Recenze

Kaizen

Kdo z nás by někdy netoužil po změně? Ať už se to týká rozličných „předsevzetí“, skoncování se zlozvyky nebo „změn životního stylu“… Ovšem pokud patříte k většinové populaci, z vlastní zkušenosti víte, že zvyk je železná košile a zajeté koleje stereotypu se hodně těžko opouštějí. V Japonsku znají – dekádami let ověřenou – metodu, kterou lze postupně a nenásilně dosáhnout  zásadních změn, po kterých člověk touží. Seznamte se s metodou KAIZEN a stejnojmennou knihou vydanou NAKLADATELSTVÍM ANAG.

Název: Kaizen

Podtitul: japonská metoda postupné změny návyků

Autor: Sarah Harvey

Nakladatelství: Anag

Počet stran: 272

Rok: 2020

“ … Drobné změny chování mě přetvářejí. A jak vám potvrdí moji přátelé a příbuzní, když to dokážu já, dokážete to i vy! V následujících kapitolách vám na základě poznatků odborníků na kaizen, psychologů a inspirativních lidí z mého vlastního života ukážu, jak mohou mít postupné změny ohromný proměňující vliv i na vás. …“

Oficiální anotace

Vytvořte si pomocí kaizenu dobré návyky a odstraňte ty špatné . Kaizen (japonské slovo pro „neustálé zlepšování“) je teorie, že nepřetržité provádění malých, dosažitelných změn může vést k významným dlouhodobým zlepšením. Provést změnu může být těžké, ovšem pomocí metody kaizen si každý úkol rozložíte na malé dílčí úkoly a díky tomu dosáhnete stabilního a trvalého pokroku. V této mimořádné a praktické knížce, plné barevných fotografií a krásných ilustrací, se dozvíte, jak kaizen využívat k tomu, abyste mohli s grácií a minimálním úsilím dosahovat svých cílů. Kaizen je účinným nástrojem pro pozitivní změnu. Důraz je kladen na trpělivost a hledání pro sebe vhodných řešení a nevzdávání se, když věci nefungují. Spíše než na kritiku chyb se zaměřuje na vědomou, pozitivní změnu. Je to vyzkoušená, ověřená a příjemná cesta ke změně, jež pomůže každému, kdo touží trvale zlepšit své zdraví, vztahy či práci nebo chce zkrátka jen žít klidnější, šťastnější a zakotvenější život.

„… Dozvěděla jsem se, že mistři suši získávají své dovednosti celých sedm let, během nichž se jednotlivé fáze přípravy učí velice puntičkářsky. V kurzu japonštiny mi vysvětlovali, jak je důležité, aby se jednotlivé tahy japonského písma prováděly v určitém pořadí – kakidžun, a že děti si osvojují celý soubor 2 136 znaků kandži takřka celou povinnou školní docházku. V japonské kultuře zkrátka záleží na těch nejmenších detailech. Začala jsem tento aspekt japonského života zkoumat
a díky tomu jsem objevila filozofii a praxi kaizenu. … „

Summa summarum

Kniha Kaizen mě upoutala na první pohled: má „roztomilý, kapesní“ formát, šitou vazbu a hlavně něžnou, elegantní fotografii na tvrdých deskách. Ilustrace najdeme i uvnitř textu, stejně tak i množství moderních, barevných fotografií tematicky doplňující text. Autorka své čtenáře v knize seznámí se stručnou historií metody kaizen a ukáže, jak jej lze aplikovat do všech oblastí života ( např.: podnikání, sport, vztahy, osobní rozvoj…).

Text knihy je členěn do 8 kapitol:

Úvod
Jak začít
Zdraví
Práce 
Peníze 
Domov
Vztahy 
Návyky a výzvy 
Překážky na cestě 
Závěr: Změna už napořád
O autorce
Poděkování, citace a fotograf

Pokud jste přečetli vícero knih o seberozvoji a duchovnu, pravděpodobně vám budou některé části knihy povědomé, protože japonský kaizen – jako i jiné populární metody –  je ovlivněn buddhistickým náhledem na život a přebírá jeho techniky (meditace, žití v přítomném okamžiku, trénink všímavosti, mít trpělivost sám se sebou, sebeláska, zvyšování sebevědomí, duševní hygiena, pozitivní naladění atd.). Mně se na této knize líbí zejména fakt, že je prakticky dobře použitelná v „běžném životě“. Autorka se v textu se čtenáři dělí o vlastní zkušenosti a radí jim „triky“, které západnímu člověku pomohou snáze – bez přemáhání a vnitřního sebezapírání – měnit své zvyky a stereotypy. Pokud potřebuje pomoci změnit některé oblasti svého života (nebo dokonce všechny 🙂 ), vyzkoušejte metodu kaizen, která je v této stejnojmenné knize velmi dobře představena. Věřím, že zde naleznete, co potřebujete a následně budete výsledky příjemně překvapení. Knihu doporučuji ♥.

Hodnocení: 98%

Za seznámení s KAIZEN děkuji nakladatelství ANAG .

Listovat knihou můžete na www.anag.cz

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *