Recenze

Spálený zimou

Jeho otec bestiálně zabil několik žen. Jeho syn byl brutálně zavražděn a jeho manželství skončilo v troskách. Nemá na světě už nikoho, jenom devastující plány na svou smrt, ale ani toto zřejmě někomu nestačí. Sériový vrah se rozhodl, že utrpení bývalého investigativního novináře Rookera ještě není u konce. SPÁLENÝ ZIMOU je velmi slušně našlapanou detektivkou, v které se na životy příliš nehledí.

Název: Spálený zimou
Autor: Pete Zacharias
Překlad: Pavel Pokorný
Nakladatelství: Euromedia Group Kalibr
Rok vydání: 2023
Počet stran: 320

Temný příběh o nejhlubších zákoutích mysli brutálního vraha. Rooker Lindström už nemá pro co žít. Zabili mu syna, a i když pomohl vypátrat pachatele, nezbylo mu na světě nic – jen přítel alkohol, se kterým se uchýlil do odlehlé chaty v lese, aby všechno skoncoval. Ta chata patřívala jeho otci, jednomu z nejhorších sériových vrahů, a kdyby její stěny mohly vyprávět, křičely by hrůzou z toho, co se tu odehrávalo. Někdo ale nechce dopřát Rookerovi klid. Někdo začne vraždit tak jako jeho otec a u každé oběti zanechá vzkaz – pro Rookera…

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Detektivka Spálený zimou je úvodním dílem ze série Rooker Lindström a musím zkonstatovat, že tenhle týpek vás dokáže rozhodně zaujmout. Jeho minulost je jeden velký průšvih a ani jeho budoucnost není zrovna vyobrazena v růžových barvách. Svižné tempo, dostatek brutálních vražd i velmi pestrý soukromí život hlavních postav dělá z této krimi velmi zajímavou a návykovou záležitost.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje dvě dějové linie, které spolu úzce souvisejí. První je zcela oddána vyšetřování a jejími hlavními hrdiny se stávají novinář Rooker a vyšetřovatelka Tess. Druhou důležitou linii má na svědomí samotný vrah, kterému budete velmi zblízka koukat pod ruce při jeho „práci“. Tess je velmi zajímavou ženou v mužské policejním světě a navíc velkou sympaťačkou. Rooker to je příběh sám o sobě. 😉 Pokud máte v oblibě knižní hrdiny, jež mají podobu totálních ztroskotanců, tady budete velmi spokojeni. Tenhle týpek totiž nic nedělá polovičatě. Když už pije, tak pije pořádně, i když mu hrozí cirhóza jater. Když už se pustí do vyšetřování, rukavičky si na to rozhodně nebere, a když už použije humor, jeho jedové slovní šípy cílí na milimetr přesně.

 „Vrátil jsem se sem umřít.“ Poprvé to vyslovil nahlas. Ale neměl pocit, že by tím shodil z ramen nějakou tíhu. Ta slova jen znečistila vzduch.
„A když jsem sem přijel, začaly umírat ženy. Možná, že když tohohle vraha dopadnu, bude to šance na odplatu za mého syna; možná je to moje šance dopadnout někoho, kdo se podobá mému otci. Možná je to jen něco, co mě rozptyluje od pití. Nevím. Ale potřebuju to.“

Autor nastavil laťku slušně vysoko a jeho krimi thriller se čte vskutku velmi dobře. Sice se nevyhnul jistým nedodělkům, které příběh obsahuje a některé věci zkrátka nejsou vysvětleny (možná si je nechává do dalšího dílu) a některé události se odehrávají naprosto zbytečně, ale dokáže ve čtenáři vyvolat slušný díl napětí a zvědavosti. Trochu to vypadá jako by chtěl své čtenáře neustále a za každou cenu držet v šachu a zasypat ho neustálými akcemi, čímž docílí tak akorát jisté překombinovanosti. I přes tyto nedostatky má ale autor velkou moc nad svými čtenáři. Věci, které neštymují a jsou lehce „padlé na hlavu“, zapomenete, protože tento spisovatel má dar připoutat vás ke svému příběhu a ještě vás donutí těšit se na další díl. 🙂

Z celého příběhu vás reálně mrazí a je to díky atmosféře, kterou autor vykreslil téměř dokonale. Mráz, sníh, nevlídnost, temné stíny i ponuré myšlenky vás obklopí a zanechají nepříjemný pocit pod kůží.

Detektivka Spálený zimou se mi líbila, a i když měla své mouchy, dokázala mě bez obtíží vtáhnout do svého honu za vrahem. Rooker mně přirostl k srdci a jeho sarkastické vtípky a jízlivosti, které mimoděk trousí, jsou potěchou pro vaši bránici. Druhý díl této série je už na světě a já budu doufat, že bude přeložen také do češtiny. Velmi ráda se opět ponořím do temného života Rookera a společně určitě odhalíme dalšího vražedného chytráka, který si myslí, že na nás má. 😀

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za velmi záživné a napětím prošpikované krimi děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Spálený zimou si můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *