Recenze

Šepot včel

Historický román ŠEPOT VČEL je poutavým vyprávěním o rodině, přátelství, zemi, ale i vražedné nenávisti. Epický příběh tajemného dítěte obklopeného rojem včel a které je nadáno mocí změnit osud, je niterným a dojemným vyprávěním, jež ve vás zanechá nesmazatelnou stopu.

Název: Šepot včel

Autor: Sofía Segovia

Překlad: Romana Bičíková

Nakladatelství: Host

Rok vydání: 2021

Počet stran: 527

Od chvíle, kdy stará chůva Reja našla pod mostem opuštěné děťátko, se život v mexickém městečku nadobro proměnil. Malý Simonopio, kterého objevili pod přikrývkou včel se znetvořeným obličejem, některé místní obyvatele znepokojuje — jsou přesvědčeni, že je to dítě políbené ďáblem. Velkostatkář Francisco Morales a jeho žena Beatriz ho však přijmou do rodiny a starají se o něj jako o vlastního. Čím je Simonopio starší, tím větší záhadou se pro své okolí stává. Když totiž zavře oči, spatří, co ostatní nevidí — to, co se má teprve stát, dobré i zlé. Simonopio, na každém kroku doprovázený ochranným rojem včel, brání své blízké před hrozbami lidí i přírody a změní nejen osud rodiny Moralesových, ale i celého městečka. Zároveň však musí čelit svému strachu z tajemného nepřítele, hrozbám války, španělské chřipce a sporům mezi těmi, kdo chtějí půdu, a těmi, kteří pro záchranu svého majetku udělají cokoli.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Šepot včel je výpravným, přesto intimním čtením o životním osudu rodiny Moralesových, s kterou je spjato podivuhodné dítě s neodlučitelným rojem včel. Pojďte poznat jedinečnost této rodiny obklopené láskou, vírou a laskavostí, která odolala španělské chřipce i světové válce.

Příběh je vyprávěn z pohledu syna velkostatkáře Francisca Moralese. Dostane se vám tak ucelený obraz života jedné mexické rodiny, jejíž začátek se datuje do roku 1910 s příchodem zvláštního dítěte Simonopia. Sledujete obyčejný život na statku, kde každodenní práce i starost o dům jsou nejdůležitějšími počiny dne. Každá osoba, každý důležitý životní mezník, který projde rodinou Moralesových je jejich synem zaznamenán a vám se tak dostává podrobný náhled do rodinného soukolí fungujícího klanu. S postupným pronikáním do jejich rodinné intimity vaše srdce začne tepat jejich rytmem a vy se hlouběji noříte do nevšedního příběhu.

V tu chvíli zalitoval, že s ním nejsou jeho včely, protože se bez nich cítil slepý, limitovaný tím, co byly schopny vidět jeho lidské oči, nedostatečnými informacemi, které bezprostředně získával svými smysly z fyzického světa kolem. Byl si vědom, že pro obyčejné lidi je to zcela normální, ale on se cítil krátkozraký a hluchý, protože bez svých včel neviděl ani neslyšel dál než pár metrů kolem sebe. Bez svých včel neviděl za sebe, když hleděl přímo před sebe., ani nemohl sledovat svět svrchu, kdy se mu zachtělo. V jejich nepřítomnosti necítil Simonopio opojnou vůni pylu tak, jak ji cítil jeho roj.

Autorka vyslala do světa ojedinělý knižní počin, jehož děj je zasazen do skutečného světa a současně obsahuje prvky magického realismu. Sofía Segovia čerpala inspiraci ze skutečných dějin městečka na severu Mexika, v oblasti, kde se pěstují citrusy a své čtenáře neochudila ani o důležité historické momenty, přičemž obávané španělské chřipce se dostalo největší pozornosti. Ačkoli by se mohlo zdát, že stěžejní postavou je podivné dítě obklopené rojem včel, až tolik zásadní pozornosti se mu nedostane. Tato postava prostupuje celým románem a zároveň je pojítkem mezi ostatními účastníky vyprávění. Autorka nám představuje celistvý obraz dění, jež je spjato s rodinou Moralesových a je jedno zda se jedná o chůvu, nalezence či zaměstnance. Každému z nich autorka věnuje svůj čas a vy tak máte možnost poznat všechny důležité aspekty, jež později vedou k fatálním činům.

I když je příběh napsán košatým, rozvětveným stylem, je velmi čtivý, s lehkým poetickým náběhem. Nejsem úplným fanouškem fantasy ani nadpřirozených jevů, v kterých vaše tělo pokrývá roj bzučících včel, ale příběh je natolik atraktivně podán s důrazným poselstvím i silnými myšlenkami, že se vám hranice tohoto snového světa s reálným stírají a vy se ocitnete v příběhu, kde sounáležitost a lidskost je hlavním mottem. Protichůdným pólem se tak stává sžíravá nenávist, jenž se nevyhne ani této rodině a tragické okolnosti na sebe nenechají dlouho čekat.

Sofía Segovia – zdroj

∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗

Sofía Segovia (nar. 1965) je mexická spisovatelka. Její román Šepot včel (2015) se stal literární senzací a nakladatelství Penguin Random House ho vyhlásilo objevem roku. Autorka ráda cestuje, ale ještě raději se vrací domů ke svému manželovi, třem dětem, dvěma psům a kočce.

∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗ ∗

Román Šepot včel bude ve mně ještě dlouho doznívat. Ráda jsem trávila chvilky ve společnosti laskavé rodiny Moralesových, staré chůvy Reji i podivuhodného chlapce Simonopia, jenž si mě získal svoji milou a obětavou náturou. Pokud máte rádi spletité příběhy vyprávěné s lehkostí a silnou odezvou ve vaši čtenářské duši, pak je tento poutavý román určen právě vám.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za nádherné vyprávění o síle přátelství a sounáležitosti děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Šepot včel pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *