Recenze

Sicilští lvi

Příběh o cestě k bohatství a moci jedné z nejzámožnějších italských rodin. Jak se dostat z nuzných poměrů až na vrchol uzavřené sicilské společnosti? Vydejte se spolu s rodinou Floriů na jih Itálie a poznejte jejich životní osudy i zákulisí obchodních mocenských bojů. Sága rodu Floriů začíná svoji pouť prvním dílem s názvem SICILŠTÍ LVI.

Název: Sicilští lvi

Podtitul: Sága rodu Floriů

Autor: Stefania Auci

Nakladatelství: GradaMetafora

Rok vydání: 2020

Počet stran: 448

Píše se rok 1799 a bratři Paolo a Ignazio Floriovi odchází ze zemětřesením zničené Kalábrie do Palerma. Paolo má se sebou svoji manželku Guiseppinu, malého synka Vincenza a opuštěnou neteř Vittorii. Bratři, oproti zbytku rodiny, jsou doslova nadšeni příslibem obchodního vzestupu, ale tuší, že je nečekají lehké časy. Mají pronajatý krámek s kořením a jejich obchodní začátky jsou doslova vydupány z prachu cest. Jejich nadšení a píle jim po zásluze přináší nejen vzestup, ale i závist místních obyvatel, pro které i nadále zůstávají „holotou“ z Kalábrie. Když Vincenzo dospěje, přebírá obchod i s jeho nabytým majetkem do své péče a daří se mu expandovat i do okolních zemí. Jeho podnikání se už neomezuje jenom na koření, ale rozrůstá se i do dalších odvětví jako rybolovu, těžby síry a kupuje vinice a tabákové plantáže. Daří se mu víc než dobře a stává se italským senátorem, jenomže každá mince má dvě strany. S úspěchem jde ruku v ruce i nenávist, intriky a oběti v osobním životě.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Historický román Sicilští lvi je úvodním dílem a vypráví příběh prvních dvou generací rodu Floriů. Mnohovrstevný portrét jednoho z nejznámějších rodů v Itálii vám dá nahlédnout do jejich obchodních i osobních životů.

Ačkoli je celý román vyprávěn er-formou přesto vás neskutečnou silou vtáhne do svého pestrého děje. Psaná forma je lehce netradiční a chvíli mi trvalo, než jsem se naladila na stejnou notu, ale po pár stránkách vklouznete do příběhu, který vás okouzlí svoji propracovaností i dějovým obsahem. Hlavní osa příběhu se opírá o touhu po dosažení vyšších cílů, než jaké byly člověku osudem přisouzeny. Neustálý boj a oběti, které je člověk ochoten podstoupit pro vyplnění svých snů. Mimo jiné také nahlédnete pod pokličku hierarchie v italských rodinách, kde ženy nemají právo vlastní volby.

Ženy patří manželům, to oni jim poroučí.

Spolu s rozvětveným příběhem se vám dostane i trocha italské historie, kterou vám autorka zlehka nastíní, ale rozhodně vás neudusí dějepisnými informacemi. V popředí stále zůstává příběh Floriů, který pro všechny milovníky historie bude čtenářským zážitkem.

Na prahu místnosti se však Mattia zarazí: „Zlý skutky se každýmu jednou vrátěj,“ řekne. „Za jistý věci se platí, pokolení za pokolením. Ubližuje nejen mně, ale i nám všem: tohle ať si kouká zapamatovat, navěky.“

Giuseppina se celá roztřese a zamrazí i Ignazia. Protože ta slova jsou jako zlé kouzlo, magaría, a některé věci, jakmile je jednou někdo vysloví, už nejde za žádnou cenu vzít zpátky. Zapadnou v čase, přelévají se z generace na generaci, dokud se nestanou skutečností.

Životní osudy rodinných klanů jsou vždycky velmi lákavým tématem pro čtenáře, a pokud je příběh vystavěn na reálných podkladech, je hvězdná kariéra knihy téměř s určitostí zaručena. Nelze se tedy divit, že román se po vydání v Itálii v roce 2019 stal největším bestsellerem roku.

Na románu je poznat, že autorka na této knize odvedla pořádný kus práce. Od dokonalé znalosti rodu Floriů, přes historické souvislosti až po precizně vykreslené postavy, které na stránkách doslova ožívají. Každého z nich poznáte do nejmenších podrobností, jejich lidskou tvář i tu obchodní a projevy i city, které jim autorka vložila do úst i myšlenek jsou natolik reálné, že s nimi budete prožívat všechny jejich vzlety i pády. Tady musím vzdát hold i překladatelce Alici Flemrové, která svým překladem zanechala v románu všechny důležité i drobné nuance a navíc ve svém doslovu přiblížila i vysvětlila celé zákulisí knihy.

Román Sicilští lvi je silným příběhem i historickou lahůdkou, která mě příjemně překvapila. Tuto knihu nelze číst ve zrychleném tempu, je potřeba si ji vychutnat stejně jako italské pokrmy, jejichž chuť ve vás bude dlouho doznívat.

Hodnocení: 89 %

Za jedinečnou návštěvu v rodině Floriů děkuji nakladatelství GradaMetafora, na jejichž stránkách můžete knihu Sicilští lvi pořídit.

Autor: Veronika Es.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *