Recenze

Léto porušených pravidel

Zůstane romantický letní románek jen pouhou vzpomínkou na jeden nezapomenutelný týden? O tom se můžete přesvědčit v prosluněné YA oddechovce LÉTO PORUŠENÝCH PRAVIDEL. Příběh se odvíjí v prázdninovém módu a příjemně vás pobaví.

Název: Léto porušených pravidel
Autor: K. L. Walther
Překlad: Eva Kadlecová
Nakladatelství: Grada Cosmopolis
Rok vydání: 2023
Počet stran: 304

Prosluněná letní romance inspirovaná písněmi Taylor Swift.
Meredith ztratila před osmnácti měsíci svou milovanou sestru Claire a uzavřela se před světem. Nyní přijíždí s rodiči na půvabný ostrov Martha’s Vineyard na pravidelné velké rodinné setkání, tentokrát završené svatbou sestřenice. Krátce před odjezdem Meredith navíc opustil přítel, a ona je rozhodnutá věnovat se jen kamarádům a rodině. Celý týden se nese ve znamení svatebních příprav a každoroční rodinné hry, v níž chce Meredith na počest své sestry vyhrát. Když ale uzavře kvůli hře spojenectví s Witem, nevlastním ženichovým bratrem, netuší, že díky němu její život znovu získá pestré barvy.

¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤ ¤

Román Léto porušených pravidel je nenáročnou YA romancí, v které se láska a přitažlivost skloňuje ve všech pádech. Dějová linka je postavena na romantickém vztahu, ale stejně intenzivní se stávají i přidružené odnože naplněné bolestí ze ztráty, humorem a rodinnou sounáležitostí.

Příběh vyprávěný ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Meredith dává ještě více vyniknout skrytým emocím, které s ní cloumají a jako bouře v ní vyvolávají změť radosti, trápení, bolesti i lásky. Její osobní ztráta je natolik bolestná, že se stává stabilní součástí jejího života a vymanit se z osidel zatrpklosti a smutku se zdá jako nepřekonatelný úkol. Možná se ho ujme Wit, jehož podmanivý úsměv dokáže vyvolat pocit radosti a vzrušení. Ale co se stane, až tenhle týden skončí?

„Tenhle týden ještě neskončil. Ještě nás čeká svatba.“ Stiskl mi ruku. „Tak to pojďme aspoň hrát.“
Hrát.
Chápala jsem, co mi navrhuje. Pojďme hrát, že čas neexistuje. Pojďme hrát, že tenhle týden nekončí. Pojďme hrát, že my dva budeme takhle napořád – šťastní, spálení od sluníčka, svázaní dohromady.
Bude to bolet. Bude to hrozně bolet, ale zároveň to bude i krásné – jeden poslední dokonalý den s Witem. „Tak jo,“ zašeptala jsem a stiskla jeho ruku. „Budeme hrát.“

Čtivý a pohodový příběh s lehkým melancholickým odstínem na vás čeká v letním románku plném lásky, vzrušení, ale i bolestné ztráty a trápení. Autorka do tuctového románku zasadila náročnější téma ztráty blízké osoby a musím říct, že to příběhu rozhodně prospělo. Z romantické linky cítíte pulsující napětí i přitažlivost, ale není natolik silnou, aby zvládla vládnout ději, a tady pak přichází ke slovu emoce a pocity bolesti, které se do vás dokáží intenzivně zakousnout. Další vzpruhu pak představuje rodinná hra usazená do děje, která nabídne čtenáři zábavu, humor i vzrušující napětí a jejíž skrytá energie tepe celým románem.

Z příběhu čiší velká dávka rodinné pospolitosti a soudržnosti, která vás obklopí a bude hýčkat ve své bezpečné náruči. Tahle rozvětvená rodina totiž opravdu drží pospolu a lehké autorčino zidealizování vám vlastně vůbec nevadí, protože skvěle přispívá k celé pohodové atmosféře románu stejně jako malebné prostředí ostrova.

Letní romance Léto porušených pravidel je určena pro YA čtenáře a věřím, že ti budou opravdu spokojeni. Ale ani o něco starší nadšenci romantiky nebudou zklamáni, i když se možná občas shovívavě pousmějí a příliš pikantních odstavců také nenajdou. Vlastně skoro žádné. 😉 Nicméně jako příjemná nenáročná oddechovka tahle knížka působí skvěle.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za letní románek plný humoru, lásky i bolesti děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Léto porušených pravidel pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *