Umíte „normálně fungovat“ v situacích, kdy vás někdo „naschvál hrotí“ či vás účelově tlačí k určitému jednání, které se vám příčí nebo vás dokonce „ničí“? Pokud toto umění neovládáte, pak právě pro vás nakladatelství Portál ve své psychologické ediční řadě vydalo knihu německých autorek s názvem Tak takhle ne!
Název: Tak takhle ne!
Podtitul:Úspěšná sebeobrana proti manipulaci
Autoři: Nathalie Springer, Catharine Wilhelm
Nakladatelství: Portál
Počet stran: 216
Rok vydání: 2019
Zřejmě všichni známe to, že ze všech setkání s lidmi, která jsme zažili, nám právě konfrontace s těmi problematickými zvlášť dobře utkví v paměti. Leckdy nám problematičtí kolegové, arogantní šéfové nebo nepřizpůsobiví podřízení dokáží pořádně zkomplikovat život a nepoměrně ztížit naše „fungování“. Určité typy lidí zkrátka dokáží jednou jedinou větou stisknout naše „červené tlačítko“ a donutit nás k explozi či zkratu….
Není však nijak obtížné naučit se, jak se zbavit strachu v těchto nelehkých (nepříjemných) situacích. A naopak vyhnout se ochromení a získat zpět ztracenou schopnost jednat.
Jak zjistíte, že je tato kniha vhodná právě pro vás? Jednoduše: Pokud odpovíte kladně na následující otázky:
- „Chtěla bych se umět lépe prosadit.“
- „Chtěl bych být pohotovější.“
- „Chci působit suverénněji.“
- „Chtěl bych být méně závislý na hodnocení ostatních.“
- „Chtěla bych se naučit všechno tak neprožívat.“
Lidé po drtivé ráně (zasazené „protivníkem“ – pozn. KM) s oblibou volí negativní strategii – vynadají sami sobě, ponižují se a odsuzují. Nestačí, že už tak utržili zranění a cítí se jako nula. Ne, ještě si sami přisadí. A díky tomu ten druhý ještě vyroste a oni se ještě zmenší. Poslouchat druhé lidi, jak o sobě ve zpětném pohledu mluví, může být hodně zdrcující.
Summa summarum
Brožovaná kniha s decentním desingem lesklé obálky bez přebalu sice není rozsahově žádná tlustá „bichle“, ale za to má obsah napěchovaný „triky, fígly a příklady ze života“ určenými pro „normální“ lidi, kteří jsou si vědomi svých slabých stránek v komunikaci s „problémovými“ lidmi, nechtějí nechat se sebou manipulovat, ale chtějí na sobě v tomto směru pracovat.
Autorky rozdělily knihu na několik částí: 1) Úvod, 2) Bezradnost v další části knihy popisují typické „druhy manipulátorů“ ( např.: Ledová kněžna, Voják, Škrtič, Radič, pirát silnic atd. …) – tuto část pojmenovaly Typologie spouštěčů. Zde si na životních příbězích druhých lidí můžete objasnit, pokud jste někým manipulováni, o jaký druh manipulce se jedná a díky tomu i naleznete východ z bludného kruhu. V poslední a nejzásadnější části publikace se naučíte, jak zaujmout jasný, suverénní postoj.
Ať už se bezmocně vzdáváte anebo se po zásahu svého vnitra vzpouzíte – jste prostě zasaženi a navenek je to vidět. Takže i rebel může klidně číst dál, pokud má v plánu vyjít z příštího slovního souboje doopravdy suverénně.
Pracuji s lidmi a z vlastní zkušenosti vím, že někdy bývá opravdu těžké „nenechat se vytočit“ a asertivně si trvat na svém. Proto jsem s radostí a dychtivě přečetla knihu, která nejen poradí, ale díky ní si zvládnete vybudovat nové zdravější postoje sama k sobě a díky tomu změníte i své chování.Kniha je doopravdy čtivá a já ji s klidným srdcem doporučuji.
Moje hodnocení (jako ve škole): 1
V procentech: 100%
Za pohlazení na duši skrze moudré rady ve skvělé publikaci děkuji nakladatelství Portál a samozřejmě i za poskytnutý recenzní výtisk.
Ponižováním ostatních si pocit vlastní hodnoty trvale nezvýšíte. Mnohem více je potřeba být sám k sobě přívětivý. Když se budete brát vážně, budou vás vážně brát i ostatní. Pokud berete vážně ostatní, neexistuje žádný důvod, proč byste neměli brát vážně i sebe.