Recenze

Tichá smrt

Peter May je v plné síle a dokazuje to další detektivní záležitostí s názvem TICHÁ SMRT. Skotsko sice opustil, aby se přemístil do slunného Španělska, ale mrtvoly i bezcitné vrahy si vzal sebou. 😉 Poznejte policistku Cristinu a svérázného detektiva Mackenzieho, kteří se vydávají po stopách nebezpečného zločince se srdcem chladným jako led. Krimi thriller vydalo nakladatelství Host.

Název: Tichá smrt

Autor: Peter May

Nakladatelství: Host

Rok vydání: 2021

Počet stran: 368

Policistka Cristina Sánchez Pradellová je se svým kolegou povolána na obyčejnou vloupačku v La Palomě, ale to ještě netuší, že za pár chvil se jí život obrátí vzhůru nohama. V údajně vykrádané vile dojde k události, při níž hledaný drogový zločinec Jack Cleland omylem zastřelí svoji přítelkyni. Jeho resumé zní jasně: za všechno může Cristina. Kdyby nepřišla, nestalo by se to. Přísahá, že se Cristině i celé její rodině pomstí. Po Clelandovi jde policie v Glasgow a svérázný detektiv John Mackenzie je vyslán do Španělska, aby nebezpečného zločince převezl. Jenomže Cleland má dlouhé prsty a podaří se mu uprchnout. Cristinina rodina je v ohrožení a nejvíc její teta Ana, která postrádá sluch i zrak. Do pátrání jsou zapojeny všechny policejní složky a Cristina dostane k ruce skotského detektiva Johna, kterému tak trochu chybí diplomacie i takt. Dokážou se přenést přes osobní antipatii a dopadnout Jacka Clelanda, kterému zatím pod rukama roste „kopec“ mrtvol?

§ § § § § § § § § § § § § § § § § § § § § § § § § § § § § § § §

Spisovatel Peter May je znám svou veleúspěšnou sérií ze skotského ostrova Lewis i thrillerovou záležitostí z Číny. Nyní se jeho zrak upnul na slunné Španělsko a ke svým nadšeným fanouškům přichází s novým krimi románem Tichá smrt. A musím zkonstatovat, že tento vstup na rozpálené španělské pobřeží se mu velmi vydařil.

Příběh vyprávěný er-formou nás zavede mezi obsáhlejší osazenstvo románu. Tentokrát se May s podrobnějšími charakteristiky všech zúčastněných postav, tak jak známe z jeho předchozích počinů, nepáral a zavalil své čtenáře množstvím knižních protagonistů, z nichž převládají dva hlavní hrdinové a to Cristina a John. Jim věnoval svoji pozornost důkladně a nevynechal ani osobní profil, kde nemohl chybět osvědčený recept ztroskotanců – rozpadající se rodinný život, potíže s komunikací i problematický vztah k dětem.

Mě osobně nejvíce okouzlila a nadchnula postava svérázného detektiva Johna Mackenzieho. Tento nevšední Skot, kterému chybí takt a oplývá totální absencí diplomacie, říká věci tak, jak je vidí. Bez skrupulí, přímočaře „prskne“ protihráči do obličeji nejnevhodnější věty a je vyloženě „miláčkem“ pro své okolí.? Jako protipól mu byla autorem nadělena výjimečná inteligence, díky které ovládá několik jazyků, včetně arabštiny, a má vystudovanou kvantovou fyziku a matematiku. Rozporuplná postava táhne děj společně s vystavěnou zápletkou kupředu a jediným menším rozptýlením tak pro vás mohou být barvitě podané popisy prostředí a občasné odbočení (vložení méně podstatných informací) z hlavní linie příběhu.

Začátek knihy se rozjíždí v pomalejším tempu, ale s každou přečtenou stránkou nabývá zápletka na síle a dramatické vyvrcholení nepostrádá tah ani energický záběr ukončení. Peter May zde ukazuje svoji novou, pro mě neznámou, polohu a to humornou, která v případě Mackenzieho dosahuje závratných výšin v podobě sarkastické, inteligentní zábavy.

„Vy jste vážně trochu na zabití, co, Mackenzie?“
„Neslyším to poprvé, pane řediteli.“
„Opravdu?“
„Ano. Nicméně bych si troufal tvrdit, že zabití tak úplně nelze popisovat inkrementálně. O jak velké troše zabití se tu bavíme? Spíš větší, nebo menší?“
„Ve vašem případě, Mackenzie, se ta trocha rozhodně limitně blíží celku.“

Barvité popisy prostředí tentokrát nejsou tak intenzivní, jak známe ze série skotského ostrova Lewis, přesto si autor zachoval tento pro něj typický rys vyprávění a vy se tak můžete těšit na krásy španělského pobřeží.

Pro kované fanoušky skotské trilogie nebude tento krimi thriller tím nejlepším z pera Petera Maye, ale já byla velmi spokojena a dokážu si představit takovou menší sérii i s tímto svérázným detektivem. 😉 Pokud máte rádi temnější krimi, napětí, humor, originální postavy a chladnokrevné vrahy, pak neváhejte a sáhněte po novém románu Tichá smrt.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za návštěvu prosluněného Španělska i s jeho nelítostným vrahem a sympatickým vyšetřovatelem děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Tichá smrt pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy Tichá smrt najdete zde, na stránkách nakladatelství Host.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *