Recenze

Kufr z nebe

Pamatujete si z románu Kroniky prachu záhadný kufr, který propadl skleněnou střechou knihovny? Nový příběh KUFR Z NEBE vám vnese světlo do tohoto záhadného předmětu, v jehož útrobách se skrývají nákresy podivného stroje a tajemný zápisník. Můžete se těšit na detektivní zápletku a na trochu romantiky také dojde. 😉

Název: Kufr z nebe
Autor: Lin Rina
Překlad: Barbora Špundová
Nakladatelství: Albatrosmedia Fragment
Rok vydání: 2022
Počet stran: 424

Londýn, přelom let 1890/91. Elisa je zvídavá studentka, která studuje politologii, ale její srdce bije pro kriminální případy. Proto ji neuvěřitelně nadchne, když střechou knihovny, kde pracuje její kamarádka Animant, zničehonic propadne kufr. Záhadné zavazadlo ukrývá tajemství a Elisa je odhodlaná přijít mu na kloub. Spolu s nesmělým mechanikem Jamiem se pouští do pátrání, během nějž dojde k celé řadě nečekaných odhalení.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Kufr z nebe nás vrací do příběhu bestsellerové knihy Kroniky prachu a je to návrat vskutku sentimentální. Ovšem tento příběh je o někom a o něčem jiném. Tajuplném zašifrovaném zápisníku, kresbách, mrtvém muži a záhadném kufru, který možná spadnul z nebe a možná má vše naprosto reálné vysvětlení. 😉

Příběh je vyprávěný Elisou, dívkou pocházející z nuzného prostředí Londýna a nyní žijící v přepychu pod kontrolou své mecenášky. Ano, vzpomínáte si úplně přesně, je to ta dívka, která leze oknem do knihovny a stane se velkou kamarádkou Animant. Nyní se snaží vyřešit záhadu tajemného kufru společně s hodinářem Jamiem a pro tyhle dva není žádným problémem dostat se do trapných i nebezpečných situací.

Jamie ale nevypadal, že by byl tak úplně přesvědčený. „Jak bych ti já asi tak mohl pomoct?“ snižoval svou roli. Jen jsem nad ním zavrtěla hlavou.
„Brighton byl přece inženýr. A v tomhle případě se očividně všechno točí kolem nějakého záhadného stroje. Koho jiného bych si mohla přít po svém boku než tebe, Jamie Lennoxi?“ vemlouvala jsme mu a myslela to upřímně.

Autorka tak trochu vstoupila znova do téže řeky a opět na svých stránkách rozvinula pestrý příběh s detektivní zápletkou a silnou ženskou hrdinkou v hlavní roli. Tentokrát se více soustředí na záhadu a vyšetřování kolem tajemného kufru a tak na romantiku a osobní život hlavní hrdinky dochází velmi zřídka. Tohle je zkrátka úplně jiný příběh a to, co fungovalo v Kronikách prachu (silná ženská postava Animant, která si jde za svým cílem navzdory rodině i společnosti a skvěle vystavěná romantická linka) tady čtenář bude silně postrádat.

Autorka bravurně ovládá prostředí, do kterého své romány usazuje. Londýn roku 1890 dokáže popsat tak výjimečně, že okamžitě vplujete do okázalosti zámožných obyvatel i na periférie, kde se to hemží šedí špinavých krys. Tuto atmosféru do sebe nasáváte jako houba a velmi rádi se necháte obklopit starým Londýnem, jež nabízí tolik pestrých vjemů i vzrušujícího nebezpečí.

Román Kufr z nebe nebyl špatný, ale Kroniky prachu byly zkrátka výjimečný. Tentokrát více zabrousila do šuplíku detektivní zápletky a vytáhla na světlo dost komplikovanou složku, přičemž upozadila romantickou linku, a ačkoli bylo vyprávění zajímavé, nedokázalo mě až tolik vnořit do děje. V jednoduchosti je krása a tady Kroniky prachu jasně vítězí, nicméně fanoušci této autorky budou jistě spokojeni i s jejím novým příběhem, který je nostalgicky okouzlí a možná navnadí na další díl? 😉

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za příběh usazený do výjimečné doby starého Londýna děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Kufr z nebe pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *