Recenze

Žijte prostě

Chcete mít zdravější domov? Minimalizovat zbytečné obaly, škodlivé přísady a nahradit věci na jedno použití? Objevte radost ze zpomalení, soběstačnosti a péče společně s publikací ŽIJTE PROSTĚnakladatelství Anag. Nechte se inspirovat zero waste recepty a návody na spokojený život bez odpadu.

Název: Žijte prostě

Podtitul: Průvodce přirozeným domovem s minimem odpadu

Autor: Julia Watkins

Překlad: Jana Vořechovská

Nakladatelství: Anag

Rok vydání: 2021

Počet stran: 280

Oficiální anotace:
V tomto průvodci představuje autorka Julia Watkins své zero waste návyky, recepty a návody na to, jak žít udržitelně a prostě.
Naučte se žít v prostředí bez chemikálií a s nízkým odpadem – nabízí tipy, jak minimalizovat zbytečné obaly, škodlivé přísady a nahradit věci na jedno použití pro každou oblast vaší domácnosti – od kuchyně, přes úklid, péči o zdraví, koupelnu až po zahradu. V rámci praktických doporučení přehledně popisuje náhrady a udržitelná vylepšení všech běžných produktů a pomocníků v domácnosti (namísto jednorázových mycích houbiček si vyberte biologicky rozložitelné utěrky, volte raději bambusový zubní kartáček namísto plastového).
Obsáhlý seznam projektů pro domácí i tělesné zdraví – najdete zde recepty či návody třeba na ocet ze zbytků jablek, vlněná klubka do sušičky, látková víčka na kuchyňské misky, stahovací pytlíky, netoxické ubrousky do sušičky, univerzální citronový čistič, bylinkové tinktury a balzámy a mnoho dalších a také zero waste recepty například na ořechové mléko, hummus, kečup, salátové zálivky či vývar ze zbytků zeleniny.
Komplexní a snadné recepty pro každodenní použití – zatímco jiné knihy o zero waste představují život založený na recyklaci, tato kniha je první, která poskytuje podrobné postupy a komplexní a snadné recepty pro každý den. Je o novém přístupu, návratu ke starým způsobům a snížení naší ekologické stopy pro budoucí generace. Je určena každému, komu není lhostejné zdraví planety, na níž žijeme.

? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

Nakladatelství Anag opět přichází s působivou publikací, která je krásně zpracovaná na křídovém papíře a nechybí ani barevné fotografie, jenž vás nadchnou svou kompozicí. Žijte prostě bude vašim průvodcem po světě zero wast, kde se hladce přizpůsobíte domácnosti bez odpadu. Změňte své myšlení a vytvořte si hlubokou vazbu na přírodu, své předky, jídlo i zdraví. Recepty, návody a rady obsažené v této knížce nabízejí způsoby, jak snížit vlastní odpad, být šetrnější k životnímu prostředí a zároveň vás vrátí do dob našich předků i uvědomění si, že bez některých věcí budete šťastnější.

Kniha je rozdělena do 5 hlavních kapitol:
– kuchyň s minimem odpadu
– přírodní úklid
– zdraví z přírody
– přírodní kosmetika
– kuchyňská zahrádka
Publikace je přehledně a srozumitelně napsána a obsahuje velké množství návodů. Od využití kávové sedliny či vaječných skořápek přes univerzální citrusový čistič až po výrobu a vázání japonských šátků furošiki (japonské umění balení a přenášení předmětů). Autorka se hodně zaměřuje na bylinky a jejich využití.❤ Najdete zde plno rad na jejich zpracování a použití nejen v kuchyni, ale i v kosmetice či jako lék. Celá publikace je prosycena různorodými recepty, v kterých objevíte nepřeberné množství inspirací pro váš zdravý domov prosycený vůní přírody.
Autorka nezapomněla ani na naše nejmenší ratolesti a několik návodů je věnováno společnému tvoření s dětmi, jako jsou semínkové bomby s lučním kvítím či šumivé koule do koupele.

„Ráda si pohrávám s myšlenkou, že vám tuhle knížku mohla věnovat vaše babička. Představte si, že teď stojí před vámi a podává vám tuto pokladnici tipů, receptů a léčivých přípravků, které byly v její době běžné, dnes však působí neobvykle. Ona tyto tipy samozřejmě nenapsala – ona jimi žila. Já jsem se to všechno musela nejprve naučit, potom to prožít a teprve potom sepsat – a to vše ve snaze žít prostě, pomalu a udržitelně a v souladu s principy zero waste.“

Graficky skvostně zpracovaná kniha je pohlazením po duši a musím vyzdvihnout nádherné fotografie plné minimalizmu a pohody. Listování v této knize vám přivodí pocit zklidnění, nadšení novou inspirací i souznění s přírodou.

Určitě spoustu receptů i návodů použiji nebo alespoň vyzkouším, i když ne všechny jsou určeny právě pro mě – třeba novinové pytle na odpadky nebo ručně vyráběné voskované ubrousky nevyužiji, ale pro nadšence bezodpadového života je tato kniha hotový ráj. Až knihu dočtete, budete si umět vyrobit vlastní čisticí prostředky, přírodní léky, kosmetiku i přípravky do koupele. Budete vědět, jak pomocí jednoduchých ingrediencí, rostlin či bylinek vyčistit skvrnu od trávy, ulevit od bolesti nebo zažehnat nachlazení a to celé za dobrého pocitu v duši, že jste něco udělali pro naši planetu.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za další krásnou publikaci plnou skvělých nápadů děkuji nakladatelství Anag, na jejichž stránkách si můžete knihu Žijte prostě pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat publikací můžete zde, na stránkách nakladatelství Anag.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *