Recenze

Tanečnice z Moulin Rouge

Milujete životem kypící uličky pařížského Montmartru, v kterých si absintem ojínění malíři podávají dveře zakouřených barů a na klíně jim sedí spoře oděné dívky? Pak směle sáhněte po příběhu Louise Weberové – múzy Toulouse Lautreca v poutavém románu TANEČNICE Z MOULIN ROUGE. Doporučuji!

Název: Tanečnice z Moulin Rouge
Autor: Tanja Steinlechnerová
Překlad: Soňa Brtna Havlová
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2023
Počet stran: 432

Paříž 1882. Louise Weberová vyrůstá jako dcera pradleny v naprosté chudobě. Odmala je však zapálená pro tanec. Náruživě navštěvuje bary a kavárny na Montmartru a za podpory umělců, jako Renoir a Toulouse-Lautrec, se stává hvězdou Moulin Rouge. Poté co zatančí před perským šáhem, je z ní rázem mezinárodně uznávaná královna kankánu. Trápí ji však strach, že opět upadne do chudoby. A tak dává všechno v sázku: bohatství, štěstí – i lásku svého života…

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ

Krásný román Tanečnice z Moulin Rouge je dalším knižním skvostem z edice Významné ženy. Ponořte se do románu, v jehož středu stojí Louise hýřící energií a vášní pro svobodný, nespoutaný život, který se nebude omezovat na chudinskou čtvrť a práci pradleny, ale vzlétne do uměleckého prostředí Moulin Rouge jako Fénix a přivodí v něm bouři emocí i vášně.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje život Louise od dětského věku až po velkolepý úspěch tanečnice, po kterém vždy toužila. Budete společně procházet obdobím chudoby, prvními krůčky v uměleckém světě až k honosnému titulu královny Montmartru. Otevřete dveře Moulin Rouge, kde je možné všechno – velký vzestup, velká láska i rychlý pád až na dno a poznejte vybranou společnost pánů Auguste Renoira, Sigmund Freuda, Henri Toulouse-Lautrec a mnohých jiných.

„Podívej, Louise, získala sis nejen mě, ale také Paula a Adolpha. Přitom jsme každý naprosto odlišní. Proto ti prozradím tajemství. Víš, co si myslím? Ty jsi zrcadlo, Louise, zrcadlo, ve kterém vidíme to, v co nás přinutíš věřit a v co věřit chceme.“

Louise Weber zdroj

Louise Weberová alias uměleckým jménem La Goulue (v překladu žrout) měla přezdívku hodnou svého plánu a naprosto ji vystihovala. Neskrývaně nenasytná, s velkým hladem po životě a hlavně pěstující nezávislost, na nikom a nejvíce na mužích. Její rozháraná duše zapadla na Montmartre s ideální přesností. Autorka vykreslila tuto komplikovanou osobnost dokonale. Na jedné straně velká vášeň a radost ze života i snaha podat pomocnou ruku komukoliv, kdo to potřebuje a na druhé straně její zraňující věty přesně cílící do středu srdce i jistá vypočítavost a hulvátství. Stejně tak jako vyvolávala bouřlivé a pestré emoce u svého publika, i u vás bude tato postava znít různorodou hudbou. Budete ji obdivovat za její sílu i odvahu a zrovna tak ji budete zazlívat její „jedovaté“ chování. 

První polovina knihy je atraktivní a poutavou záležitostí, v které se stále něco děje a o překvapivé dějové akce není nouze. Druhá půlka, s příchodem Louise do Moulin Rouge, začne trochu stagnovat a točit se v bludném kruhu vnitřních pocitů hlavní hrdinky. Tempo se zpomaluje a setrvačností dobíhá do svého cíle, v kterém se od autorky dozvíte, že celý text je románem, nikoli životopisem, pouze se nechala inspirovat reálnými a důležitými milníky v jejím životě.

Román Tanečnice z Moulin Rouge se mi velmi líbil až na nepatrné nedokonalosti, mezi které patří i sotva zmíněný vztah s Toulouse-Lautrecem, jehož jméno nese podtitul tohoto poutavého románu. Nicméně příběh mě plně vtáhnul do své atraktivní dějové osy i ojedinělé atmosféry a postava Louise mě velmi překvapila. Miluji toto vášnivé, tvůrčí a devastující období konce 19. století i jeho výrazné umělecké osobnosti a z románu tato osvěžující nálada plná svobody, uvolněných mravů i velkých uměleckých počinů sálá na sto honů. Pokud máte rádi intenzivní a emoční vyprávění o velkých osobnostech uměleckého světa, směle sáhněte po této krásné knize. A připravte se, protože tahle edice má v rukávu přichystaná další esa jako Audrey Hepburnová a její zářivá hvězda či Mata Hari.❤

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za velmi zajímavé a poutavé čtení o silné ženě děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Tanečnice z Moulin Rouge můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *