Recenze

V šedých tónech

Tento silný, dojemný příběh, jehož odstíny jsou V ŠEDÝCH TÓNECH, je nádherným a poutavým čtením o nezměrné odvaze, soucitu i nelidských podmínkách v pracovních táborech na Sibiři. Ponořte se do ojedinělého vyprávění, které vás okouzlí a nadchne.💙

Název: V šedých tónech
Autor: Ruta Sepetysová
Překlad: Petr Eliáš
Nakladatelství: Albatrosmedia COOBOO
Rok vydání: 2022 – 1. vydání v roce 2013
Počet stran: 288

Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Ale jednoho večera k nim domů vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři. Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně nenechat se zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky své rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům podaří jejímu otci je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech. Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho…

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román V šedých tónech patří ke knižním klenotům beletrie. Sledujte příběh deportované Liny a její rodiny a nechte se dojmout silným vyprávěním, v kterém se děsivá realita pracovních táborů mísí s okamžiky lidství a naděje.

Příběh je vyprávěn ich-formou očima patnáctileté Liny. Předčasně vyzrálým dětským pohledem vnímáte všechny dramatické události roku 1941, které vás zavedou z Litvy na odlehlou Sibiř do krutých podmínek pracovních táborů. Vyprávění je proloženo vzpomínkami Liny na minulost, která ještě byla zalita zářivým, radostným světlem rodinné pospolitosti a nepadal na ni temný stín války.

Matka dál mluvila rusky a vytáhla z kabátu kapesní hodinky. Poznala jsme je. Byly po jejím otci a v měkkém zlatě vzadu bylo vyryté jeho jméno. Policista po nich chňapl, pustil Jonase a začal křičet na lidi vedle nás.
Přemýšleli jste někdy o tom, jakou cenu má lidský život? To ráno měl ten bráškův cenu kapesních hodinek.

Příběh malé Liny je neuvěřitelně poutavým, dramatickým a dojemným vyprávěním a jeho obliba u čtenářů si vynutila již čtvrtý dotisk tohoto velkolepého knižního počinu. Nelze se čemu divit, vždyť za knihou stojí rozená vypravěčka Ruta Sepetysová, která ví, jak čtenáře dojmout a vystavět silný příběh na pozadí skutečných historických událostí. Její vyprávění se do vás nenápadně noří a vnucuje vám nové myšlenky i polemiky o společenských pravidlech, morálce i odpovědnosti.

Hlavní dějovou osou se line cenné poselství o natažené pomocné ruce, soucitu i odvaze v těch nejhorších, smrtí provázených, chvílích lidského života. Přímočarý styl vyprávění i dostatek živých dialogů dělají z příběhu čtivý a svižný román, přestože jeho obsah je ponurý a emočně náročný. Tíživá atmosféra nehostinného místa, v kterém na vás každou vteřinou čeká smrt, se střídá s okamžiky drobných střípků štěstí a naděje. Autorka si ale ten největší emoční zážitek nechala až na samý závěr, v kterém vás doslova rozbije na milion kousků.

Román V šedých tónech se bude líbit všem milovníkům silných, dojemných příběhů vyprávěných s velkým citem a lidskostí. Já jsem tento román četla již podruhé a rozhodně ne naposledy. Doporučuji?!

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ 👏

Za úžasné a dojemné vyprávění o nelehkých časech děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu V šedých tónech pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *