Recenze

Když narcisté zestárnou

Máte stárnoucí rodiče, se kterými vždy bylo, je a bude „těžké vyjít“? Máte z nich „nervy“, protože vyžadují vaši péči a 100%ní oddanost a zároveň vám nikdy nezapomenout vysvětlit, že stejně „nic neděláte správně“? Leknete se pokaždé, když vám zazvoní telefon a vy zjistíte, že volají vaši a dobře víte, že „to zas bude horor“? Nechte si poradit od americké terapeutky a autorky populárních publikací Niny W. Brown, jak zvládat komunikaci a vztahy s problémovým, stárnoucím, sebestředným rodičem. Kniha KDYŽ NARCISTÉ ZESTÁRNOU vám ukáže, jak se „bránit“ a „nezbláznit se“ ze stárnoucích uzurpátorů, které ze svých nemůžeme odstřihnout, protože to jsou naše rodiče (příbuzní)…

Název: Když narcisté zestárnou

Podtitul: Jak vyjít se sebestřednými rodiči

Autor: Nina. W. Brown

Nakladatelství: Portál

Rok: 2020

Počet stran: 232

Oficiální anotace

Vaše vztahy s některým z rodičů nebyly nikdy nejvřelejší, stýkali jste se spíše jen ze zdvořilosti, ale nyní otec či matka zestárli a potřebují pravidelnou pomoc a vy stojíte před problémem, jak láskyplně podporovat nesmírně obtížného, do sebe zahleděného člověka?
Kniha nabízí pomoc a podporu dětem stárnoucích a starých narcistických rodičů v obtížných vztahových situacích, zejména když z různých důvodů není možné se s takovým člověkem přestat stýkat. Navíc společnost jejich chování často připisuje pouze chorobám souvisejícím s touto životní fází. Každá kapitola obsahuje krátký test, jehož pomocí lze vyhodnotit situaci konkrétního čtenáře.

Summa summarum

Znovu opět se mi potvrdilo provařené: „Nesuď knihu podle obalu!“. Kdybych totiž měla usuzovat podle vzhledu obálky, tak by mě kniha Když narcisté zestárnou rozhodně neupoutala a musím konstatovat, že by to byla moje velká škoda. Dejte knize šanci (podobně jako já) a zjistíte, že je skvělá. Zejména, pokud se vás nějakým způsobem osobně dotýká problematika stárnoucích rodičů, se kterými je těžké / přetěžké vyjít a setkání s nimi jsou pro vás takříkajíc „o nervy“ a „za trest“.  Text knihy je rozdělen do 11 kapitol:

1 Stárnoucí, do sebe zahleděný rodič

2 Typy narcistických rodičů

3 Proč reagujete, tak jak reagujete

4 Změňte své myšlení a změníte své reakce

5 Základní strategie zvládání

6 Jak zvládat neodbytné a podezíravé či defenzivní typy

7 Jak zvládat arogantní a agresivní typ rodiče

8 Jak zvládat konflikty a útočné konfrontace

9 Jak chránit svoje já

10 Jak chránit ostatní

11 Jak zvítězit a dál prospívat

Autorka napsala knihu pro lidi u kterých předpokládá:

  •  “ … jste dospělé dítě, které má alespoň jednoho narcistického rodiče
  • při jednání s ním se cítíte bezmocně
  • spočívá na vás odpovědnost za psychickou i emoční pohodu vašeho rodiče a již teď nebo v budoucnosti se od vás očekává, že se postaráte, aby na tom byl dobře i fyzicky
  • máte neustále pocit, že toho pro rodiče neděláte dost nebo to nestačí
  • zažíváte s narcistickým rodičem řadu nepříjemných situací a interakcí
  • hledáte způsob, jak zařídit, aby na vás nepříjemné chování a postoje rodiče měly co nejmenší vliv
  • chcete své blízké, například děti a partnera, aktivně bránit proti neustálým negativním a nepříjemným poznámkám, urážkám a výpadům ze strany vašeho rodiče. … „

Kniha je přehledně členěná a napsaná jednoduchým, příjemný stylem. Obsahuje řadu testů a cvičení, podle kterých si čtenář může otestovat sebe i rodiče, aby věděl „jak na tom jsou“ 🙂 . V textu se dozvíme vše, co je stěžejní pro komunikaci a interakci se starými „protivami, despoty, bolestínky, kňouraly, diktátory, sprosťáky, nevděčníky, šťouraly, zákeřňáky“ a dalšími problémovými seniory, ke kterým nás poutají nepřetnutelné vazby a z nich vyplývající povinnosti. Autorka čtenáře seznamuje se změnami osobnosti (fyzické a psychické), které se stárnutím přicházejí ruku v ruce a mohou narcistické založení rodiče násobit.

„… Nejprve se tedy podívejte na to, co byste dělat neměli:

  • upoutávat na sebe pozornost
  • otevřít se projekcím svého rodiče
  • očekávat od rodiče, že vás pochopí a ocení, podpoří a povzbudí
  • dávat v přítomnosti rodiče nebo v reakci na jeho chování najevo dotčenost, zlost a podobné pocity
  • očekávat, že ostatní vidí vašeho rodiče nebo prožívají vztah s ním stejně jako vy
  • dávat najevo netrpělivost, frustraci a podobně, ať už verbálně nebo neverbálně
  • nahlas vzpomínat na situace, které ukazují vašeho rodiče, vás, vašeho partnera či děti v nepříznivém světle, i když třeba působí humorně
  • někoho v přítomnosti vašeho rodiče kritizovat nebo napomínat
  • jakkoli naznačovat, že je rodič nedokonalý, například, že udělala chybu … „

Díky knize se můžeme naučit, jak se k rodiči s respektem chovat a přitom si nenechat ubližovat a neskončit na antidepresivech či v blázinci. Mně kniha otevřela oči a pomohla. Doporučuji ♥.

Hodnocení: 100%

Za návod, jak se nenechat dovést k šílenství či do hrobu stárnoucím příbuzným, děkuji nakladatelství Portál.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *