Recenze

Růže v betonu

Vyrůstat v černošské čtvrti, jejíž neoddělitelnou součástí jsou drogy, násilí a gangy, není vůbec žádný med a sedmnáctiletý Mav je tak trochu v pořádném maléru. Jakoby nestačilo, že je členem gangu King Lord a pokud to nevíte, tak z King Lordů se nevystupuje, ledaže byste byli mrtví, nebo aspoň skoro mrtví, ale navíc se ještě stal neplánovaně otcem. Není to na jednoho mladého kluka trochu moc? Román RŮŽE V BETONU je velmi nevšedním vyprávěním.

Název: Růže v betonu
Autor: Angie Thomasová
Překlad: Petr Bokůvka
Nakladatelství: Euromedia Group YOLI
Rok vydání: 2022
Počet stran: 272

Sedmnáctiletý Maverick Carter je hlavou rodiny. Táta je ve vězení a máma horko těžko stíhá svá dvě zaměstnání. Maverickovi nezbývá než se o všechny postarat. A to jediným způsobem, jaký zná – začne dealovat drogy pro místní gang King Lordy. Život není dokonalý, ale Maverickovi se zdá, že má věci pod kontrolou. Dokud nezjistí, že je otcem. Najednou je tu dítě, které na něm závisí. Maverick se rozhodne skoncovat s drogami, jenže když vám v žilách koluje krev King Lorda, všeho nechat a odejít není tak snadné…

♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠

Young adult román Růže v betonu vás zavede do černošského ghetta, v kterém je zločin a přízrak smrti každodenní součástí. Vyprávěný příběh se odehrává sedmnáct let před událostmi z knihy Vypálená nenávist, která u nás vyšla v roce 2018 a přestože jsem tuto knihu nečetla, dovolím si tvrdit, že to vůbec ničemu nevadí a Růži v betonu si užijete.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavního hrdiny Mavericka. Dostane se vám tak pravého a nefalšovaného pohledu do samého srdce nelítostného gangu i do mladé rozhárané duše, která se ocitá na životním rozcestí. Vybere si prachy, nebezpečí a slávu nebo raději zůstane na živu kvůli svému synovi?

Sedím na schůdku s tváří zabořenou v dlaních. Je tam ticho a klid, což je pravý opak toho, co se zrovna děje v mém pokoji. Co je to sakra se mnou? Nedokážu ani utišit dítě, takže ho tam nechám o samotě, když mě nejvíc potřebuje.
Potřebuje mě. Jenže já nechci, aby mě někdo potřeboval.
Jsem utahaný a chci spát, jenže tady vzlykám jako dítě, jako by tam uvnitř skutečný dítě nevzlykalo kvůli mně.

Autorka píše jasným a velmi živým stylem, v kterém používá srozumitelnou mluvu mladých lidí žijících na tenké hraně života. Neustálý tlak chudinské čtvrti, rasové rozdíly i nenávist vyvolávají pocity nejistoty i zmaru a celý román tak nabírá punc reálnosti. Kriminalita i kmenové zařazení je trvalou součástí celého příběhu a autorka tato témata podává bez příkras a drsným způsobem. Díky tomu dostává celý román ojedinělou atmosféru, která vás dokáže znechutit, ale i dojmout.

Několika zmínkami se dočkáte i romantiky, ale ta rozhodně není primárním námětem. Autorka si dala za cíl vzít vás mezi mladé černošské obyvatele a ukázat vám jejich každodenní drsnou realitu bez patosu, ale s důrazným efektem a to se jí myslím podařilo. Ačkoli účelově necílí na vaše emoce, skrz krutou slupku vyprávění se k vám bez potíží dostanou a jedním ze silných zážitků jsou určitě okamžiky spojené s rodinnými vztahy.

Velmi nevšední a originální příběh Růže v betonu se mi vcelku líbil. Sice jsem očekávala o něco větší drive a možná i pestřejší děj, který by se větvil do více ožehavých témat, ale nečekané emoce související s mateřskou lásku, to napravily. Pokud si chcete přečíst román z nevšedního prostředí černošské čtvrti a nahlédnout pod problémy, které jsou součástí jejich života, pak směle sáhněte po novém románu černošské autorky Angie Thomasové, jejíž debutový román Vypálená nenávist se stal krátce po vydání světovým bestsellerem.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za zajímavý a emotivní příběh z prostředí černošské chudinské čtvrti děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Růže v betonu si můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *