Recenze

Poslední velkokněžna

Poslední ruský car, král polský a velkokníže finský Mikuláš II. byl se svojí manželkou carevnou Alexandrou Fjodorovnou a pěti dětmi ( prvorozenou velkokněžnou Olgou Nikolajevnou, Tatianou Nikolajevnou, Marií Nikolajevnou, Anastázií Nikolajevnou, carevičem Alexejem Nikolajevičem) zavražděn bolševiky v noci z 16. na 17. července 1918 v Ipaťjevově domě v Jekatěrinburgu. Pohnutý osud rodiny posledního vládce Velké Rusi, Polského království a Finska byl v minulosti mnohokrát popsán spisovateli i očitými svědky hrůzného masakru z řad vykonavatelů trestu smrti. Tentokrát se tématu chopila oblíbená autorka historických románů Bryn Turnbullová a vypráví příběh posledních měsíců života carské rodiny očima jejich nestarší dcery velkokněžny Olgy Nikolajevny, která byla popravena ve svých 23 letech.

Název: Poslední velkokněžna

Autor: Bryn Turnbullová

Nakladatelství: Beta

Počet stran: 408

Rok: 2022

Oficiální anotace

Historický román Bryn Turnbullové dává nahlédnout do soukromí posledních Romanovců: cara Mikuláše II., carevny Alexandry Fjodorovny a jejich pěti dětí.

“ … Vojáci volají po revoluci, která zemi od šíleného mnicha osvodí. Uvědomuješ si, co tvojí rodině hrozí? … „

O vzájemných rodinných vztazích, tehdejší politické a ekonomické situaci v Rusku i o událostech, jež vedly k carově abdikaci a předznamenaly smrt celé rodiny, se čtenář dozvídá prostřednictvím nejstarší dcery, velkokněžny Olgy Nikolajevny. Ta se snaží porozumět jak jednání svých rodičů, tak změnám, jež se ve světě okolo ní odehrávají. Usiluje o to, aby za všech okolností dostála roli, k níž ji předurčil původ a k níž byla vychována, ale zároveň má sny jako každá obyčejná dívka, touží po lásce, šťastném manželství a dětech. Všechny její naděje ale během jedné červencové noci roku 1918 umlčí výstřely popravčí čety.

Summa summarum

Americká autorka dá milovníkům historie jedinečnou příležitost nahlédnout do soukromých pokojů i honosných síní carského paláce a prožít poslední měsíce životů absolutní špičky ruské aristokracie – nejužší carské rodiny. Bryn Turnbullová přesvědčivě kombinuje historická fakta s čirou spisovatelskou fikcí,tudíž namíchá parádní  knižní koktejl napětí, dějepisu, lásky, povinnosti k rodině a vlasti. Díky tomuto mistrovskému mixu má čtenář pocit, že nejstarší dceru cara Olgu Nikolajevnu velmi dobře zná a proto se snadno zvládne vcítit do mladé, zamilované ženy, jenž je původem předurčena sloužit dynastii a vlasti. Olga Nikolajevna během svého krátkého života pozná lesk bohémské ruské smetánky i hrůzy I. světové války, během které se svou sestrou Taťánou Nikolajevnou sloužily v nemocnici  jako sestry Červeného kříže. Čtenář v příběhu, který nemůže dopadnout dobře, pozná okázalost i hrůzu Osudu dědiců impéria Ivana Hrozného. Seznámí se s charismatickým Míťou Šach – Bagovem, do kterého byla – knižní i historická – Olga platonicky a hluboce zamilovaná i  záhadným mnichem Rasputinem, který měl nad carevnou velký vliv. (foto: Olga Nikolajevna, zdroj: internet)

„… Okolní svět viděl ve členech carské rodiny pouze představitele titulů, o které nikdy nestáli. Ztělesňovali symboly světa, který zanikl dlouho před revolucí, světa zářících plesových sálů, dlouhých večerních rób, carů, proroků a jízd na saních po zasněžených březích Něvy. Olga si už ani nedovedla představit, že v tomto světě kdysi žila. …“

Spisovatelka v románu střídá dvě časové roviny: nejšťastnější období Olžina života, kdy prožívá hlubokou, upřímnou lásku ke svému Míťovi a poslední týdny její existence za Velké říjnové revoluce, kdy moc převzali bolševici s Leninem včele a potřebovali carskou rodinu fyzicky zlikvidovat. Čtenáři se díky velkokněžně Olze seznámí s politickými událostmi a  dvorskými intrikami v před i době převratu. Na knize mj. oceňuji rozsáhlý epilog, kde autorka na pravou míru uvádí historická fakta, která potřebovala pro potřeby své knihy umělecky upravit. Román  ❤ doporučuji všem, kteří se rádi přenesou v čase do časů carského Ruska a díky strhujícímu příběhu prožijí dobu, která znamenala nejen konec mocné dynastie v Evropě, ale v podstatě konec celé jedné kapitoly lidských dějin.

(foto: Olga Nikolajevna, zdroj: internet)

Hodnocení: ❤❤❤❤❤

Za příběh o vladařské povinnosti, historickém milníku, cti a lásce děkuji ❤ nakladatelství Beta ❤.

 

 

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *