Recenze

Kniha keltské moudrosti

Kniha keltské moudrosti vám umožní vstoupit tam, kde neexistuje rozdíl mezi viditelným a neviditelným. Do světa, kde dočasné je v jednotě s věčností a kde být přirozený znamená být svatý. Kniha obsahuje mimo zajímavých myšlenek a komentářů prastaré modlitby, požehnání i básně.

Název: Kniha keltské moudrosti

Autor: John O´Donohue

Nakladatelství: Portál

Počet stran: 256

Rok: 2023

Oficiální anotace

V novém vydání vychází dnes již kultovní kniha inspirovaná starou keltskou moudrostí, poezií a spiritualitou. Výjimečný znalec keltské kultury, básník a duchovní John O’Donohue, v ní zve čtenáře, aby vstoupil do posvátného světa keltské tradice, kde není rozdílu mezi lidskou duší a tím, co je věčné, mezi viditelným a neviditelným, lidským a sakrálním. V knize inspirované starými příběhy, poetickou modrostí i aktuálními úvahami dotýkajícími se obecně lidských témat hovoří o přátelství, sounáležitosti, samotě, kreativitě, lásce i smrti. Spojuje jedinečné postřehy keltské spirituality s moderní dobou a jejími potřebami a naléhavě vyzývá k poznání duše každého člověka.

„… Když někoho milujete, nezabývejte se ustavičně analyzováním vašeho vztahu, je to destruktivní. Je třeba důrazně doporučit, abyste svou lásku nechali žít jejím vlastním životem. Dva lidé, kteří se navzájem milují, by se nikdy neměli cítit povinni vysvětlovat někomu třetímu, proč se milují nebo proč patří k sobě. Jejich duše vědí, proč jsou spolu a tomuto vědomí sounáležitosti by měli oba věřit. …“

Summa summarum

V brožované vazbě a s irským křížem na deskách vychází jubilejní 25. vydání titulu Kniha keltské moudrosti – povinné četby pro všechny keltofily a milovníky prastaré keltské moudrosti.

Samotný obsah je rozdělený do šesti kapitol:

Výběr z obsahu:

Dibujo de piedra de Triskele gratis foto e imagenKapitola první:

TAJEMSTVÍ PŘÁTELSTVÍ

Světlo je štědré

Keltský kruh sounáležitosti

Posvátnost intimity

Láska – známe se odedávna

Duše jako božská ozvěna

Pramen vnitřní lásky

Dar vnitřního zranění

V království lásky se nesoutěží

Kapitola druhá

KE SPIRITUALITĚ SMYSLŮ

Tvář je ikonou stvoření

Tělo je andělem duše

Tělo je zrcadlem duše

Způsoby jakými se dá dívat na svět

Keltská moudrost: viditelné a neviditelné tvoří neoddělitelný celek

Chuť a řeč

Vůně a dech

Pravé naslouchání je bohoslužba

Kapitola třetí

SVĚTLO SAMOTY

Tajemný svět duše

Rezonance keltského podsvětí

Ticho je boží sestra

Jeden z největších hříchů je nežít svůj život

Kapitola čtvrtá

POETIKA RŮSTU

Růst znamená měnit se

Keltská úcta ke dni

Práce a imaginace

Role může člověka zadusit

Kapitola pátá

STÁRNUTÍ. KRÁSA VNITŘNÍ SKLIZNĚ

Rytmus lidského srdce

Duše jako chrám paměti

Srdce plné touhy nestárne

Kapitola šestá

SMRT. HORIZONT JE U PRAMENE

Tvář smrti v každodenním životě

Mrtví jsou naši nejbližší sousedé

Jak je tomu na věčnosti s prostorem a časem?

„… Zdá se však, že svět věčnosti není místo, ale spíše odlišný stav bytí. Jediný rozdíl mezi námi a mrtvými je ten že oni jsou nyní neviditelní. Nemůžeme je lidským okem vidět.  Ale máte-li dost jemnou duši, můžete přítomnost svých milovaných zemřelých vnímat. Cítíte, že jsou blízko. …“

Kniha mě překvapila „něžným“ až přímo posvátným přístupem autora , ke všemu, co nás lidi za našeho pozemského života obklopuje. Pro Johna O´Donohue, stejně jako pro starověké Kelty, v lidském životě či v přírodě,  neexistuje nic všedního. Vše, co lidi v jejich životě potkává, co vnitřně prožívají a co se odehrává kolem nich v hmotném světě,  je bohem (bohy) posvěcené a vše se děje podle božské vůle. Modernímu čtenáři tak nenásilnou, svěží formou otevírá dveře do světa, kde má vše své nezastupitelné místo a vše se cyklicky opakuje – do skonání světů. Autor John  O´Donohue dokáže čtenářům zajímavě (a téměř poetickým způsobem) zprostředkovat vědění a moudrost starobylého národa pro všechna (pro lidi) důležitá a nadčasová témata: smrt, láska, přátelství, duše a nitro člověka, čas a věčnost. Text je doplněn o mnoho básní, požehnání, modliteb a převyprávěných keltských legend. Je to ideální čtení pro rozjímání, plné inspirativních odpovědí na klasické filozofické otázky. Kniha nejen potěší srdce a duši a velice dobře se čte. Je psaná příjemným slohem a mně se moc líbila. Myslím, že 25. vydání ocení nejen keltofilové, ale všichni, kdo se zajímají o spiritualitu starověkých národů, které žili v těsném sepětí s přírodou. Doporučuji  ❤.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ?

Za  seznámení s keltskou duší děkuji ❤ nakladatelství Portál ❤.

 

UKÁZKY Z KNIHY NA WWW.PORTAL.CZ 

Vector de círculo celta celta libre

 

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *