Recenze

Porodní báby z Osvětimi

Narodily se, aby zemřely. Dvě statečné ženy se snaží zachránit život novorozencům na místě, kde obchází smrt, v Osvětimi. Může i v pekle přežívat naděje? Román PORODNÍ BÁBY Z OSVĚTIMI je příběhem založeným na skutečných událostech.

Název: Porodní báby z Osvětimi
Autor: Anna Stuart
Překlad: Adéla Šotolová
Nakladatelství: Knihy Dobrovský Kontrast
Rok vydání: 2024
Počet stran: 336

Strhující román, inspirovaný skutečným životním příběhem ženy, která svým neúnavným bojem o záchranu lidských životů vnesla do děsivé temnoty tábora Březinky světélko naděje…
Píše se rok 1943 a porodní sestra Anna se v transportu setkává se svojí mladší přítelkyní, zdravotnicí Ester. Poté, co vystoupí z vagónu a zavře se za nimi obrovská železná brána, ocitají se uprostřed koncentračního tábora Osvětim-Březinka. Anna pak prokáže neobvyklou duchapřítomnost, když při následné selekci přesvědčí nacistického doktora, aby jí i Ester přidělil práci na místním porodním oddělení. V mundúru, s oholenými hlavami a s vytetovaným číslem na zápěstí jsou pak odvedeny do osvětimské „porodnice“, kde začíná Annin usilovný boj o záchranu tisíce životů nejen dětí, ale i jejich matek. Když následně přijde příkaz, aby byla všechna světlovlasá miminka matkám odebrána a odvezena do Říše na převýchovu do německých rodin, napadne mladou Ester spásná myšlenka.

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Poutavý román Porodní báby z Osvětimi je dojemnou a čtivou záležitostí, která mapuje část života polské porodní asistentky v místech, kam slunce nesvítí a temné stíny smrti jsou každodenní součástí. Kniha je prvním dílem ze série Ženy ve válce, a pokud máte rádi poutavé příběhy odehrávající se za ostnatým drátem, kde i přes strádání a děsivé praktiky nacistů probleskuje láska i lidství, tady byste mohli být spokojeni.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje dvě linky a obě spojuje ženská protagonistka v hlavní roli. Jejich vyprávění se odvíjí v časovém rozmezí let 1939 – 1946 a místem příběhu se stává Polsko. První linku obstarává židovská dívka Ester, která se čerstvě zamiluje a v předvečer 2. světové války má sen žít šťastný a spokojený život se svým manželem. Děsivá přítomnost války, která jim vpadne do života, její plány neodvratitelně změní. Anna je hrdinkou druhé linie vyprávění a jejím posláním je přivádět na svět novorozence. Jejich cesty se spojí v transportu do Osvětimi, kde začíná boj o holý život, ale i o přežití čerstvě narozených miminek.

Tady to všechno začalo, tady začala jejich snaha o to, aby se děti mohly znovu setkat se svými nejbližšími. Ještě to není u konce, zdaleka to není u konce, ale už to alespoň začalo.
Když Ester bere dítě do náruče, moje oči se zalijí slzami.
„Oliwie!“ vykřikne a zaboří tvář do dívčiných vlasů. Podívá se na mě a na okamžik se obě znovu ocitneme v bloku 24, namačkané na kavalcích, uprostřed nenažraných krys a nemocemi prolezlých vší. V té chvíli se znovu skláníme nad čerstvě narozeným děťátkem, v ruce držíme tetovací jehlu jedné prostitutky a chystáme se na zoufalou misi, která má propojit matku s dítětem – zoufalou misi, která se podařila.

Autorka má velmi příjemný styl vyprávění, v kterém nezapomíná na popisy ani emoce. Právě ty nijak čtenářům nepodsouvá ani je z nich nedoluje za každou cenu a přece jsou nedílnou součástí jejího křehkého vyprávění. S jemnou něhou vám emoce zaplavují srdce a ubránit se dojetí je takřka nemožné. V protipólu k dramatickým událostem, v kterých temný stín smrti doprovází naše hrdinky, jsou tyto střípky pocitů uvolňujícím zámkem do světa naděje a lásky.

Ačkoliv je román fiktivním dílem, je založen na skutečných událostech a předobrazem hrdinky Anny se stala polská porodní asistentka Stanislawa Leszczyńská. Autorka šla v jejich životních stopách bez sebemenšího zaváhání a čtenářům představila statečnou ženu, která se dokázala postavit i samotnému Mengelemu a svým počínáním zachránila mnoho dětských životů.

Mohlo by se zdát, že kniha zapadne do šuplíku podobně laděných románů, ale citlivá výpověď i rozprostřené vyprávění natahující se do široka dělá z knihy zajímavý a velmi čtivý zážitek, který se vás emotivně dotkne. S napětím budete vyhlížet další osudové okamžiky strastiplného života dvou odvážných žen a i když některé historické události budou pro někoho z vás už notoricky známé, autorka se naštěstí v těchto záležitostech nijak nenimrá. Stroze, za to s intenzitou zkonstatuje historická fakta a její osekaný ničím nepřikrášlený styl tak vyvolá ještě větší citovou odezvu.

Mně se román Porodní báby z Osvětimi líbil. Ze začátku sice máte dojem, že jste stejně laděný příběh četli už mnohokrát a kniha vám nemůže přinést nic nového, ale sami později zjistíte, že další odnož tohoto tragického historického období má naštěstí i jiné odstíny. Nadějné, lidské a milující.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za příběh plný emocí a dojmů, v kterém i láska má své místo děkuji Knihy Dobrovský, na jejichž stránkách si můžete knihu Porodní báby z Osvětimi pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *