Recenze

Vratislav: Co je silnější než touha po moci?

„Některé sňatky jsou sjednané v nebi…“ Poznejte život druhorozeného VRATISLAVA, který kromě toho, že se stal prvním českým králem, měl i neuvěřitelné štěstí na ženy a na lásku. Tak už víte CO JE SILNĚJŠÍ NEŽ TOUHA PO MOCI? 😉

Název: Vratislav: Co je silnější než touha po moci?

Autor: Hana Whitton

Nakladatelství: Alpress

Rok vydání: 2019

Počet stran: 232

Vratislav přijal od svého otce olomoucký úděl a už se těší na samostatný život. Jeho bratr Spytihněv byl ustanoven nástupcem na knížecím stolci, ale přesto je mu to málo. Tučná prebenda, která plyne z olomouckého údělu, mu nedá spát. Chce obojí – moc i bohatství. Na zásnubách Spytihněva s urozenou paní Idou, se Vratislav náhodou seznámí s krásnou, mladou dívkou Gutou a na první pohled mezi nimi vzplane jiskra vášně. Uzavřou rychlé manželství a odeberou se na svůj olomoucký úděl. Ale jejich štěstí netrvá dlouho, Spytihněv vytáhne proti svému bratrovi a chce ho připravit o tento bohatý úděl. Vratislav prchá z Olomouce, ale bohužel bez Guty, která by nemusela dlouhou cestu přežít. Je totiž těhotná a dítě se má narodit každým okamžikem. Guta je svými nepřáteli držena ve vězení, kde porodí, ale ani jeden z nich to nepřežije. Vratislav nachází azyl v Uhrách, kde potkává Adlétu – dceru vladaře a rozhodne se posílit svou politickou moc proti bratrovi a Adlétu pojme za ženu. I když se toto manželství od začátku jeví pouze jako výhodný obchod, Vratislav posléze nachází zalíbení i ve své druhé ženě, která mu porodí několik dětí. Spytihněv umírá a místo na knížecím stolci tak připadne druhorozenému Vratislavovi, který za své vlády pozdvihne českou zem a zaslouží se právem o titul českého království. Ale radost netrvá věčně, i Adléta mu umírá a Vratislav už přestává věřit na lásku. Změní jeho postoj mladá dívka Svatava, která mu bytostně připomíná jeho první lásku Gutu?

♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠♠

Nový román od české spisovatelky Hany Whitton je opět velmi příjemným čtením, které nám umožní vrátit se hluboko do naší historie a poznat osud českého panovníka Vratislava II. Knihy této spisovatelky jsou vždy věnovány jednotlivým historickým osobnostem a autorka nám jejich život předkládá velmi čtivou formou. Jistě za to může fakt, že do popředí staví romantickou linku, která ovládá celý děj příběhu. Na pozadí jedinečné lásky pak přiblíží čtenáři i velký kus historie, který by si čtenář v encyklopediích asi tak často nehledal.

Vratislav II.zdroj

Vratislav II. byl druhorozeným synem knížete Břetislava a přesto se mu podařilo za svého života povznést české knížectví na české království a stal se tak prvním českým králem z rodu Přemyslovců. Dle autorčina vyprávění to vypadá, že měl neuvěřitelné štěstí na ženy, což se vladařům stávalo velmi sporadicky, většina jejich manželství byla domluvená a podléhala vyšším politickým cílům. Autorka v doslovu vysvětluje, které časové posloupnosti či postavy nebo fakta si dovolila pro potřeby románu upravit. Takže se mimo jiné dozvíte, že jméno jeho první ženy Guty si vymyslela, protože dodnes není známo jméno této ženy, pouze se spekuluje o jejím německém původu. Nicméně ale její osud už autorka napsala dle skutečných událostí.

V tom do komnaty vklouzly první zlaté paprsky vycházejícího slunce. Jako by ještě zvýraznily Vratislavovy rysy – orlí nos, plné rty a pevnou bradu svědčící o rázné rozhodnosti. Sklonila se nad ním a dlouhá plavá kadeř, která jí přitom sklouzla z ramene, mu přejela po tváři. Vratislav se vmžiku probudil. Radostná jiskra, která mu při pohledu na Gutu zaplála v očích, se rozhořela ve vášnivý plamen. Sevřel Gutu v náruči.

„Včera jsi tvrdil, že musíme hned brzy ráno odjet,“ zaprotestovala se smíchem. „To může počkat!“ ujistil ji.

Ačkoli kniha nese ve svém názvu jméno Vratislav a čtenáři tak očekávají životní pouť pouze tohoto panovníka, autorka skvěle vsunula do příběhu další historické reálie a osobnosti, které prošli nebo se mihli Vratislavovým životem. Poznáte Spytihněva i další jeho bratry, otce Břetislava a matku Jitku, ale i všechny jeho ženy. Hana Whitton tyto postavy skvěle vykreslila a dokonale podchytila jejich nátury, každému tak vtiskla punc jedinečnosti.

Román Vratislav: Co je silnější než touha po moci? je nenáročnou, přesto velmi „výživnou“ četbou, která vám ukáže Vratislava jako vladaře, ale i jako milujícího muže, který své ženy stavěl vždy na piedestal své pozornosti a co si budeme povídat – která z nás by po takovém muži netoužila, že? 😉

Hodnocení: 90 %

 

Děkuji nakladatelství Alpress nejen za recenzní výtisk knihy Vratislav, ale i za nahlédnutí do historické minulosti našeho státu.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] Odkaz na celou recenzi knihy Vratislav Přejít do e-shopu Category: RecenzeOd Miroslava Ruprechtová3.6.2020Tags: Historický román Sdílet tento příspěvek Share on FacebookShare on Facebook […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *