Recenze

Vražedné úmysly

V Zálivu nářků se našlo tělo mladé dívky a další dva lidé se ztratili. Aljaška oplývá drsnou, divokou přírodou a také obyvateli, kteří mají VRAŽEDNÉ ÚMYSLY. Detektivka z nakladatelství Cosmopolis má nejen strhující děj, ale i velmi charismatického policistu. 😉

Název: Vražedné úmysly

Autor: Marc Cameron

Nakladatelství: Grada – Cosmopolis

Rok vydání: 2020

Počet stran: 328

Vrchní šerif Arliss Cutter pracuje v jednotce pro stíhání uprchlých zločinců a jeho novým místem je policejní oblast Aljašky. Ne, že by si toto místo vybral úmyslně, ale po smrti svého bratra se rozhodl přestěhovat do tohoto koutu světa, aby pomohl své ovdovělé švagrové a postaral se i o její děti. Má za sebou pestrý policejní život i mise v Afghánistánu a jeho největším vzorem byl jeho děda přezdívaný Mrzout. Vypadá to, že po svém dědovi zdědil nejen policejní „čich“, ale i jeho mrzoutskou povahu, která tak šetří s úsměvem i radostným rozpoložením. Je poslán na Ostrov prince waleského, aby chytil hledaného zločince a pomohl s vyšetřováním případu zavražděné domorodé dívky. K ruce dostane policistku Lolu Fontainovou, která policejním životem doslova žije, i když ji to stěžuje její žárlivý manžel. Nález mrtvé, zavražděné dívky v moři převrátí život v dosud poklidném místě vzhůru nohama a rozhodně tomu nepřidá ani natáčení reality show Ženy rybářů, která na sebe strhává pozornost diváků i médií. Když se ztratí jejich dva členové štábu, je jasné, že Aljaška přišla o svou poklidnou tvář a Cutter má co dělat, aby tento zamotaný případ dokázal rozluštit. Souvisí spolu vražda dívky a zmizení dvou lidí? Kdo všechno je do zločinů zapojen a jaká tajemství se skrývají na jihovýchodě Aljašky?

≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥

Detektivka Vražedné úmysly je z pera Marca Camerona, jenž je znám jako pokračovatel série Jacka Ryana po smrti jeho kmenového autora Toma Clancyho. Jelikož jsem od tohoto autora nic nečetla, byla jsem zvědavá, na jeho spisovatelský um. Jsem velmi mile překvapena svižností i celým vystavěným dějem a vypadá to, že se zařadím mezi jeho věrné fanoušky.

„Podle policie se tedy poblíž Zátoky Soda Bay našlo tělo Millie Burkettové. Chudák holka. Tragédie. Ale všichni, včetně January, ji varovali, ať se do ničeho nevrtá a už vůbec ne s kamerou. Největší tajemství tohoto ostrova nejsou ukryta bez důvodu.“

Hned od začátku vpadnete do rozjetého děje. Na prvních stranách vás čeká vražda v přímém přenosu a seznámení s hlavní postavou příběhu. Postupem času vám autor odkryje převážnou část osobního života Cuttera a představí vám další vedlejší postavy, které do děje promluví. Nejatraktivnějším protagonistou je bezesporu Arliss Cutter. Už dlouho jsem nenarazila na tak sympatického a charismatického hlavního vyšetřovatele. Láska na první pohled 😉 . Cutter je policajt ze staré školy a v jeho osobě se míchá postava Indiana Jones s pokerovou tváří Stevena Segala, když jde do tuhého. Jako správný „klaďas“ se staví na stranu slabých a šikanovaných obyvatel a jakékoliv bezpráví, které kolem sebe vidí, nenechá bez potrestání. Navíc ho obklopuje aura tajemství, která ho dělá ještě více přitažlivým.

Připravte se na pozorné sledování nejen policejní práce, ale autor si pro nás připravil ještě několik dějových linií, které se budou souběžně odehrávat s hlavním vyšetřováním. Musím říct, že mi to chvílemi připadalo zkrátka moc a občas jsem Marcu Cameronovi spílala za „bordel“, který mi dělá v hlavě, ale možná proto byla nakonec celá kniha svěžím závanem v detektivním žánru. Autor vás nutí namáhat své mozkové závity a nebýt jenom pasivní součástí jednoho případu. Tady musíte být v pozoru od začátku až do konce.

Autor píše velmi efektivně, jde přímo k jádru věci, ale nezapomíná ani na rozvětvené popisy, které ale vůbec nejsou nudné a nezáživné. A čtenáři, kteří mají rádi brutální a drsné praktiky zločinců si zde určitě přijdou na své. Některé scény byly obzvlášť nechutné. Sporadicky na vás vykoukne příjemně sarkastický humor, který pokaždé pobaví.

Spisovatel Marc Cameron strávil 29 let vymáháním práva jakožto policista. Na začátku roku 1991 se stal součástí United States Marshals Service, specializujících se na ochranu významných představitelů a v roce 2011 odešel do důchodu z pozice šéfa distriktu Aljaška, aby se mohl věnovat na plný úvazek psaní. Má druhý stupeň černého pásku v jiu-jitsu a často vyučuje taktiky umění obrany pro agentury vymáhající zákon i civilní skupiny.

Detektivka Vražedné úmysly je prvním dílem ze série Arliss Cutter a jak jsem zjistila, autor už vydal i pokračování s názvem Stone Cross a já doufám, že nakladatelství GradaCosmopolis bude i nadále myslet na své věrné fanoušky a my se tak brzo dočkáme dalšího dílu se sympaťákem Arlissem Cutterem v hlavní roli. Já už se moc těším. 😉

Hodnocení: 90 %

Za skvělou detektivku s velkým sympaťákem – vyšetřovatelem děkuji nakladatelství GradaCosmopolis a samozřejmě také za recenzní výtisk knihy Vražedné úmysly.

 

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *