se mi líbil o něco méně a tak jsem stále na vážkách. Každopádně dám určitě šanci dalšímu dílu, který mé dilema možná rozlouskne a možná, jak se znám, se potáhne ještě několik dalších roků. 😀 Pokud máte rádi rychle jdoucí detektivky, které se kromě své zápletky věnují i osobním životům hlavních hvězd a mají dostatečně zajímavou zápletku případu, tady byste mohli být spokojeni.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za vražedný výlet na Pacifické hřebenovce děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Pověz mi můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *