Recenze

Temná pláň

Spravedlnost mrtvým, rozhřešení živým. Detektiv Ford se vrací ke svým čtenářům dalším dílem s názvem TEMNÁ PLÁŇ a autor je po slabším druhém dílu opět v plné formě. Napětí, spletité pátrání po vrahovi i přitažlivé soukromí hlavních postav dělá z této série zajímavé čtení.

Název: Temná pláň
Autor: Andy Maslen
Překlad: Adéla Špínová
Nakladatelství: AlbatrosmediaKniha Zlín
Rok vydání: 2024
Počet stran: 320

Ve vojenském prostoru na Salisburské pláni dojde k úmrtí mladé vojačky. Vše ukazuje na sebevraždu, ale detektiv Ford má pochybnosti. Přes odpor armádních představitelů i svých nadřízených zahájí vyšetřování vraždy. Zasažená jednotka navíc zanedlouho odlétá na vojenskou misi, a Ford tak má na rozpletení případu zoufale málo času. Do toho se schyluje k nevyhnutelnému: svému synovi bude muset přiznat pravdu o úmrtí jeho matky. Ustojí Ford tíži vlastní provinilosti i tlak na vyšetřování a odhalí pachatele včas?

§ § § § § § § § § § § §

Detektivka Temná pláň je třetím dílem ze série Detektiv Henry Ford a autor se hřeje na výsluní, které nasadil prvním dílem, za což jsem velmi vděčná. Úvodní kousek byl bleskem z čistého nebe a pokračování už pouze slabou bouřkou. Tohle je ale opět velmi zábavné čtení, které má drive, energii, akci a emoce.

Příběh vyprávěný er-formou jde z převážné části ve stopách hlavní hvězdy Forda. Přes rameno mu nakukujete nejen do policejní práce, ale i do soukromí, v kterém ho stále jako stín pronásledují výčitky. Tentokrát bude mít co dočinění s vojskem. Mrtvola mladé vojačky a skoro žádné stopy. Taky to na první pohled vypadá jako sebevražda, ale Ford se umí podívat věcem pod povrch a spíš se přiklání k vraždě. Jeho oblíbená kolegyně Hannah se snaží pomoct, co to dá, ale vojenské uzavřené prostředí si je nechce pustit k tělu. Mají pouze omezený čas na vyřešení případu a ten jim rychle dochází…

Ačkoli v něm nahlížení do téhle tajné části sebe sama vyvolávalo nesmírnou bolest, teď se tam uchýlil, aby pocítil, co cítí vrah. Aby věděl, co vrah ví.
Nechal své zorné pole rozostřit. Místo vyšetřovatele vražd se stal vrahem. Zavřel oči. A představil si poslední minuty života Rachel Padleyové tak, jak teď předpokládal, že proběhly, z pohledu jejího vraha.
Vylákám tě sem. Přijdeš ochotně. Nedočkavě. Zvědavost tě činí bezbrannou. Protože jeden druhého známe. Jeden druhého máme rádi. Kvůli komu jinému bys přišla? Jsme uprostřed pustiny a je tu mrazivá zima.

Autor se vrací v plné formě a opět je to ten starý dobrý Andy Maslen. Znova mu zde funguje to, co přinesl úvodní díl Temná hra, tedy napětí, přitažlivé vyšetřování a zajímaví protagonisté. Ford je opět středem pozornosti a i když mě autor znova trochu zklamal s Hannah, která nedostává tolik prostoru, jak bych si představovala (a že má tahle komplikovaná osoba co nabídnout), tento případ z vojenského prostředí mě dokázal hodně zaujmout.

Andy Maslen nemá ambice rozjet šílenou honičku s vrahem a uhnat své čtenáře sprinterským tempem, přesto se mu daří psát příběhy, které nepostrádají čtivost a přitažlivost. Dokáže vyvolat zdravou dávku zvědavosti a navnadit vás na vyšetřování, z kterého vede několik možných cest k cíli. Pro mě je určitě atraktivním přínosem osobní život hlavních postav a autor jim nic neodepře. Vyvíjejí se stejně jako vztahy na pracovišti a tato lidská odnož vyprávění vnáší do příběhu emoce i city.

Jemný humor, jenž postavy doprovází je vítaným společníkem a vojenské prostředí, do kterého autor tentokrát své lidi poslal, dělá z příběhu velmi zajímavou podívanou. Minulost Forda se stále vyvíjí a čtenáře čekají další novinky z jeho tragické minulosti i pokračování komplikovaného vztahu se synem.

Krimi Temná pláň se mi líbila, a i když nepředčila první díl, zdárně mu dýchá na záda. Tato série se pro mě stala líbivou záležitostí. Do naprosté dokonalosti jí něco chybí, ale hlavní protagonisté i vedené vyšetřování mě vždy stoprocentně dokáží zaujmout, takže je jisté, že ani další pokračování nebude chybět v mém rejstříku (knižním nikoli trestním 😉 ).

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za další výživný případ Forda a zajímavé Hannah děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Temná pláň pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *