Recenze

Vlk chce dovnitř

Tenhle kraj je prokletý. Malé městečko obchází posel smrti a nikdo neví, kdy zase udeří. Nejlíp člověk udělá, když se neplete do záležitostí jiných lidí, život je pak mnohem jednodušší a navíc zůstane naživu. Román VLK CHCE DOVNITŘnakladatelství Beta – Dobrovský si svoji temnou atmosféru buduje hned od začátku.

Název: Vlk chce dovnitř

Autor: Laura McHugh

Nakladatelství: Beta – Dobrovský

Rok vydání: 2020

Počet stran: 336

Sadie neprochází zrovna šťastným obdobím, nedávno ji zemřel bratr Shane a její kamarádka Hannah přišla násilnou smrtí o svou malou dcerku. Na první pohled tyto dvě smrti nic nespojuje, ale čím víc se Sadie zajímá o smrt svého bratra, tím víc přichází na souvislosti, které oba případy proplétají a další události ukazují na zamotané klubko lží, jenž je propojeno tenkou nití násilí. Navíc Crystle, manželka bratra Shanea pochází z rozvětvené rodiny, kde k násilí a drogám je velmi blízko. Jedinou světlou výjimkou je Henley. Možná ona by mohla vnést do případu odpovědi na skryté otázky. Je jasné, že někdo někde něco ví.

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √√ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Kniha Vlk chce dovnitř je rodinným dramatem, v němž do poslední chvíle nebudete vědět nejen kdo je oním stínovým pachatelem, ale ani nebudete tušit, kam vás to chce autorka nakonec zavést. Mistrně vám dělá v hlavě „guláš“ a i když vystavěný děj není nabitý akcemi, které by vás v jednom kuse překvapovaly, přesto vás vaše zvědavost nutí číst až do samotného konce.

Čekají vás dvě dějové linie, které spolu zdánlivě nesouvisí, přesto se postupem času začnou do sebe nenápadně prolínat a s jemnými náznaky, bez zbytečné okázalosti, vedou čtenáře ke svému gradujícímu finále. Dějová linka Sadie je napsána ich-formou a odehrává se v přítomnosti, kdy společně postupujete krůček po krůčku a odhalujete drobné indicie, které se ve finále slepí a vyjeví tak plnou pravdu. Druhá dějová linka patří Henley. Je napsána v er-formě a datována je o čtyři měsíce dříve, aby se časem spolu se čtenáři dobrala k přítomnosti a vnesla světlo do nejasností kolem násilných smrtí.

Román neoplývá příliš šokující, třeskutou zápletkou, takže mluvit zde o thrilleru není úplně na místě. Spíše se jedná o rodinné drama s lehkým závanem psychologického románu, kterému ale nechybí své vlastní tempo. Tento svěží klus a hlavně notnou dávku napětí si udržuje román po celou dobu. Ačkoli jste si téměř jisti, kdo za vší stojí, stále ve vás zůstává určité procento pochybností, které vám autorka odhalí až na samém závěru.

Tvrdil, že vlci dokážou malou holčičku, jako jsem byla já, roztrhat v lese na cimpr, campr. Shane stál tenkrát za ním a tiskl moji ruku v temnotě, když jsem hrůzou nemohla usnout, Jen se tě snaží vyděsit. Vlci žerou jenom zlé lidi.

Knihou se nese lehce tajemná, dusivá atmosféra, kterou obklopuje temný mrak nejasností a lží. Ponurá nálada, která se rozprostírá nad celým městem, postupně zahalí i vyprávěný příběh do svého tmavého pláště a na vás tak dýchne mrazivý odér bázně.

Obálka knihy je velmi vydařená a na první pohled vás zaujme. Vlk hrozivě cenící zuby a mě okamžitě napadlo, že tenhle příběh bude plný krve, vlků, které budou své oběti pronásledovat nočním lesem apod. Nakonec se vám dostane úplně jiné vyprávění, které příliš s obálkou nesouzní, ale pocitu ohrožení neuniknete.

Kniha Vlk chce dovnitř se bude s jistotou líbit všem, kteří mají rádi postupné odhalování zápletky, nechtějí nic zadarmo, ale s nadšením zapojí své myšlenkové závity a ohodnotí plynulejší tempo příběhu. To vše za bedlivého dozoru ponuré atmosféry knihy.

Hodnocení: 80 %

Za rodinný, dramatický příběh s pochmurnou atmosférou děkuji nakladatelství Beta – Dobrovský a samozřejmě také za recenzní výtisk knihy Vlk chce dovnitř.

Autor: Veronika Es.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *