Recenze

Deset zenových vteřin

Deset zenových vteřin je kniha, kterou si autor dal za úkol seznámit své čtenáře s desetivteřinovými „zaklínadly“, které mají moc člověka „vnitřně zahojit“: zklidnit jej, najít zdroj vnitřní síly a energii vynakládat pouze na to podstatné. Pokud patříte mezi lidi, kteří věří, že své štěstí držíme sami ve vlastních rukou a že vše začíná v hlavě, našli jste skvělého knižního rádce a průvodce… Pojďme se na něj podívat?!

Název: Deset zenových vteřin

Autor: Eric Maisel, PhD.

Nakladatelství: Anag

Počet stran: 224

Rok: 2021

Oficiální anotace

Uprostřed neustále na nás doléhajících životních problémů a tlaků může efektivní metoda desetivteřinové koncentrace pomoci proměnit strach, starosti a obavy v klid, sílu a soustředěnost.

Snadno pochopitelná a jednoduchá technika

Základní metodou popsanou v knize Deset zenových vteřin je využití jediného hlubokého nádechu a výdechu doplněné o konkrétní myšlenku. Tato kniha kombinuje východní principy založené na vědomém dýchání a všímavosti s principy západní pozitivní psychologie a představuje čtenáři meditativní zaklínadla jako účinný lék proti stresu, prokrastinaci a úzkosti. Tato metoda je jednoduchá, lze ji snadno pochopit, zvládnout a praktikovat. Používat ji může každý, kdykoliv a kdekoliv, každému přináší hluboké benefity.

Změňte své základní postoje k životu

S její pomocí poznáte, že dokážete dělat i věci, které se vám dříve zdály příliš bolestivé nebo příliš obtížné, něž abyste se o ně byť jen pokusili. Rovněž zde objevíte způsoby, jak se zklidnit a koncentrovat před důležitou schůzkou nebo rozhovorem. Nakonec budete schopni změnit svůj základní postoj k životu, namísto úzkosti či pesimismu budete pozitivně naladěni, těšící se hlubokému vnitřnímu klidu.

„… Deset zenových vteřin tvoří dvě složky – dýchání a myšlení. Jejím základem je jediný hluboký nádech a výdech, ke kterému se přidá konkrétní myšlenka. Nejprve si vyzkoušejte hluboké dýchání, kdy každý váš nádech i výdech trvá asi pět vteřin. …“ 

Summa summarum

Jak bývá u nakladatelství Anag dobrým zvykem, i této své nové knize „darovalo“ líbivou obálku – tentokrát s oblázky, které jsou v zenu tolik populární… Obsah knihy je rozdělen do 28 kratších kapitol, z nichž jsou stěžejní č. 4 – 15., kde se autor věnuje samotným „zaklínadlům.

„… Pro toto propojení dechu a myšlenky používám slovo vypůjčené z oblasti magie – zaklínadlo. Zaklínadlem se rozumí rituální vyslovení jistého slova či fráze, jež má vyvolat kouzelný efekt. Magickým výsledkem je v tomto případě okamžité soustředění a klid. …“

  1. O čem je Deset zenových vteřin
  2. Dýchání a myšlení
  3. Dvanáct zaklínadel
  4. Zaklínadlo 1: Úplně se zastavuji
  5. Zaklínadlo 2: Nic neočekávám
  6. Zaklínadlo 3: Pracuji na svých věcech
  7. Zaklínadlo 4: Důvěřuji svým zdrojům
  8. Zaklínadlo 5: Cítím, že mám podporu
  9. Zaklínadlo 6: Přijímám tento okamžik
  10. Zaklínadlo 7: Moje minulost pro mě není problém
  11. Zaklínadlo 8: Uděluji věcem smysl
  12. Zaklínadlo 9. Otevírám se radosti
  13. Zaklínadlo 10: Troufám si na tento úkol
  14. Zaklínadlo 11: Dělám konkrétní kroky
  15. Zaklínadlo 12: Vracím se s novou silou
  16. Jak používat dvanáct zaklínadel
  17. Jaké zaklínadlo zvolit
  18. Jak zaklínadla kombinovat a upravovat
  19. Zarážky
  20. Cvičení na koncentraci
  21. Sekvence koncentrace

atd. …

Čtenářům, kteří jsou obeznámeni se zenem, s jinými východními koncepty či mindfullnes, nebude Stones, Rocks, Stack, Balance, Pebbles, Stone Stacktechnika desetivteřinové koncentrace na dech a klíčovou myšlenku cizí. Nicméně jsem přesvědčena, že i pro ně představuje kniha Erica Maisela cenný zdroj inspirace: jako psycholog a psychiatr do své metody Deseti zenových vteřin vnáší poznatky ze svých oborů a zásadní vliv dýchání na lidskou psychiku přibližuje široké veřejnosti velmi „lidsky“. Do „deseti vteřin“ zahrnuje prvků z kognitivní psychologie, v níž je důležité, aby si jedinec uvědomil např. škodlivost negativní samomluvy (tzv. „vnitřní kritik“ ). Autor dále konstatuje, že základem Deseti zenových vteřin, je zjednodušená verze zenového dýchání. Já osobně propojení východních nauk a západní vědy mám ráda ?, proto jsem knihou nadšená. Doporučuji všem, zejména lidem, kteří se potýkají s psychosomatickými následky chronického stresu: vysoký krevní tlak, úzkost, bolesti hlavy, problémy s koncentrací, nespavost, obsese, špatné trávení atd… 

Hodnocení:  ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za seznámení s desetivteřinovými, funkčními (!!) zaklínadly děkuji  ❤ nakladatelství ANAG  ❤.

KNIHOU LZE LISTOVAT ZDE – NA WWW.ANAG.CZ

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *