Recenze

Pozvala mě dál

Román POZVALA MĚ DÁL je napínavým čtením, při kterém vás bude mrazit v zádech. Od té doby, co Elle pronajala svůj dům, je všechno jinak… Příběh o volbách a chybách, pravdě a lži, snech a zklamání. Psychologicky zvrácené a přitom děsivě reálné čtení vás sevře ve své náruči. A pak si někoho pozvěte domů…

…Už jsem pryč z tvého domu. Teď se ti musím dostat do hlavy…

Název: Pozvala mě dál

Autor: Lucy Clarkeová

Nakladatelství: GradaCosmopolis

Rok vydání: 2020

Počet stran: 376

Třiatřicetiletá Elle bydlí v luxusním domě v Cornwallu a její výhled z útesu na moře je fascinující. Vyšel jí první román, který získal světové renomé a nyní ji hoří termín odevzdání její druhé knihy. Pracovně odjíždí do Francie a rozhodne se po dobu své nepřítomnosti pronajmout dům přes Airbnb jisté Joanně s rodinou. Po návratu ale zjišťuje, že je v domě cosi jinak. Rozbité těžítko v zamknuté pracovně, otisky prstů na okně i vyškrábaný vzkaz na dřevěném stole, to vše je teprve začátek problémů. Má pocit, jakoby ji někdo sledoval a dával vodítka k její minulosti. Dům, který si vysnila, se stává vězením i blázincem. Opravdu se snaží někdo vytáhnout na světlo její tajemství nebo si s ní jenom pohrává její spisovatelská představivost či svědomí?

Připadá mi, že mě začíná dohánět minulost. Svírá mě neblahá předtucha. Pocit, že teď budu muset za vše zaplatit.

Psychologický thriller Pozvala mě dál je napínavým a znepokojivým čtením, které ve vás zaseje semínko pochybností i tajemna hned od začátku.

Příběh je vyprávěn ich-formou, která vás donutí plně se vcítit do pocitů i děsů hlavní postavy vyprávění. Sledujete všechny myšlenkové pochody i emoce Elly a poznáváte ji skrz naskrz. Přesto i před vámi čtenáři něco skrývá. Něco ze své minulosti, která ji dohání a zanechává za sebou viditelné stopy. Do dějové linky v současnosti je pak vložena další linie, která je situována do studentských let Elle a odkrývá nám část jejího tajemství.

Začátek knihy se rozjíždí volným tempem a autorka nás seznamuje nejen s hlavní hrdinkou svého vyprávění, ale i s jejím současným životem ovlivněným spisovatelskou kariérou i nedávným rozchodem se svým přítelem. Čím víc podivných věcí se kolem hrdinky děje, tím víc autorka šlape na plyn a tempo se souměrně zvyšuje, aby ke konci nabralo naprosto strhující a zběsilou rychlost. Ačkoli jsem od půlky knihy tak trochu tušila, kdo by mohl mít ve všem prsty, přesto jsem byla na konci překvapena. Chytře pospojované nitky ukázaly celou vystavěnou zápletku v dokonalém souladu.

Když se nakloním blíž, všimnu si jich: otisků prstů. Jsou větší než moje. Podívám se víc zblízka: někdo k zrcadlu přitiskl dlaň, sklo poskvrnila cizí kůže. Stojím tu, za mnou se odráží prázdná místnost a mně se na kůži vkrade zneklidňující pocit. V místnosti byl i někdo jiný. Byl i v domě.

Atmosféra knihy i prostředí jsou naprosto ochromující. Mrazivé, ponuré a prostupující celým příběhem. Cornwallské pobřeží bičující déšť i mořské vlny vám ještě více evokují nehostinnou náladu i nebezpečí, které je protkáno celým románem.

∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗

Lucy Clarkeovázdroj

Lucy Clarkeová vystudovala anglickou literaturu a nějaký čas pracovala jako moderátorka společenských akcí a také vyučovala tvůrčí psaní. V současné chvíli je spisovatelkou na plný úvazek. Miluje cestování a psaní deníků. Její debut The Sea Sisters se objevil v prestižním výběru Book Club Choise 2013 a byl přeložen do deseti jazyků. V češtině vyšly její romány Poslední nádech, Modrá a Stíny nad zálivem. (zdroj)

∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗

Co mě na knize hodně bavilo, byly spisovatelské rady či doporučení hlavní hrdinky na začátku některých kapitol. Máte sen napsat knihu a nevíte jak na to, čeho se vyvarovat nebo na co se zaměřit? Elle vám prozradí všechny tajnosti tohoto řemesla a musím uznat, že vůbec nejsou scestné.

„Když se do příběhu chystáte hodit časovanou bombu, aktivujte ji hned na začátku, a pak nechte čtenáře poslouchat, jak tiká.“

Pokud máte rádi psychologické romány s dávkou thrillerového napětí, které obklopuje ponurá atmosféra, pak určitě sáhněte po románu Pozvala mě dál.

Hodnocení: 90 %

Za výlet do Cornwallu, který byl plný napětí a tajemství děkuji nakladatelství GradaCosmopolis, na jejichž stránkách si můžete knihu Pozvala mě dál pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *