Recenze

Ztracená manželka

Chcete si přečíst příběh velké lásky z nacisty okupovaného Československa od americké spisovatelky? Podařilo se jí vystihnout českou mentalitu i prostředí? To vše se dozvíte v knize ZTRACENÁ MANŽELKA od autorky ALYSON RICHMANOVÉ.

Název: Ztracená manželka

Autor: Alyson Richmanová

Nakladatelství: Knižní klub

Počet stran: 290

Rok vydání: 2013

Obavy v Československu narůstají spolu se vzrůstající mocí nacistické německé říše. A v tomto nelehkém období začne vzkvétat milostný vztah dvou mladých židovských studentů Josefa a Lenky. Josefovi, studentovi medicíny, se přes své příbuzné podaří uprchnout do Anglie, ale jeho manželka Lenka odmítá opustit svou rodinu. Hranice se neprodyšně uzavřou a útěk tak už není možný. Nadějná malířka Lenka se dostává s celou svou rodinou do Terezína, kde se snaží za každou cenu přežít, ale zároveň si zachovat svou důstojnost a sílu. Mladý lékař Josef si mezitím buduje úspěšnou kariéru v Americe, ale přesto stále touží po své první lásce, na kterou nedokáže zapomenout.

≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥

V prvé řadě bych hned na začátku zmínila, že příběh odehrávající se v Česku napsaný americkou spisovatelkou, mě velmi mile překvapil. Trochu jsem se obávala, jak se s tím autorka popere, ale musím zkonstatovat, že to zvládla skvěle. Přesně vystihla náladu Pražanů po Křišťálové noci a jejich narůstající obavy z budoucnosti. Terezín sice dle mého názoru vykreslila tak trochu v růžových barvách, což je trochu neuvěřitelné, protože kdo o tomto místě už něco přečetl, v podání autorky toto ghetto vypadá tak trochu jako „prázdninový tábor“. Nebo se nechtěla autorka možná pouštět do vykreslování všech hrůz,  jsou tu zmíněny jen tak na okraj.

Kniha je psána ve dvou časových liniích, kdy se střídá období okupace očima Lenky a současnost pohledem Josefa. Pokud se bojíte tohoto přeskakování v čase, nemusíte mít obavy, protože jednotlivé kapitoly se pravidelně nestřídají, takže v několika kapitolách za sebou dostanete naservírované období v ghettu a pak se na vás vyhrne život v Americe. Plynule vše do sebe zapadá a vy se nemusíte neustále soustředit na časová období.

Lenčin osud je částečně založen na skutečné historické postavě – je to Dina Gottliebová, která studovala v Praze a později pracovala v terezínském výtvarném oddělení, kde malovala pohlednice. A přesně tím si mě autorka získala. Není nad to číst knihu, která vás připoutá k sobě hned od první stránky a s bonusem na konci, když zjistíte, že je psána dle historických reálií.

Tento působivý román stojí určitě za přečtení, i když musím na druhou stranu přiznat, že jsem četla i lepší knihy o holocaustu. Ale koho by nezahřál u srdce fakt, že si americká spisovatelka vybere za prostředí pro svou knihu zrovna tu naši zemičku uprostřed Evropy 😉 .

Hodnocení: 82 %

 

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *