Recenze

Annin útěk

Ponořte se příběhu lidských duší, který dokáže dojmout i donutit vás k zamyšlení. Román ANNIN ÚTĚK je jímavým, křehkým i emotivním vyprávěním o strádání duše, ztrátě svobody i drobných radostných nuancí života.

Název: Annin útěk
Autor: Mattia Corrente
Překlad: Sára Rodová
Nakladatelství: Grada Metafora
Rok vydání: 2023
Počet stran: 264

Anna strávila víc než padesát let po Severinově boku. Jednoho dne se ale bez vysvětlení sebrala a odešla z domova. Po roce čekání Severino opouští ostrov Stromboli a vydává se svou ženu hledat. Tak začíná jeho putování po Sicílii, nostalgická návštěva míst, kde spolu s Annou bydleli, ale také cesta v čase, do vzpomínek na klíčové okamžiky jejich společného soužití. Během ní se Severino bude muset vypořádat nejen s mnoha překvapivými skutečnostmi o své nečitelné manželce, jež postupně vyplynou na povrch, ale i s přízraky mužů a žen, kterými se on a Anna mohli stát, kdyby jim okolnosti umožnily rozhodnout se v životě jinak.
Mattia Corrente vystavěl na malém prostoru hluboký autentický příběh, který se díky vícehlasému vyprávění v několika časových rovinách postupně skládá jako mozaika a zanechává dojem, že přes všechny složitosti má každý doušek života svou jedinečnost a krásu.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Annin útěk je niterným vyprávěním o svobodě ducha, lidské bolesti z žití i komplikovaných vztahových nuancích. Emotivní a velmi citlivý příběh je zabalen do nostalgického až melancholického obalu a jemně rozeznívá struny vaší duše.

Příběh vyprávěný v několika časových rovinách má tři stěžejní vypravěče a autor každému z nich přidělil jinou formu své výpovědi. Ačkoliv se každý z nich zaobírá svými myšlenkami a strastmi a jejich osamocené tóny mají mollovou stupnici, ke čtenáři se dostává jemný souzvuk, který rezonuje myslí i srdcem s intenzivním i jemným tlakem.

„Anno, já se odsud bez tebe nehnu,“ řekl jsem ti a propletl své prsty s tvými.
„Já budu celej život nešťastná, i když mi budeš nablízku.“ Načež ses vyvlékla z mého sevření, vyšla jsi z kůlny jako první a nechala mě za sebou. Od té chvíle jsem už navždycky zůstal za tebou.
Šli jsme do sebe zavěšení až do kostela. Tvoje poslední slova v té kamenné boudě jsem nikdy nebral vážně. Chtěl jsem tě, a hotovo. Byl jsem tvůj první muž a budu i ten poslední.
Jenomže ty ses už rozhodla, že ti žádná podoba lásky nebude stačit. Budeš se živit strádáním.
Pochopil jsem pozdě, Anno, že existují lidi stvoření pro to, aby byli šťastní, a jiní, kteří se štěstí jednoduše nepoddají. A ty, která patříš do té druhé skupiny, jsi byla nejodvážnější ze všech.

Autorovi se podařilo vtisknout do svého vyprávění všechny možné odstíny emocí. S křehkostí bere do ruky osudy svých postav, s opatrností zachází s jejích duší a staví je před osudová rozhodnutí. Jejich nitro obrací naruby, uhlazuje i krabatí jejich pocity až na samou podstatu, při čemž si ale stále nechává v zásobě některá jejich tajemství, která uvolňuje čtenáři po špetkách. Ten si z těchto malých citlivých kousků pak skládá celistvý obraz dění, který se naplno vynořuje skoro až na samém konci.

Příběh v sobě ukrývá mnoho kolísavých témat, nad kterými je čtenář nucen se pozastavit a s opatrností se jich dotknout. Otázka svobody, mateřství i nevyžádaných kompromisů dostává v této podobě jiný náhled a čtenář k nim přistupuje s novým úhlem pohledu. Jak daleko jsme schopni ztratit sami sebe, kolik ústupků a jak snadné/těžké je žít nalinkovaný život? Autor předkládá svým čtenářům množství otázek a trousí životní bonmoty s přesností a syrovostí.

Musím říct, že román Annin útěk mě překvapil. Očekávala jsem něco trochu jiného a nejsem si jistá, zda se ke mně kniha dostala v ten nejvhodnější čas. Na mě té utápějící se bolesti a lítosti bylo chvílemi až dost, přesto ale musím zkonstatovat, že se příběh do mě zakousnul a i několik dnů po přečtení ve mně stále doznívá. Pokud se řadíte mezi přemýšlivé čtenáře, kteří dokáží ocenit drobné i zásadní nuance života, pak tady rozhodně nesáhnete vedle a budete si užívat každou napsanou větu jímavého příběhu o hledání a svobodě.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za velmi zvláštní, krásný a pocitově náročný příběh děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Annin útěk pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *