Recenze

Zuzanin dech

Nechte na sebe dýchnout jemný příběh plný odvahy, lásky, ztrát i naděje v románu ZUZANIN DECH. Ponořte se do nekompromisního světa, kde vládne nacistická diktatura, ale také neodbytná touha po životě. Poetický román české spisovatelky Jakuby Katalpy z nakladatelství Host.

Název: Zuzanin dech

Autor: Jakuba Katalpa

Nakladatelství: Host

Rok vydání: 2020

Počet stran: 304

V městečku Holašovice vyrůstají tři nerozluční kamarádi. Zuzana – dcera cukrovarníka s židovským původem je obklopena blahobytem a láskou. Dlouhou dobu vyrůstá jen se svou rodinou a až seznámení s Janem a Hanušem ji konečně vrhne do světa dětských her a jedinečného přátelství. Vše změní dospívání a nacistická okupace. Oba dva chlapci zjistí, že Zuzanu tajně milují, ale ona miluje jenom jednoho z nich. Jako židovka je transportována do koncentračního tábora a odloučena od svých nejlepších kamarádů, kteří se mezitím snaží urvat, každý po svém, své místo na slunci. Hanuš se podřizuje moci a Jan odjíždí ze země. Po skončení války se Zuzana, už navždy poznamenaná nacistickým lágrem, vrací do rodných Holašovic a snaží se najet zpátky do starých kolejí. Je ale možné navázat tam, kde kdysi byla i po tom všem, čím si prošla? A je vůbec schopna ještě někdy milovat?

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Zuzanin dech je poetickým vyprávěním o lidské odvaze, soucitu, lásce a díky vypravěčskému umu spisovatelky Jakuby Katalpy vplujete do rozmanitého příběhu, jenž vás dostane svou něhou, naléhavostí i neodbytnou touhou po životě.

Příběh vyprávěný er-formou vás překvapí svým nevšedním pojetím. Převažující krátké věty a úzkoprsá strohost vyprávění vám dá na začátku trochu zabrat. Ovšem velmi záhy zjistíte, že tento nevšední styl k vystavěnému příběhu pasuje na milimetry přesně a vy se noříte do lidských osudů knižních hrdinů bez sebemenšího zaváhání. Autorka na svých stránkách nerozjíždí velký srdceryvný příběh, jeho hodnota spíše spočívá v drobných nuancích, které plují pod povrchem. Středobodem se tak stávají vnitřní pocity a nálady hlavních protagonistů. Z tohoto pojetí nejlépe vyznívá hlavní postava Zuzany, která si se sebou nese punc odvahy, absenci sebelítosti a především velkou chuť do života. Tato magická energie, kterou kolem sebe šíří, táhne celý děj kupředu a společně s jemnými odstíny vyprávění dodává knize ojedinělou atmosféru.

Autorka svůj román zasadila do období nacistické okupace, přesto toto období plné strachu a děsivých událostí nehraje stěžejní roli v příběhu, pouze dokresluje lidské charaktery a silnou vůli knižních hrdinů po životě.

Liebeskindovi jsou asimilovaní Židé, k jejich původu je neváže vůbec nic. Nestravují se košer a do synagogy chodí zřídkakdy. Neumějí odříkat kaddiš. Přesto na nich jejich židovství lpí jako neodstranitelná skvrna, jsou Židy z podstaty, nikoliv volbou, svůj původ za sebou vlečou jako závaží, neviditelné, ale stále přítomné.

∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗

Jakuba Katalpa – zdroj Host

Jakuba Katalpa alias Tereza Jandová – debutovala v roce 2006 novelou Je hlína k snědku?, za niž byla nominována na cenu Magnesia Litera v kategorii objev roku. Román Hořké moře získal v roce 2009 nominaci na Cenu Jiřího Ortena. Za prózu Němci obdržela v roce 2013 Cenu Josefa Škvoreckého, Cenu Česká kniha a byla nominována na cenu Magnesia Litera v kategorii próza. Román již vyšel v překladu v pěti zemích včetně Německa a připravuje se vydání italské. V roce 2017 vydala propracovaný mnohovrstevnatý román ze současnosti Doupě.

∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗

Jakuba Katalpa má cit pro psaní. Její příběh je poklidnou plavbou na jemných odstínech a sytých tónech vyprávění. Nedoluje ze svých čtenářů za každou cenu ohňostroj emocí, a přesto se jí daří vyvolat nostalgickou náladu i temnou strunu podbarvenosti. Její pestrobarevná hra se slovy překvapí svoji strohostí, která v této podobě je plně dostačující a dokáže přesně zacílit na hloubku vystavěné myšlenky.

Mé první seznámení s touto českou spisovatelkou proběhlo na jedničku a určitě se podívám i po dalších jejich knihách. Pokud máte rádi poetickou hru se slovy vystavěnou na pevných základech kvalitního příběhu, pak neváhejte a sáhněte po knize Zuzanin dech. Její lidskost a vytrvalost vás překvapí svou naléhavostí.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za citlivý příběh plný lásky, naděje a víry děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Zuzanin dech pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde na stránkách nakladatelství Host.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *