Nikdo nechybuje rád a mnoho lidí by rádo bylo neomylnými – ale nikdo takový se nikdy nenarodil. Krásně ilustrovaná kniha s názvem CHYBA NENÍ KONEC SVĚTA je určená dětem, ale přečíst by si ji měli i všichni dospělí, kteří se domnívají, že chybují jen hlupáci, neschopní jedinci a že za chyby je potřeba „viníka“ pořádně trestat.
Autor: Kimberley Feltes Taylor
Ilustrace: Eric Braun
Překlad: Petra Diestlerová
Rok: 2020
Počet stran: 128
Oficiální anotace
Když uděláme chybu, cítíme se děsně a zdá se nám, že se blíží konec světa. V téhle knize zjistíš, že z chyb se nestřílí a naučíš se, jak s nimi pracovat. Říká se, že kdo nic nedělá, ten nic nezkazí, a něco na tom opravdu je. Když totiž nebudeš dělat nic, sice nikdy nezachybuješ, ale – jak to jen říct – prostě nic neuděláš. A to je vlastně otrava. Zkus se s námi podívat na chyby jako na součást života. Zjistíš, že chyby nedělají jen děti, ale – kupodivu – i ctění dospělí. Přijdeš také na to, že když budeš zkoušet dělat všechno na jedničku, zabere ti to spoustu energie a nakonec to možná stejně nebude ono. Nikdo není perfektní, ani ty nemusíš.
V knize najdeš různé vtipné úkoly, hádanky a testy, které ti pomohou zjistit, jak moc se bojíš chyb a co můžeš udělat pro to, aby to bylo jinak. Také zjistíš, že když chybuješ schválně, třeba lžeš, vymýšlíš si, nebo dokonce někoho urážíš, rozhodně to není v pořádku a nijak si tím nepomůžeš. Kimberly Feltes Taylor napsala více než patnáct knih pro děti, které jim pomáhají s různými náročnými situacemi.
Summa summarum
Již při letmém listováni knihou z nakladatelství Portál si jistě povšimnete, že je bohatě ilustrovaná a velmi zajímavě graficky zpracovaná: přesně tak, aby se líbila a zaujala cílovou skupinu, tj. děti. Napsat knihu o chybách mi přišlo jako geniální nápad a předem předešlu, že mě Kimberley Feltes Taylor společně s ilustrátorem Ericem Braunem velmi příjemně překvapili. Ač je kniha psaná pro děti (velmi srozumitelně a lidsky) , myslím si, že je doopravdy skvělá i po stránce obsahové – bráno z hlediska vývojové psychologie. Autorka dětem vysvětluje chybu jako přirozenou součást života každého člověka, vysvětluje jak bojovat s psychosomatickými obtížemi, které mohou doprovázet obavy z chyb a jak se vypořádat s úzkostí ze svých chyb. Děti zároveň učí přijmout zodpovědnost za své jednání a za důsledky, které z něho vyplývají. Vysvětluje jim, které strategie zvládání nepříjemností spojených s chybováním jsou vhodné a kterými si „člověk jen přitíží“ – autorka jim vysvětlí, proč „je lepší nelhat“ a čelit případným nepříjemnostem, než – li se ze všeho „vykroutit“ . Děti se dozví, jaký je rozdíl mezi úmyslnou a nezáměrnou chybou. Zjistí, jak se lze poučit z vlastního zapomínání a omylnosti, jak moudře volit slova omluvy a jakým způsobem proti onomu „zapomínání“ bojovat. Navíc se malý mladý čtenář seznámí s pojmem perfekcionalismus a zjistí, že se rozhodně nejedná o ctnost a „naučí se ho držet na uzdě“. Celý příběh provází kraťounké skeče „Dobrodružství neomylného Norberta“ a milé kreslené vtipy 🙂 .
„… Michael Jordan je basketbalová legenda. Se svým týmem vyhrál šestkrát – ŠESTKRÁT – finále NBA. … A o svém úspěchu říká toto: ´Během své kariéry jsem minul více než 9000 košů. Prohrál jsem skoro 300 utkání. 26x se spolehli, že trefím rozhodující koš utkání a já jsem minul. Celý život znovu, znovu a znovu selhávám. A právě proto jsem úspěšný. … „
Jsem toho názoru, že kniha ukáže rodičům, jakým způsobem dětem vysvětlit, že se nemají bát zkoušet nové věci a i to, že lhát, zatloukat a zapírat „průšvihy“ nikdy nemůže dlouhodobě fungovat… Mně se titul moc líbí. Doporučuji ♥.
Hodnocení: 100% ♥♥
Za vtipný, milý super návod, jak se vypořádat s vlastní omylností děkuji ♥nakladatelství Portál ♥.