Recenze

Nikdy nepovím

Když byla Alessia malá, udělaly ona a její kamarádka Sarah něco strašného – ale pykala za to jen ona. Teď, právě když už uvěřila, že navždy unikla starému životu, se ji minulost připomíná děsivou silou. Thriller NIKDY NEPOVÍM je velmi výživným psychothrillerem, při kterém vás bude mrazit v zádech a do poslední chvíle si nebudete ničím jisti.

Název: Nikdy nepovím
Autor: Casey Kelleher
Překlad: Jana Pacnerová
Nakladatelství: Albatrosmedia
Rok vydání: 2023
Počet stran: 264

Když byly malé, trávily ona a Sarah každou volnou chvilku na místě, kterému říkaly Panenčí dům. Byla to stará, opuštěná dílna v lese za domem, ale jim připadala jako učiněné nebe. Dokud se všechno nezvrtlo. A pak někdo zemřel. Byla to nehoda, aspoň Sarah to tvrdila. Jenže policie tomu neuvěřila. Média se zmocnila příběhu Vraždící dívky a Alessiny fotky byly plné noviny. Byla to ona, kdo stanul před soudem. Teď, o dvacet let později, má Alessia nový život a novou identitu. Má báječného manžela Carla a úžasného synka Jacoba. Navzdory všemu, co prožila v minulosti, je šťastná. Pak přijde první vzkaz. MÁM TĚ. Zanedlouho následují další výhružky a je jasné, že osoba, jež za nimi stojí, má v úmyslu ublížit Alessiině rodině – ublížit Jacobovi – škodit. Je jasné, o koho jde. O dívku, které prošla vražda.

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ 

Psychologický thriller Nikdy nepovím není vůbec špatným čtením a musím říct, že druhá půlka knihy mě opravdu dostala. Stísněná atmosféra, napětí i skvělé svedení ze stopy a překvapivé finále dělají z knihy velmi návykové čtení, s kterým nepřestanete dřív, než se potvrdí vaše odhady anebo se také zhroutí jako domeček z karet.

Příběh vyprávěný er-formou je veden ve dvou dějových linkách a mají společnou stěžejní hrdinku Alessiu. Dění v současnosti i návraty do dětství se pravidelně střídají a snaží se vnést vysvětlení i zmatek do čtenářovy hlavy. Jistá rozpolcenost vás bude provázet druhou polovinou knihy a autorka si to bude užívat. Několikrát vás svede ze stopy a nenápadně vnutí svoji tezi, která se kdykoliv může opět změnit. Ponory do mysli hlavní hrdinky plné rozporů a pochyb vám budou společníky na této psychologické jízdě za pravdou.

Od okamžiku, kdy jí proletěla oknem ta cihla, v hloubi duše věděla, že ji minulost nakonec dostihla. Protože přece dala Sarah slib, že budou navěky kamarádky, ne? Jenže Alessia ten slib porušila, když byla nakonec nucena Sarah opustit. Byla to pro ni jediná možnost, jak jít dál. Jediná možnost, jak vést nějaký vlastní život. Tím, že vytěsnila Sarah. Že to všechno vytěsnila. Jenže teď ji Sarah zase našla a přinutí Alessiu pykat za to, že ji odvrhla, že na ni úplně zapomněla.

Autorka svůj román rozjíždí velmi pozvolna až nezáživně. Seznámení s postavami i nahlédnutí do stěžejní zápletky, která by měla čtenáře vnést „do obrazu“, vykazuje jistou zmatečnost a čtenář ztrácí nit a tak trochu i chuť do dalšího čtení. Ale rozhodně doporučuji vydržet, protože následující smršť událostí vás naprosto dostane. Ano, budete mít svůj soukromý tip na vyústění, ale také musíte počítat s tím, že se bude neustále měnit a autorka do vás bude neustále vnášet stíny pochybností.

Její hra vás bude iritovat i vzrušovat zároveň až do posledního řádku a i když celá dějová zápletka nemusí pro někoho vykazovat až takový boom, jak by se mohlo zdát, stejně jí budete zobat z ruky. Svižné tempo nastavené v druhé polovině už neupadá a zavede vás do vyhroceného konce, který je sice spíchnut na můj vkus malinko rychle, ale rozhodně výživným stylem.

Od psychologického thrilleru Nikdy nepovím jsem neočekávala příliš velké nadšení a musím říct, že mě kniha velmi příjemně překvapila a dost bavila. Zmatek v hlavě bude mít nejenom hlavní hrdinka, ale i vy a vzrůstající napětí i nenadálé nové cesty, které se během čtení vynořují, dokáží čtenářům pořádně zatopit pod kotlem. 😉 Společně pak s lehce stísňující atmosférou, která na vás útočí z každého rohu, se můžete těšit na inteligentně vystavěný thriller, který je obalen v psychologickém hávu a napětí je jeho nedílnou součástí.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za hodně zajímavý a svižný psychothriller děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Nikdy nepovím pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *