Recenze

Víkend plný viny

Ty, kdo jsi bez viny, hoď kamenem… A tento VÍKEND PLNÝ VINY, zamlčených pravd i tajemství zamíchá životními osudy šesti přátel opravdu řádně. Každý z nich má nějaké tajnosti a jít se svou kůží na trh se jeví jako sebevražedný plán…

Název: Víkend plný viny
Autor: Sandie Jonesová
Překlad: Michaela Martinová
Nakladatelství: Grada Cosmopolis
Rok vydání: 2023
Počet stran: 320

Rachel a Jack. Paige a Noah. A Will. Pět přátel, kteří se znají dlouhá léta. A pak je tu Ali, Willova nová snoubenka.
Will je po letech špatných rozhodnutí konečně zamilovaný. Co na tom, že svatba s Ali přichází možná až příliš rychle po jejich seznámení? Všechny tři páry se vydají do Portugalska na romantický obřad na pobřeží. Víkend v nádherné vile je skvělou příležitostí, jak Ali poznat trochu blíž. Idylický výlet ale naruší šokující tajemství. Ale ukáže se, že nastávající nevěsta není zdaleka jediná, kdo něco skrývá, a jak začínají jednotlivá tajemství vyplouvat na povrch, hrozí, že se přátelství i manželství rozpadnou. Domů se navíc nevrátí všichni.

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Román Víkend plný viny je psychologickou hrou o vině a trestu, v kterém tajemství, napětí i skrytá pravda hrají důležitou roli. Kamarádství těchto přátel pojí velká důvěra a pospolitost, ale stačí jeden víkend a pevná pouta přátelství jsou nenávratně narušena. Příběh o tom, jak dobře znáte své přátele, je zajímavou sondou do mysli i plánů hráče s osudem, jehož hra dostává podivnou pachuť zkaženosti.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje dění kolem Rachel a jejich přátel. Idylický vztah, který funguje několik let, naruší nový prvek ve skupině a Ali tak zamíchá přesvědčením i sympatiemi několika z nich. Komu můžete věřit a kdo s vámi hraje nepěknou hru plnou lží a viny? Pravda je někdy hodně krutá a možná by měla zůstat spát, aby po ní nezůstaly oběti…

„Ale musíte mi slíbit, že si to necháte pro sebe a nenecháte si tím zkazit víkend.“
„Jenom to dokazuje, že člověk nikdy neví, co se děje za zavřenými dveřmi,“ podotkne Noah.
Všichni čtyři zlověstně zmlknou, když se Ali s Willem objeví nahoře na schodech vedoucích do potemnělého koutu terasy. Rachel okamžitě ucítí, jak ji polije horko při pomyšlení, že slyšeli, cos i povídají. Pátrá v jejich obličejích po čemkoli, co by jí prozradilo, na čem jsou, ale nic nenajde.

Autorka opět bravurně míchá kartami osudů a rozdává esa i svršky plnými hrstmi. Měnit čtenářům možné pachatele před očima a svádět je z cesty poznání by této autorce vážně šlo a ani tato její poslední kniha není výjimkou. Metodicky vás vede spletitými uličkami k „černé ovci“ skupiny, aby vzápětí vše změnila na pár stránkách a předhodila tak čtenářům novou oběť.

Sandie Jonesová není žádným nováčkem na poli thrillerových či psychologických románů a její předchozí knihy jsou napětím i stísněností prošpikované skrz naskrz. Tentokrát na můj vkus příliš okatě dává najevo některé skutečnosti a vztyčeným prstem jasně ukazuje na nesrovnalosti vyřčených slov, čímž své čtenáře připraví o zvýšený tok napětí i pocit sklíčené atmosféry, kterou prostředí zřetelně vyvolává. Svižný spád tak trochu stagnuje a svého velkého návratu se dočká až v poslední třetině knihy, v kterém autorka vyjeví pravdu a přesto, že máte svůj tip, dokáže vás šokovat.

Čtivost ani atraktivnost se knize nedá upřít, ale chyběl mi tam větší drive a ani dějové plavání příliš po povrchu u mě nevyvolalo kýžený efekt „whau“. Na piedestalu tak pořád zůstává její kniha Matčina hra. Psychologické drama Víkend plný viny by se mohl líbit čtenářům, kteří dychtí po pozvolném odkrývání tajemství, v kterém se nitky zápletky propojují a mění až do svého závěrečného finále.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za příběh umně ukrývající pravdu děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Víkend plný viny pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *