Recenze

Přírodní hormonální léčba

Není žádnou novinkou, že lidský hormonální systém je zcela zásadní pro zdravé fungování našeho organismu. Bohužel díky rozličným, vnějším i vnitřním, škodlivým faktorům je u dnešní populace zcela „rozhozený“. Německé autorky se rozhodly napsat knihu pro širokou veřejnost – jakéhosi rádce – kde se laický čtenář seznámí s nejnovějšími poznatky z oblasti hormonální léčby. Otevřme spolu knihu z NAKLADATELSTVÍ ANAG a zjistěme, co pro své zdravé tělo můžeme udělat…

Název: Přírodní hormonální léčba

Podtitul: Vše, co potřebujete vědět o hormonech, kterou uvedou vaše zdraví do rovnováhy a nemají žádné vedlejší účinky

Autor: Dr. med. Annelie Schuernstuhl, Anne Hild

Nakladatelství: Anag

Počet stran: 144

Rok: 2014, 1. dotisk

Oficiální anotace

Pokud je náš přirozený hormonální stav vyveden z rovnováhy, například v pubertě, po těhotenství, když ženy i muži (!) přicházejí do let, v období velkého stresu a podobně, může docházet k různým potížím. Vraťte svým hormonům rovnováhu! Vědecký výzkum ukazuje, že pro naše zdraví je důležité vzájemné působení všech našich hormonů. Bohužel však stále máme minimum znalostí o činnosti hormonů v našem těle. Často se používají takzvané umělé hormony, které mívají vedlejší účinky. Tato kniha ukazuje konkrétně a prakticky, jak naše hormony udržet v rovnováze a dospět tak k duševní a tělesné pohodě.

„… Tyto vlivy značně ztěžují, ne-li dokonce zcela znemožňují léčení na energetické úrovni, jež představuje homeopatie. Ani rostlinné hormony, takzvané fytohormony, nejsou vhodnou alternativou, protože často zpomalují celý regulační okruh hormonů, obsahují důležité receptory pro přírodní hormony a navíc mají vedlejší účinky. Rozdílům mezi bioidentickými hormony a fytohormony se budeme zabývat v další části knihy. … „

Summa summarum

Kniha s názvem Přírodní hormonální léčba vychází v nakladatelství Anag v brožované vazbě, s líbivými fotografiemi na měkkých deskách. Ačkoli je veškerá grafická úprava samotného textu knihy černo-bílá, musím konstatovat, že je struktura knihy přehledná a díky „rámečkům“ jsou důležité informace pěkně „vypíchnuté“. Knihu vzhledem k jejímu formátu řadím mezi „tenké kabelkovky“, což ovšem absolutně neznamená, že se z knihy „nic nedočtete“ –  naopak… . Samotný obsah knihy je rozdělen do 18  kapitol:

KAPITOLA 1 – Co jsou hormony a proč jsou tak důležité?

KAPITOLA 2 – Rozdíl mezi biologickými/bioidentickými hormony a hormony, které jsou tělu cizí

KAPITOLA 3 – Stručný úvod k souhře hormonů – přehled

KAPITOLA 4 – Bioidentické hormony – obrat v léčbě

KAPITOLA 5 – Průkopníci a průkopnice bioidentické hormonální léčby

KAPITOLA 6 – Estrogeny

KAPITOLA 7 – Progesteron – nejdůležitější ale bohužel (skoro) zapomenutý hormon

KAPITOLA 8 – „Pilulka“ a další zásahy do hormonálního systému

KAPITOLA 9 – Přechod ženy – klimakterium

KAPITOLA 10 – I muži přicházejí do let – klimakterium virile – andropauza

KAPITOLA 11 – Testosteron

KAPITOLA 12 – DHEA

KAPITOLA 13 – Stres a kortizol

KAPITOLA 14 – Proč o tom ví můj lékař tak málo?

KAPITOLA 15 –  Otestujte svou hormonální rovnováhu

KAPITOLA 16 – Hormonálně podmíněné potíže a nemocí

KAPITOLA 17 – Používání přírodních hormonů

KAPITOLA 18 – Co dalšího pomáhá?

Přehled potíží a nemocí, které rovněž mohou souviset s hormonální nerovnováhu

Odpovědi na nejčastější otázky

Literatura

V Úvodu a představení autorek se čtená mj. dozví, co vedlo Dr. Scheuernstuhlovou k sepsání knihy věnující se důsledkům slábnoucí tvorby hormonů, které může nastat v jakémkoli období lidského života (u mužů i žen).

„… Po marných pokusech s bylinkami a homeopatickými léky se mi dostala do rukou kniha amerického lékaře dr. Johna R. Lea, který už po desetiletí ženy a muže léčí přírodními (rozuměj bioidentickými, pozn. KM) hormony a dosahuje velmi dobrých výsledků bez vedlejších účinků. Díky jeho doporučením jsem měla zakrátko pocit, že je mi lépe, po několika měsících jsem nejenom cítila téměř zdravá, zlepšily se rovněž mé cévní problémy, nálada byla stabilní a spánek mi přinášel úlevu … „

Kniha je vhodná i pro „nelékařské a nezdravotnické“ čtenáře, protože na začátku knihy jsou jednoduše popsané principy a fungování hormonální regulace v lidském těle a čtenář tedy nepotřebuje žádné „předchozí“ znalosti 🙂 . Je skvělé, že se kniha věnuje problematice (estrogenní) hormonální léčby včetně jejích vedlejších účinků a nabízí jejich řešení cestou, která je pro organismus bez jakékoli zátěže. Díky přehledným tabulkám symptomů hormonální nerovnováhy si čtenář může sám odpovědět na otázku, zda se ho daná problematika dotýká či nikoli. Osobně jsem nadšená z 2. kapitoly, kde jsem se konečně dozvěděla, jaký je „doopravdický“ rozdíl mezi biologickými (bioidentickými) hormony, fytohormony a umělými hormony, kde autorky „lidsky“ vyvrací mýtus, že vše, co pochází z přírody (např. byliny či zvířecí hormony) nemůže být pro člověka nijakj škodlivé a rozhodně to nemá žádné vedlejší účinky. Dále jsem autorkám vděčná za vysvětlení PROČ v dnešní době velkému počtu pacientů nezaberou rostlinné hormony a homeopatie. Jediné, co mi na knize „nesedí“ je fotografie na obálce – díky ní a – v podstatě zavádějícímu – názvu může mít potencionální čtenář dojem, že se v ní píše o bylinných preparátech, hormonech a vůbec fytoterapii, což není pravda…  Osobně se mi titul velmi líbí. Rozhodně v knihovně nebude patřit mezi „marné lapače prachu“ 🙂 . Kniha je nejen zajímavá, ale i užitečná, pro všechny, kteří se v profesním či v soukromém životě „potýkají“ s otázkou jak (si) poradit s hormonální léčbou a jejími komplikacemi. Za sebe doporučuji ♥.

“ … Fytoestrogeny jsou sice ze všech stran propagované jako účinná obrana proti potížím souvisejícím s přechodem, ale v případě nás, lidí, jsou to xenoestrogeny. Ať už pocházejí ze sóji, jetele lučního nebo jiných rostlin, jsou sice přirozeného, rostlinného původu, ale náš hormonální systém je řadí mezi cizorodé látky, stejně jako syntetické napodobeniny farmaceutického průmyslu. Fytoestrogeny obsazují receptory pro estrogeny, ale mají snížený, estrogenu pouze podobný účinek. Sója a sójové produkty mohou kromě toho narušit látkovou výměnu štítné žlázy a zabránit produkci aktivního hormonu štítné žlázy T3. … „

Hodnocení: 100% ♥♥

Za velmi dobře zpracovanou a čtivou knihu o bioidentických hormonech děkuji nakladatelství Anag .

Nahlédnout do knihy můžete na ANAG.CZ

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *