Recenze

Tři

Znají se od deseti let a od té doby pro ně neexistuje nic a nikdo důležitější než oni TŘI. Nový román Valérie Perrinové opět cílí na vztahové propletence a jeho hořkosladká příchuť rozehrává pro čtenáře zajímavou hru plnou životních mouder, bolesti i naděje.

Název: Tři
Autor: Valérie Perrinová
Překlad: Jitka Řihánková
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2022
Počet stran: 600

1986. Adrien, Étienne a Nina se potkají na základce. Okamžitě se spřátelí. Jsou nerozluční. Milují stejné věci, stejnou muziku. Společně se učí i poflakují, bojují s učiteli a hledají své místo v rodinách i ve světě dospělých. Sdílejí svá zranění i své touhy. Společně spřádají sny o hudební skupině, která nechá za zády úzkoprsý venkov a jednou dobude Paříž. Nikdo a nic je nerozdělí. Ale sdílejí skutečně všechno?
2017. Na dně jezera, u něhož trávili horká odpoledne i noční alkoholové večírky, je jednoho dne objeven vrak auta, který tam ležel dlouhá léta, a v něm pozůstatky lidského těla. Virginie, novinářka s tajemnou minulostí, píše o události reportáž. Její vzpomínky postupně osvětlují pavučinu vztahů, která trojici přátel z dětství spojuje. Co se s nimi za ta léta stalo? Proč jsou všichni tři tak napjatí a čekají se zatajeným dechem na výsledky policejního vyšetřování? Patří ostatky někomu, koho dobře znali? A jak to všechno souvisí s jejich přátelstvím?

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Tři je citlivým vyprávěním o síle přátelství, skrývaném tajemství i složitém dospívání. Autorka mě zaujala už svojí předchozí knihou Vyměnit vodu květinám, která mě uchvátila svojí hloubkou a citlivým přístupem. Ani tato kniha není výjimkou a tak se můžete ponořit do spletitého vyprávění, v kterém se budou emoce přelévat klidným i bouřlivým korytem ojedinělého přátelství.

Jak už naznačuje anotace, příběh je vyprávěn ve dvou časových liniích a sleduje dětské a postupem času i zralé osudy hlavních postav. Časová osa se bez potíží přelévá ze současnosti do minulosti a pomalu odkrývá tajemství, jež navždy změnilo všechny TŘI. Autorka s citem lavíruje napříč časovým pásmům a čtenářům vhodně napomáhají i nenápadné návštěvy do světa hudby i filmu, které daný rok ještě více přibližují.

Když se navštěvují navzájem, už roky neklepou. Jsou jako doma. Dospělí si zvykli. Když byli malí, rodiče si říkali, že to přejde, že je to dětské období, že potom se to změní, hlavně na druhém stupni, že budou mít jiné kamarády. Ale protože jsou na gymnáziu a pořád tady, zvykli si na to. Je to přirozené. Jako by byly děti z jedné rodiny. Které spolu vyrůstají. Které spí doma, jedí stejné jídlo a tráví dny volna. Velmi silné pouto.

Je až neuvěřitelné, jak autorka lehkou nohou dokáže skákat v čase i životech svých hrdinů a předestřít před čtenáře celistvý příběh, v kterém vztahy a emoce hrají prim a jehož hořkosladký tón vyprávění vás kolébá ve své melancholické atmosféře po celou dobu. Její romány si musí čtenáři užít a zažít. Pod povrchem příběhu se ukrývá myšlenkový poklad, který vás obohatí i dojme svým přesahem i nenápadným důrazem.

Valérie Perrinová ve svém románu Tři spojuje hned několik témat vyprávění a k vám se tak dostává nejen příběh o lásce a přátelství, romantických dětských láskách i bolestném dospívání, ale i o nelehkém hledání vlastní identity a pocitu viny i trestu. Pomalu proplétá osudy postav a hraje si s jejich životy s lehkostí i důrazem, aby dovedla svoje čtenáře komplikovanou cestou k překvapivému závěru. Niterné, přesto velmi silné a působivé vyprávění.

Román Tři se mi líbil o něco méně než autorčina kniha Vyměnit vodu květinám, která mě naprosto citově převálcovala.❤ Možná to bylo jakousi absencí podprahově vnímaných emocí, které se k vám pod psaným slovem nenápadně linou a které pro mě v předchozí knize byly intenzivnější. Na hřbitově s Violette Dušičkovou mi zkrátka bylo líp ;-), ale i vyprávění o této výjimečné trojici, které spojuje jedinečné přátelství, rozhodně stojí za přečtení.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za další výjimečné vyprávění z pera úžasné francouzské spisovatelky děkuji nakladatelství Jota, na jejichž stránkách si můžete knihu Tři pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *