Recenze

Tak takhle ne! Úspěšná sebeobrana proti manipulaci.

Umíte „normálně fungovat“ v situacích, kdy vás někdo „naschvál hrotí“ či vás účelově tlačí k určitému jednání, které se vám příčí nebo vás dokonce „ničí“? Pokud toto umění neovládáte, pak právě pro vás nakladatelství Portál ve své psychologické ediční řadě vydalo knihu německých autorek s názvem Tak takhle ne!

Název: Tak takhle ne!

Podtitul:Úspěšná sebeobrana proti manipulaci

Autoři: Nathalie Springer, Catharine Wilhelm

Nakladatelství: Portál

Počet stran: 216

Rok vydání: 2019

Zřejmě všichni známe to, že ze všech setkání s lidmi, která jsme zažili, nám právě konfrontace s těmi problematickými zvlášť dobře utkví v paměti. Leckdy nám problematičtí kolegové, arogantní šéfové nebo nepřizpůsobiví podřízení dokáží pořádně zkomplikovat život a nepoměrně ztížit naše „fungování“. Určité typy lidí zkrátka dokáží jednou jedinou větou stisknout naše „červené tlačítko“ a donutit nás k explozi či zkratu….
Není však nijak obtížné naučit se, jak se zbavit strachu v těchto nelehkých (nepříjemných) situacích. A naopak vyhnout se ochromení a získat zpět ztracenou schopnost jednat.

Jak zjistíte, že je tato kniha vhodná právě pro vás? Jednoduše: Pokud odpovíte kladně na následující otázky:

  1. „Chtěla bych se umět lépe prosadit.“
  2. „Chtěl bych být pohotovější.“
  3. „Chci působit suverénněji.“
  4. „Chtěl bych být méně závislý na hodnocení ostatních.“
  5. „Chtěla bych se naučit všechno tak neprožívat.“

Lidé po drtivé ráně (zasazené „protivníkem“ – pozn. KM) s oblibou volí negativní strategii – vynadají sami sobě, ponižují se a odsuzují. Nestačí, že už tak utržili zranění a cítí se jako nula. Ne, ještě si sami přisadí. A díky tomu ten druhý ještě vyroste a oni se ještě zmenší. Poslouchat druhé lidi, jak o sobě ve zpětném pohledu mluví, může být hodně zdrcující.

Summa summarum

Brožovaná kniha s decentním desingem lesklé obálky bez přebalu sice není rozsahově žádná tlustá „bichle“, ale za to má obsah napěchovaný „triky, fígly a příklady ze života“ určenými pro „normální“ lidi, kteří jsou si vědomi svých slabých stránek v komunikaci s „problémovými“ lidmi, nechtějí nechat se sebou manipulovat, ale chtějí na sobě v tomto směru pracovat.

Autorky rozdělily knihu na několik částí: 1) Úvod, 2) Bezradnost v další části knihy popisují typické „druhy manipulátorů“ ( např.: Ledová kněžna, Voják, Škrtič, Radič, pirát silnic atd. …) – tuto část pojmenovaly Typologie spouštěčů. Zde si na životních příbězích druhých lidí můžete objasnit, pokud jste někým manipulováni, o jaký druh manipulce se jedná a díky tomu i naleznete východ z bludného kruhu. V poslední a nejzásadnější části publikace se naučíte, jak zaujmout jasný, suverénní postoj.

Ať už se bezmocně vzdáváte anebo se po zásahu svého vnitra vzpouzíte – jste prostě zasaženi a navenek je to vidět. Takže i rebel může klidně číst dál, pokud má v plánu vyjít z příštího slovního souboje doopravdy suverénně.

Pracuji s lidmi a z vlastní zkušenosti vím, že někdy bývá opravdu těžké „nenechat se vytočit“ a asertivně si trvat na svém. Proto jsem s radostí a dychtivě přečetla knihu, která nejen poradí, ale díky ní si zvládnete vybudovat nové zdravější postoje sama k sobě a díky tomu změníte i své chování.Kniha je doopravdy čtivá a já ji s klidným srdcem doporučuji.

 

Moje hodnocení (jako ve škole): 1

V procentech: 100%

Za pohlazení na duši skrze moudré rady ve skvělé publikaci děkuji nakladatelství Portál a samozřejmě i za poskytnutý recenzní výtisk.

Ponižováním ostatních si pocit vlastní hodnoty trvale nezvýšíte. Mnohem více je potřeba být sám k sobě přívětivý. Když se budete brát vážně, budou vás vážně brát i ostatní. Pokud berete vážně ostatní, neexistuje žádný důvod, proč byste neměli brát vážně i sebe.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *