Recenze

Případ šíleného tambora

Historický román z nakladatelství Lirego vás zavede do 17. století, kde vás obklopí tajuplná krajina jižních Čech. Sledujte PŘÍPAD ŠÍLENÉHO TAMBORA, který má na rukou krev dospělých i dětí. Boží mlýny melou pomalu, ale jistě a brzy to zjistí i krutý vrah, na kterého se upíná zrak budějovického kata… Autor Jaromír Jindra si pro svoji další knižní sérii vybral velmi atraktivní téma. Kdo by rád nečetl o katech – lidech vypovězených ze společnosti a „živících“ se smrtí?

Název: Případ šíleného tambora

Autor: Jaromír Jindra

Nakladatelství: Lirego

Rok vydání: 2020

Počet stran: 304

Město Třeboň a České Budějovice s přilehlými vesnicemi jsou dějištěm hrůzostrašných vražd. Vše začíná vyvražděním rodiny místního uhlíře a jediný, kdo přežije tento tragický masakr je malá Judita, které se ujme pocestný Ondřej. Toto nelidské řádění má na svědomí bývalý vojenský bubeník a zběh Lukášek, který je ve vsi i ve městě znám svou bezkonfliktností. Díky tomu, že se vydává za němého, vyslechne spoustu sousedských zvěstí a ve svém rajonu je jako ryba ve vodě. Další jeho krvelačné násilí na sebe nenechá dlouho čekat a po šíleném tamborovi zůstávají další mrtvoly. Vždy se najde někdo nevinný, na koho se prstem ukáže a dotyčný se tak dostane před soudce Kleineschnitzela, kterého jako stín doprovází budějovický mistr kat Pavel se svým pomocníkem. Pavel svého pomocníka našel jako pětiletého sirotka, ke kterému se nikdo nehlásil, a malé dítě si pamatovalo jenom to, že se jmenuje Franci. Ten, kdo se dostal do rukou budějovického soudce a kata, málokdy odcházel živý a právě Franci zachrání před jistou smrtí mladou dívku Klárku, tím, že ji pojme za ženu. Pojďte ve stopách budějovického kata, potrestejte vrahy a poznejte všechny obyvatele jižního koutu české země.

≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥

Historický román Případ šíleného tambora je prvním dílem ze série Vzpomínky budějovického kata. Autor hned od začátku rozjíždí svůj děj naplno. Syrový popis vražd vás ani chvíli nenechá na pochybách, že tímto románem bude proudit krev a katovské náčiní se nezastaví.

Příběh je napsán er-formou, kdy sledujete dění v okolí Třeboně a Českých Budějovic. Seznamujete se s místními obyvateli, jež mají svoji specifickou „vesnickou“ nálepku a dál jste přímými pozorovateli osudu Judity. Výjimku tvoří samostatné, vložené části s názvem Katovo intermezzo, kterým nás provází katův pomocník. Franci v něm odhaluje kroniku svého života a je napsáno ich-formou z jeho pohledu.

„Říkají mi Kat.

Mám – vlastně měl jsem – také své vlastní jméno, ale zůstalo kdesi na cestě mého života zašlapané do prachu, rozpuštěné v dešti a roznesené kopyty koní nebo koly vozů.

Říkají mi Kat.

Je to dobré jméno. Vzbuzuje spousty pocitů. Respekt. Strach. Úctu před zákonem. Je posledním jménem, s jehož zvukem mnohdy odcházejí lidé na věčnost a opakují je před trůnem Nejvyššího.“

Autorův psaný styl nepostrádá historickou stylizaci ani archaické výrazy, jenž dodávají románu punc starých časů a vy se tak snáze ponoříte do děje. Začátek knihy vás okamžitě vtáhne do sebe, hlavně díky brutálním vraždám, ale postupem času jak vplouvají do vyprávění další a další osoby, z nichž každá má svoji soukromou zápletku, ať už jenom lehce nahozenou nebo více rozvětvenou, stává se román trochu nepřehledným. Jaromír Jindra má zásobu skvěle vystavěných zápletek i zvratů, které by vydaly na několik dalších knih, pokud by nebyly vloženy do jedné a tím, že autor své karty vyložil na stůl hned od začátku, kdy přiznal všechny své zloduchy i podivíny, nedal čtenáři možnost „spolupráce“ a ten se tak stává pouhým sledovatelem. Ale i tento pohled „zpovzdálí“ má svou atraktivitu a o napětí rozhodně nebudete ochuzeni.

Mě osobně nejvíce bavila Katova intermezza, klidně bych si dokázala představit celý román pouze o této postavě. Tady vše fungovalo ve správně namíchaných dávkách a před vámi se tak rozprostřela skládačka romantiky, ojedinělého lidského osudu, trápení i naděje, která do sebe zapadla bez zbytečného tlaku.

Jaromír Jindra

Na celém příběhu je poznat, že spisovatel Jaromír Jindra pochází z Českých Budějovic. Románem se nese viditelná láska k tomuto jihočeskému koutu světa a malebné popisy jak zákoutí, tak jeho obyvatel dodávají knize neopakovatelnou atmosféru. Navíc tento český autor rozhodně neoplývá úspornou formou psaní. Jeho rozvětvené popisy i bezbřehá slovní zásoba dodává románu exklusivitu.

Tento čtivý náhled do minulosti jednoho obávaného řemesla nám Jaromír Jindra podal s náležitou grácií a spisovatelským umem a já vřele tento historický kousek doporučuji všem milovníkům dávných věků. Případ šíleného tambora čeká jenom na vás. 🙂

Hodnocení: 89 %

Za historickou návštěvu v jižních Čechách děkuji nakladatelství Lirego a samozřejmě také za recenzní výtisk knihy Případ šíleného tambora.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *