Recenze

Legendy a latéčka

Co takhle navštívit novu kavárnou provoněnou lahodnou kávou i skořicovými rolkami a k tomu si ještě užít nevšední fantasy příběh? Všechno se vám může splnit v románu LEGENDY A LATÉČKA, který vás přenese do světa elfů, gnómů i orkyň a naladí vás svojí pohodovou atmosférou a hřejivým příběhem plným přátelství a lásky.

Název: Legendy a latéčka
Autor: Travis Baldree
Překlad: Jitka Čupová
Nakladatelství: Euromedia Group Laser
Rok vydání: 2023
Počet stran: 328

Barbarská orkyně Viv je už unavená dlouhými léty neustálých bojů a vandrování. Naposledy tedy zasekne meč do lebky nepřítele a vydá se vstříc novému osudu. Zapomenutá legenda, jistý bájný artefakt a notná dávka naděje ji zavedou do ulic města Thune, kde si hodlá otevřít první kavárnu, ačkoliv zde o kávě dosud nikdo neslyšel. Její sny o novém životě, v němž bude místo smrtelných ran rozdávat šálky s lahodným nápojem, jsou však značně nejisté. Viv se musí vypořádat s řadou překážek jak ze strany svých starých známých, tak i nekalých živlů samotného města. Aby uskutečnila své plány a zbudovala podnik, který se ve městě udrží, musí si Viv získat nové přátelé a naučit se řešit problémy jinak než mečem. Příběh představuje horký šálek něžné fantasy s pořádnou čepicí našlehané poetiky.

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Fantasy román Legendy a latéčka je sladkou pochoutkou s příměsí lehce ostré zápletky a s obalem voňavého přátelství. Pokud nejste milovníci fantasy, tady nemusíte mít obavy, protože román je jeho jemnou odnoží. To, že narážíte na věci i lidi z jiných světů vcelku rychle přijmete za své a začnete plně vnímat pohodový příběh, který se ukrývá v hřejivém vyprávění.

Příběh je vyprávěn er-formou, která sleduje dění kolem hlavní postavy Viv. Ta na sebe nabaluje další „pocestné“, které se vám zalíbí na první dobrou, ať už je to krysák Knoflík, půlčík Cal či sukuba Tandri. Právě tato úžasná pospolitost a pozvolné pronikání do vnitřních vrstev postav vyvolává pohodu a pocit štěstí. A Viv ho potřebuje jako sůl. Bývalá bojovnice chce změnit svůj život a přátelství spolehlivých lidí neroste zrovna na stromě…

Cal se nejprve podíval na nápoj, pak na ni, načež do hrnku jemně fouknul a opatrně usrkl.
Překvapením se mu rozzářily oči. „Krucinál. Mlíčná zrnková voda. To mě podrž!“ Hned nato se napil podruhé a víc, až si spálil jazyk.
„Tak tohle musím taky ochutnat,“ řekla Tandri.
Cal ji podal hrnek, a aby si ochladil jazyk, nasával vzduch zpola sevřenými rty.
Když se Tandri opatrně napila a se zavřenýma očima vyhodnotila chuť, prohlásila nápoj za vynikající.

Autor napsal velmi milou „pohádku“, v které na vás z každé stránky dýchá nejen magické kouzlo milého příběhu, ale i lahodná a voňavá chuť kávy. A ta je opravdu prostoupena celým románem a společně se sladkými dezerty vytváří pro čtenáře přívětivé místo k rozjímání. Úsporný styl psaní nahrává čtivosti i spádu, a ačkoli se autor nezaobírá přílišnými popisy prostředí ani postav, velmi rychle pochopíte souvislosti a vplujete do příběhu, v kterém na vás čeká trochu napětí, trochu lásky a velký hrnek kávy a přátelství.

Součástí je i něžná romantická linka, která se otevře skoro až v úplném závěru a rozhodně není stěžejním prvkem románu. Tady se totiž do popředí dostává magie, nadpřirozeno i fantaskní bytosti, které si pohrávají s reálnými věcmi i pocity.

Co vám budu říkat, bála jsem se. Fantasy není zrovna můj šálek, ale tohle kávové čtení bylo vážně lahodné. Jednoduchý příběh vám nabídne fantastickou atmosféru provoněnou kávovými zrny i laskominami a velký mazlík „kocomour“ se stane vaším miláčkem. Potřebujete si „odfrknout“ a jen tak si „zalevitovat“ na gauči? Sáhněte po románu Legendy a latéčka a užijte si jeho milý příběh.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za nevšední, ale velmi milé čtení děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Legendy a latéčka si můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *