Recenze

Jednoho krásného dne

Román JEDNOHO KRÁSNÉHO DNE je naprosto úžasným a nevšedním zážitkem. Jemné vyprávění o dětství a dospívání v izraelském městě Tiberias vás okouzlí i nadchne a pro mě se tato kniha stala jednou z TOP letošního roku. Doporučuji!❤

Název: Jednoho krásného dne
Autor: Šemi Zarhin
Překlad: Alžběta Glancová
Nakladatelství: Albatrosmedia Garamond
Rok vydání: 2023
Počet stran: 440

Na pobřeží Galilejského jezera ve městě Tiberias na severu Izraele se v horkém vzduchu prolínají omračující vůně jídel s takřka hmatatelným sexuálním napětím. Šlomi v sobě objeví kuchařské nadání a spolu s maminkou Ruchamou začnou vařit na zakázku. K tomu se Šlomi v tomto pulsujícím prostředí zamiluje do Elly, zvláštní dívky se sebevražednými sklony. Lákavé jídlo a vášnivé vztahy stojí ve středu rodinné ságy, kde spolu lidé skrze jídlo komunikují, utěšují se, zrazují a zápasí spolu, aby se opět usmířili. Zatímco v pozadí se odehrávají velké dějiny malého Státu Izrael od Šestidenní války do 80. let, členy rodiny a sousedy sužují kuriózní osobní dramata, která se v průběhu desetiletí skládají v okouzlující mozaiku izraelských dějin, kulinářství i života.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Poutavé, dojemné i hravé vyprávění na vás čeká v románu Jednoho krásného dne a vězte, že Šlomi, Ruchama, Ella i mnozí další postavy tohoto krásného příběhu se vám navždy dostanou do srdce a jeho tep už napořád bude tlouct i pro ně. Jemné, přesto ale velmi silné vyprávění o „podivné“ rodině, v které nikdo není jen tak obyčejný a jehož členy sužuje láska, trápení i komplikované vztahy je hravou, srdeční a velmi čtivou záležitostí.

Příběh je vyprávěn v rozmezí let 1969 – 1983 a skládá mozaiku izraelského dětství a dospívání. Autor nás na začátku seznamuje s osmiletým Šlomim, který vyrůstá společně s velmi vysokou matkou Ruchamou, malinkým otcem Robertem a o rok mladším chytrým bráškou Chilikem v městečku Tiberias. Každý z nich je unikátem, jehož zdobí nějaká ta podivnost, za kterou se možná stydí a možná ji využívají, když se jim to hodí a vy je všechny budete zbožňovat, litovat i obdivovat, ale hlavně vám s nimi bude neuvěřitelně dobře.

Rozhodl se, že dneska půjde za Elou na návštěvu, i kdyby mu její maminka zatarasila dveře, nebo na něj křičela v polštině, a i kdyby ronila slzy jako hrachy, stejně půjde dovnitř, sedne si vedle ní na postel a poví jí o tom učitelčině přihlouplém stromu se slovy a řekne jí, že měla pravdu, když mu včera u Vardiny řekla, že dospělí někdy říkají takový blbosti, že se jimi děti jako on můžou udusit.

Autor je vypravěč par excellence. Od prvního okamžiku vás svým příběhem zaujme, a i když své vyprávění rozprostírá ke všem zúčastněným postavám a navyšuje své příběhy na další osoby, bez obtíží se orientujete a doslova hltáte jeho slova s postupující zvědavostí, co se bude dít dál. Barvitý a košatý styl vyprávění, do kterého vkročíte stabilní a pevnou nohou, jako by byl přesně určen pro tuto podivínskou a nevšední rodinu, jehož členové se vám nasáčkují do srdce, udělají tam bordel, někteří z nich odejdou, někteří zůstanou, ale už nikdy se jich nebudete chtít zbavit. Nabídnete jim místo ve svém srdci, kam bez pochyby patří a budete se k nim vracet jako ke starým známým.

V pozadí příběhu o lásce a komplikovaných vztazích se odehrávají izraelské dějiny, které zlehka vstupují do děje, naťuknou momentální situaci a nepozorovaně zase opouští rodinu, aby o sobě po pár stránkách opět daly vědět. Nahlédnete i pod pokličku izraelského kulinářství, které stejně jako vztahy a příběh doprovází vášeň, pestrost, moudrost a mnohdy i šokující výsledný efekt, ale chuť, která se vám při čtení rozlije na patře, bude tou nejlahodnější, kterou jste zažili. Hravý podtón, který se v příběhu velmi často objevuje, mě hodně bavil a pohrával si s mými emocemi jako na houpačce. Nebude vědět, zda se smát či brečet, litovat či nenávidět, ale určitě budete toto vyprávění zbožňovat.

Já se zkrátka zamilovala❤ a už teď jsem si stoprocentně jistá, že Jednoho krásného dne si tuto nádhernou knihu dám znova a pak se k ní zase vrátím a později si ji opět přečtu a pak znova… Hutné vyprávění, z kterého sálá láska i bolest, obyčejnost i podivnost je nádherným knižním zážitkem a pokud máte rádi silné příběhy, opravdové vztahy i jemné doteky emocí, tady určitě nesáhnete vedle.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za neuvěřitelně nádherný požitek z četby děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Jednoho krásného dne pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. Nikola says:

    Vystihla jste moje pocity. Po precteni me prepadla litost, ze uz nikdy nezasednu s touto rodinou ke stolu…

    1. Veronika Esserová says:

      Tak to mě moc těší, Niky. 🙂 Já se k ní budu určitě ještě mnohokrát vracet…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *